عنکبوت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
عنکبوت
یک عنکبوت گردباف
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: بندپایان
زیرشاخه: قلاب‌داران
رده: عنکبوتیان
راسته: Araneae
کلرک، ۱۷۵۷
زیرراسته‌ها

تارریس‌به‌سینه‌گان
رتیل‌ریختان
تارتنک‌ریختان
 See table of families

گونه‌گونی
111 families, c.40,000 species

عنکبوت‌ (تارتنک یا کارتنک[۱] یا تاربافک جولاه یا جولاهی) جانور بی مهرهٔ شکارگری است که دارای بدنی دوبخشی و هشت پاست. عنکبوت‌ها فاقد بخش‌های جوندهٔ دهان و بال‌اند. آنها در راستهٔ عنکبوت‌ها طبقه‌بندی می‌شوند که خود یکی از چند راستهٔ ردهٔ بزرگتر عنکبوتیان (تاربافان) است. ردهٔ تاربافان دربردارندهٔ گونه‌هایی چون گزدم و کنه است.توانایی تنیدن تار ارثی است وعنکبوت اطلاعات مربوط به این توانایی را به شکل ماده وراثتی از والدین خود به ارث برده.

اکثر عنکبوت ها تار می‌تنند که معمولاً به صورت رشته‌ای پروتئینی از غده‌های تارتنِ انتهای شکم آنها ترشح می‌شود. بسیاری از گونه‌ها از تار برای شکار استفاده می‌کنند؛ به این صورت که توری یا پرده‌ای می‌تنند که حشرات در آن به دام می‌افتند؛ ولی گونه‌های فراوانی هم هستند که آزاد شکار می‌کنند. از تار برای بالا رفتن از جایی، ایجاد دیوارهای هموار در لانه‌های زیرزمینی، ساختن ساک تخم، درپیچیدن صید، و نگهداری موقت اسپرم، و خیلی کارهای دیگر استفاده می‌شود. برخی گونه‌های عنکبوت بسیار سمی و خطرناک اند و زهرشان آن قدر قوی است که می‌تواند انسان را بکُشد. عنکبوت بیوه سیاه، عنکبوت تورقیفی سیدنی و... از گونه‌های خطرناک عنکبوت اند.

نگارخانه[ویرایش]

عنکبوت های ایران[ویرایش]

در شماره‌ی 463 ژورنال ZooKeys، مقاله‌ای درباره‌ی توصیف و نام‌گذاری 3 گونه‌ی جدید از عنکبوت‌ها از ایران، توسط دکتر یوری ماروسیک (عنکبوت شناس روس)، علیرضا زمانی و دکتر امید میرشمسی (عنکبوت‌شناسان ایرانی) نگارش شده است[۲]:

نمونه‌ی گونه‌ی نخست از شهرستان قائن در استان خراسان جنوبی جمع ­آوری شده و به افتخار عنکبوت شناس نامی فنلاندی سپو کوپونن به نام علمی Anemesia koponeni، گونه‌ی دوم از استان مازندران و به افتخار محل جمع‌آوری نمونه به نام Raveniola mazandaranica و گونه‌ی سوم که نمونه‌های آن از بندرعباس و جزیره‌ی هرمز جمع‌آوری شده بودند به افتخار خلیج فارس Sahastata sinuspersica نام‌گذاری شدند. (تصاویر) این مقاله، اولین گزارش از حضور خانواده‌ی Cyrtaucheniidae و جنس‌های ­Anemesia و Sahastata از ایران است.

منابع[ویرایش]

  1. به لهجه تهرانی
  2. ژورنال Zookeys شماره‌ی 463، دکتر یوری ماروسیک، علیرضا زمانی و دکتر امید میرشمسی


پیوند به بیرون[ویرایش]