لاما

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
لاما
یک لاما، در چشم‌انداز ماچوپیچو در پرو
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: جفت‌سمان[۱]
تیره: شترسانان
سرده: لاما
گونه: L. glama
نام علمی
Lama glama
(کارل لینه٬ ۱۷۵۸)

لاماها (نام علمی: Lama glama) نوعی شترسان اهلی بومی آمریکای جنوبی است که مدتهاست به طور گسترده از سوی اینکاها و دیگر بومیان رشته کوه آند به عنوان حیوان بارکش و گوشتی استفاده می‌شود.ارتفاع بدن این حیوان تا شانه هایش بین ۱۱۰ تا ۱۳۰ سانتیمتر است وزن آن به۱۲۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم میرسد.لاما برخلاف شترها فاقد کوهان است و بمانند اکثر حیوانات خانگی پوست آنها دارای ترکیب رنگهای متفاوتی چون سفید، قهوه ای ، سیاه میباشد. فرم پاها و لبهای این حیوان بمانند شتر است.از لاما در علم پزشکی همانند دلفین برای تراپی بیماران استفاده میشود و این حیوان قادر است تا ۳۰ کیلوگرم بار را حمل کند.امروزه دامنه پرورش و نگهداری لاما به خارج از آمریکای جنوبی کشیده شده و در حال حاضر در آمریکا و اروپا این حیوان برای پشم و گوشتش پرورش داده میشود.نوع وحشی این حیوان گواناکو نامیده می‌شود.

تاریخچه[ویرایش]

قدمت تاریخچه وجود لاما به سه هزار قبل از میلاد مسیح باز میگردد . هنوز بدرستی قابل اثبات نمی‌باشد که از نظر نژادی آبا و اجداد آن به چه حیوانی باز میگردد ولی آنچه قدر مسلم است لاما ترکیبی از نژادهای گواناکوس (Guanakos) و آلپاکوس (Alpakas) و ترکیبی از ویکونیاز (Vikunjas) میباشد که همگی بارور میباشند.لاماها حدود چهل میلیون سال پیش در آمریکای شمالی تکامل پیدا کردند. حدود سه میلیون سال پیش به آمریکای جنوبی مهاجرت کردند و در آخرین عصر یخبندان (۱۰ هزار سال پیش) در آمریکای شمالی منقرض شدند.فاتحان اسپانیایی بعد از ورود خویش به قاره آمریکا اقدام به شکار آنها برای استفاده از پوست و گوشتش نمودند و بدنبال آن با وارد نمودن اسب و گوسفند به پرورش گوسفند که از نظر کیفیتی پشم و گوشت دارای اهمیت کمتری بود پرداختند. بر اساس برآورد سال ۲۰۰۷ بیش از هفت میلیون لاما و آلپاکا در آمریکای جنوبی وجود دارد و آمریکا و کانادا هم به ترتیب ۱۵۸ و ۱۰۰ هزار لاما دارند (که از آمریکای جنوبی وارد کرده‌اند).

تف کردن[ویرایش]

لاماها در حرکات رفتاری روزانه خویش برای اعمال قدرت و نشان دادند درجه قرار گرفتن در گروه به پرتاب آب دهان خویش میپردازند که بسیار با دقت هدف را نشانه گیری کرده و معمولاً به هدف اصابت مینماید. البته آب دهان لاماها قابل شستشو با آب و بی خطر است.

الیاف تولید شده از لاما[ویرایش]

از این شتر الیافی زبر و ضخیم بدست می آید.طول این الیاف حدود ۲۵ سانتیمتر و در ظاهر شبیه یه الیاف شتر است. سطح آن الیاف دارای فلس هایی است که در زیر میکروسکوب به سختی دیده می شود. مدولا در مرکز ساختمان داخلی لیف ، رنگی است. میزان چربی لاما حدود ۳ درصد می باشد. مخلوط این الیاف با الیاف دیگر ایجاد خصوصیت خوب عایق حرارتی در عین سبکی می نماید و برای پارچه های مرغوب (کت و شلوار) کاربرد زیادی دارد.

انواع[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Artiodactyla

منابع[ویرایش]