شیر کوهی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
گربه وحشی آمریکایی
محدودهٔ زمانی: پلیستوسن میانه[۱] تا امروزه
Cougar closeup.jpg
چهره یک گربه وحشی آمریکایی
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: گوشتخواران
تیره: گربه‌سانان
Species: گربه وحشی
نام علمی
Puma concolor
Puma range.png
زیستگاه شیر کوهی

گربه وحشی آمریکایی(نام علمی: Puma concolor) نوعی گربه‌سان بزرگ بومی قاره آمریکاست که زیستگاه آن از کوه‌های آند در آمریکای جنوبی تا یوکان در کانادا را شامل می‌شود. گربه وحشی آمریکایی بزرگ‌ترین گربه‌سان قاره آمریکا بعد از جگوار می‌باشد، هر چند ده‌ها نام برگرفته از افسانه‌های مردمان بومی قاره آمریکا برای این گربه‌سان وجود دارد اما اکثر دانشمندان آن را با نام پوما (puma) می‌شناسند.[۲][۳][۴][۵] پوما جانوری با انطباق‌پذیری بسیار بالاست که در زیستگاه‌های متنوعی زندگی کرده و از طعمه‌های مختلف تغذیه می‌کند. بیشتر شب‌گرد و پگاه‌رو است اما در طول روز هم دیده می‌شود.

گربه وحشی آمریکایی درنده‌ای کمین‌کننده می‌باشد که طعمه‌ی اصلی‌اش سم‌داران از جمله گوزن می‌باشد با این حال از طعمه‌های کوچک مثل جوندگان و حشره‌ها نیز شکار می‌کند و گاهی نیز به دام‌های اهلی حمله می‌کند. بوته‌زارهای متراکم و مناطق صخره‌ای را که امکان کمین کردن وجود دارد ترجیح می‌دهد اما در دشت‌های باز هم زندگی می‌کند. پوما مثل بقیه گربه‌سانان قلمروطلب است و قلمرو بسیار بزرگی دارد.تراکم جمعیتی کمی دارد و در برخی مناطق رقیب شکارچیان دیگری چون پلنگ آمریکایی، گرگ آمریکایی، خرس سیاه آمریکایی و تمساح آمریکایی است.

شکار گسترده و توسعه سکونتگاه‌های انسانی پس از ورود اروپایی‌ها به آمریکا نسل گربه وحشی آمریکایی را در بسیاری از مناطق برانداخت و این جانور در ابتدای قرن بیستم مناطق شرقی آمریکای شمالی (به استثنای محدوده‌ای در فلوریدا) منقرض شد اما در سال‌های اخیر گسترش قلمرو پوما از غرب به شرق مشاهده شده‌است و حتی در ایالت کنتیکت در ساحل اقیانوس اطلس نیز دوباره مشاهده شده‌اند.

خصوصیات فیزیکی[ویرایش]

گربه وحشی آمریکایی از جمله گربه‌سانان باریک اندام و چابک به‌شمار می‌رود. یک گربه وحشی آمریکایی بالغ ۹۵ الی ۱۲۰ سانتی‌متر قد تا شانه دارد. طول گربه های وحشی آمریکایی نر در حدود ۴،۰ متر از بینی تا انتهای دم است. گربه های وحشی آمریکایی ماده در حدود ۳٫۷ متر طول دارند. در حالت کلی بازه نسب۳،۰ متر تا ۳،۸ متر برای طول این جانور از بینی تا انتهای دم شناخته شده‌است. طول دم به تنهایی بین ۹۵ تا ۱۲۰ سانتی‌متر است. وزن گربه وحشی آمریکایی نر بین ۹۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم است و به‌طور میانگین ۱۰۰ کیلوگرم می‌باشد. گونه ماده بین ۷۵ تا ۱۲۵ کیلوگرم وزن دارد و به‌طور میانگین وزن گونه ماده حدود ۸۵ کیلوگرم است. اندازه گربه وحشی آمریکایی در نواحی استوایی کوچک‌تر است و هر چه به سمت قطب‌ها پیش روی می‌کنیم اندازه آن‌ها بزرگ‌تر می‌شود. بزرگترین گربه وحشی آمریکایی با وزنی معادل ۱۰۵٫۲ کیلوگرم در سال ۱۹۰۱ میلادی شکار شد.

زیرگونه‌ها[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Middle Pleistocene
  2. Cougars. US National Park Service.
  3. Hansen, Kevin. (1992) Cougar: The American Lion. Northland. Flagstaff, AZ, ch. 4, ISBN 0-87358-544-5.
  4. Cougar Education & Identification Course. New Mexico Department of Game & Fish
  5. Living With California Mountain Lions. California Department of Game & Fish

منابع[ویرایش]

  • "منبع جعبه‌زیست". ویکی‌پدیای انگلیسی. Retrieved 23 November 2008.

پیوند به بیرون[ویرایش]