آبچلیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آبچلیک
UplandSandpiperOntarioCropped.jpg
آبچلیک زوزه گرگی
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
زیررده: نومرغان[۱]
فرورده: نوپرندگان[۲]
راسته: سلیم‌سانان
زیرراسته: Scolopaci
تیره: آبچلیکیان
Vigors, ۱۸۲۵ (میلادی)
سرده‌ها

آبچلیک‌ها پرندگانی هستند آبچر که نسبتاً اجتماعی هستند و بعضی از آن‌ها گله‌های بزرگ تشکیل می‌دهند. نر و مادهٔ آن‌ها هم‌شکل است.

این پرندگان به تیرهٔ آبچلیکیان[۳] (Scolopacidae) تعلق دارند که تیره‌ای از راستهٔ سلیم‌سانان با جثهٔ کوچک یا متوسط و پاهای کوتاه یا بلند است.

آبچلیک پرنده‌ای با پاهای نسبتاً بلند یا خیلی بلند، بال‌های دراز که معمولاً نوک‌تیز و زاویه‌دار است و منقار دراز و باریک که ممکن است راست یا خمیده باشد. پر و بال آن‌ها اغلب در تابستان و زمستان متفاوت است نوار بالی و طرح دمگاه و دم در تشخیص آن‌ها اهمیت زیادی دارد. بیشتر آن‌ها مهاجرند و تابستان‌ها را در سواحل جنوب منطقه زادوولد خود می‌گذرانند.

معمولاً روی زمین آشیانه می‌سازند. جوجه آن‌ها پوشیده از کرک‌پر است و بعد از خروج از تخم قادر به فعالیت می‌باشد. غذایشان شامل مواد مختلف حیوانی و بعضی مواد گیاهی است.

گونه‌های آبچلیک[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Neornithes
  2. Neoaves
  3. «آبچلیکیان» [زیست‌شناسی- علوم جانوری] هم‌ارزِ «Scolopacidae»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. همان، ویراستار. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی http://www.persianacademy.ir/fa/word/. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)

منابع[ویرایش]

  • دکتر:، العلوی، هادی ، عالم الطیور والحیوانات، دارالعودة، بیروت، لبنان، چاپ سال ۱۹۸۸ مبلادی (به عربی).
  • عطاءالله، سمیر، موسوعة المعلومات العامة، دار عطاءالله للنشر والتوزیع، بیروت، لبنان، چاپ هشتم، سال انتشار ۱۹۸۴ میلادی (به عربی).