کنوانسیون رفع هر گونه تبعیض علیه زنان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سبز: اعضای کنوانسیون، سبز تیره: اعضایی که در تدوین کنوانسیون نقشی نداشته‌اند، زرد: کنوانسیون را امضا کرده ولی در مجلس تصویب نکرده‌اند، قرمز: کشورهای غیرعضو

کنوانسیون امحای کلیه اشکال تبعیض علیه زنان یا کنوانسیون رفع هر گونه تبعیض علیه زنان[۱][۲][۳][۴] یک معاهده بین‌المللی است که در ۱۸ دسامبر ۱۹۷۹ مورد پذیرش مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرار گرفت و در ۳ سپتامبر ۱۹۸۱ (سی روز پس از تودیع بیستمین سند تصویب یا الحاق) به اجرا درآمد.

از بین اعضای سازمان ملل تاکنون تنها چهار کشور ایران، سومالی، سودان، تونگا به این کنوانسیون ملحق نشده‌اند. دو کشور ایالات متحده آمریکا و پالائو هم کنوانسیون را امضاء کرده ولی هنوز به آن نپیوسته‌اند. از بین کشورهای غیر عضو سازمان ملل هم سریر مقدس (واتیکان) به کنوانسیون نپیوسته ولی جمهوری چین (تایوان) به آن پیوسته هرچند این کنوانسیون مختص اعضای ملل متحد است و عضویت تایوان غیررسمی است.دولت فلسطین به عنوان ناظر غیر عضو سازمان ملل در تاریخ ۲ آوریل ۲۰۱۴ به این کنوانسیون پیوست. نائورو و قطر به ترتیب در ۲۳ ژوئن ۲۰۱۱ و ۲۹ آوریل ۲۰۰۹ به این کنوانسیون پیوسته‌اند. سودان جنوبی آخرین مورد پیوستن به این کنوانسیون را در تاریخ ۳۰ آوریل ۲۰۱۵ رقم زد.[۵]

این کنوانسیون مهمترین معاهده ملل متحد در مورد تبعیض جنسیتی است[۶] و تبعیض جنسیتی را اینگونه تعریف می‌کند:

«قائل شدن به هرگونه تمایز، استثناء یا محدودیت بر مبنای جنسیت... در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، مدنی یا هر زمینه دیگر»

مواد پیمان نامه[ویرایش]

کمیته رفع تبعیض علیه زنان[ویرایش]

کمیته رفع تبعیض علیه زنان نهادی برای نظارت بر حسن اجرای این معاهده‌است که به موجب ماده ۱۷ کنوانسیون تأسیس شده و دارای ۲۳ عضو است. وظیفه اصلی این کمیته بررسی گزارش‌های رسیده از کشورهای عضو کنوانسیون و در ارائه پیشنهادها یا توصیه‌های کلی بر اساس بررسی گزارش‌هاست. گزارش به کمیته باید یک سال پس از تصویب یا الحاق و پس از آن هر چهار سال یک‌بار یا هرگاه که کمیته بخواهد صورت پذیرد.[۷]

پروتکل اختیاری[ویرایش]

پروتکل اختیاری کنوانسیون امحای کلیه اشکال تبعیض علیه زنان یک قرارداد جنبی کنوانسیون است که دولت‌های عضو آن صلاحیت را در رسیدگی به شکایات اشخاص می‌پذیرند. این پروتکل در اکتبر ۱۹۹۹ مورد پذیرش مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرار گرفت و از دسامبر ۲۰۰۰ به اجرا درآمد و تاکنون ۱۰۵ کشور به آن پیوسته یا آنرا امضاء کرده‌اند.

پانویس[ویرایش]

  1. «CONVENTION on the Elimination of all forms of Discrimination Against women». UNIC Tehran. بازبینی‌شده در ۲۰۱۶-۰۳-۰۹. 
  2. «اطلاعات عمومی». شبکه اطلاع‌رسانی افغانستان. بازبینی‌شده در ۲۰۱۶-۰۳-۰۹. 
  3. «کنوانسیون رفع هر گونه تبعیض علیه زنان (2)». پایگاه اطلاع‌رسانی حوزه نت. بازبینی‌شده در ۲۰۱۶-۰۳-۰۹. 
  4. «متن کامل کنوانسیون رفع همه انواع تبعیض علیه زنان». پایگاه اطلاع‌رسانی حوزه نت. ۱۹۷۹-۱۲-۱۸. بازبینی‌شده در ۲۰۱۶-۰۳-۰۹. 
  5. Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women United Narions
  6. «ORGANIZING CEDAW in San Francisco From International Human Rights to Local Policies for Women». International Museum of Women. بازبینی‌شده در فروردین ۱۳۸۸. 
  7. آزاد سیدی. حق شرط بر کنوانسیون امحای کلیه اشکال تبعیض علیه زنان. . پژوهش حقوق و سیاست، ش. ۱۵ و ۱۶ (۱۳۸۴): ص ۲۸۶. 

پیوند به بیرون[ویرایش]