شیر کوهی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شیر کوهی
محدودهٔ زمانی: پلیستوسن میانه[۱] تا امروزه
Cougar closeup.jpg
چهره یک شیر کوهی
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: گوشتخواران
زیرراسته: گربه‌سانان
تیره: گربه‌ایان
زیرخانواده: گربه‌ایان کوچک
سرده: شیرهای کوهی
Species: شیر کوهی
نام علمی
Puma concolor
Puma range.png
زیستگاه شیر کوهی

شیر کوهی یا پوما (نام علمی: Puma concolor) نوعی گربه‌سان بزرگ بومی قاره آمریکاست که زیستگاه آن از کوه‌های آند در آمریکای جنوبی تا یوکان در کانادا را شامل می‌شود. شیر کوهی بزرگ‌ترین گربه‌سان قاره آمریکا بعد از جگوار می‌باشد، هر چند ده‌ها نام برگرفته از افسانه‌های مردمان بومی قاره آمریکا برای این گربه‌سان وجود دارد اما اکثر دانشمندان آن را با نام پوما (puma) می‌شناسند.[۲][۳][۴][۵] پوما جانوری با انطباق‌پذیری بسیار بالاست که در زیستگاه‌های متنوعی زندگی کرده و از طعمه‌های مختلف تغذیه می‌کند. بیشتر شب‌گرد و پگاه‌رو است اما در طول روز هم دیده می‌شود.

شیر کوهی درنده‌ای کمین‌کننده می‌باشد که طعمه‌ی اصلی‌اش سم‌داران از جمله گوزن می‌باشد با این حال از طعمه‌های کوچک مثل جوندگان و حشره‌ها نیز شکار می‌کند و گاهی نیز به دام‌های اهلی حمله می‌کند. بوته‌زارهای متراکم و مناطق صخره‌ای را که امکان کمین کردن وجود دارد ترجیح می‌دهد اما در دشت‌های باز هم زندگی می‌کند. پوما مثل بقیه گربه‌سانان قلمروطلب است و تراکم جمعیتی کمی دارد و در برخی مناطق رقیب شکارچیان دیگری چون جگوار، گرگ خاکستری، خرس گریزلی و خرس سیاه است.

شکار گسترده و توسعه سکونتگاه‌های انسانی پس از ورود اروپایی‌ها به آمریکا نسل پوما را در بسیاری از مناطق برانداخت و این جانور در ابتدای قرن بیستم مناطق شرقی آمریکای شمالی (به استثنای محدوده‌ای در فلوریدا) منقرض شد اما در سال‌های اخیر گسترش قلمرو پوما از غرب به شرق مشاهده شده‌است و حتی در ایالت کنتیکت در ساحل اقیانوس اطلس نیز دوباره مشاهده شده‌اند. نزدیکترین خویشاوند پوما گربه‌سان کوچکی به نام جگواروندی است.

خصوصیات فیزیکی[ویرایش]

شیر کوهی از جمله گربه‌سانان باریک اندام و چابک به‌شمار می‌رود. یک شیر کوهی بالغ ۶۰ الی ۹۰ سانتی‌متر قد تا شانه دارد. طول شیرهای کوهی نر در حدود ۲٫۴ متر از بینی تا انتهای دم است. شیرهای کوهی ماده در حدود ۲٫۰۵ متر طول دارند. در حالت کلی بازه نسبی ۱٫۵ متر تا ۲٫۷۵ متر برای طول این جانور از بینی تا انتهای دم شناخته شده‌است. طول دم به تنهایی بین ۶۳ تا ۹۵ سانتی‌متر است. وزن شیر کوهی نر بین ۵۳ تا ۱۰۰ کیلوگرم است و بطور میانگین ۶۲ کیلوگرم می‌باشد. گونه ماده بین ۲۹ تا ۶۴ کیلوگرم وزن دارد و بطور میانگین وزن گونه ماده حدود ۴۲ کیلوگرم است. اندازه شیرکوهی در نواحی استوایی کوچک‌تر است و هر چه به سمت قطب‌ها پیش روی می‌کنیم اندازه آن‌ها بزرگ‌تر می‌شود. بزرگترین شیرکوهی با وزنی معادل ۱۰۵٫۲ کیلوگرم در سال ۱۹۰۱ میلادی شکار شد.

زیرگونه‌ها[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Middle Pleistocene
  2. Cougars. US National Park Service.
  3. Hansen, Kevin. (1992) Cougar: The American Lion. Northland. Flagstaff, AZ, ch. 4, ISBN 0-87358-544-5.
  4. Cougar Education & Identification Course. New Mexico Department of Game & Fish
  5. Living With California Mountain Lions. California Department of Game & Fish

منابع[ویرایش]

  • "منبع جعبه‌زیست". ویکی‌پدیای انگلیسی. Retrieved 23 November 2008.

پیوند به بیرون[ویرایش]