سازمان بین‌المللی کار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

International Labour Organization
Organisation internationale du Travail
Organización Internacional del Trabajo
Flag of ILO.svg
نوع رکنوابسته به سازمان ملل متحد
مخففILO
رئیسخوان سُماویا
وضعیتفعال
تأسیس۱۹۱۹
مقر اصلیژنو، سوئیس
وب‌گاهwww.ilo.org

سازمان بین‌المللی کار یکی از موسسات تخصصی سازمان ملل متحد است که به امور مربوط به کار و کارگران می‌پردازد. این سازمان در سال ۱۹۱۹ و در نتیجه بحث‌های کنفرانس صلح پاریس تأسیس شد. سازمان بین‌المللی کار در آغاز وابسته به جامعه ملل بود و پس از تأسیس سازمان ملل متحد از سازمان‌های وابسته به آن شد. منشور فعلی سازمان که به بیانیه فیلادلفیا معروف است در سال ۱۹۴۴ تصویب شد.

مقر این سازمان در شهر ژنو در کشور سوئیس است. این سازمان هر سال در ماه خرداد کنفرانسی برگزار می‌شود.

تاریخچه تأسیس[ویرایش]

سازمان بین‌المللی کار در سال ۱۹۱۹ پس از پایان جنگ جهانی اول در زمانی که کنفرانس صلح در کاخ ورسای بر پا بود، شکل گرفت. نیاز به پیدایش چنین سازمانی در قرن نوزدهم به وسیله دوتن از صنعتگران ولزی و فرانسوی یعنی رابرت اوون و دانیل لگراند مورد تأکید و پیگیری قرار گرفته بود. پس از آنکه طرح مذکور در خلال همکاری‌های بین‌المللی جهت تدوین قانون کارگران در سال ۱۹۰۱ در باسل مورد توجه قرار گرفت. سازمان ILO با هدف تدوین مقررات و قوانین بین‌المللی در جهت بهینه‌سازی استانداردهای بین‌المللی کار و حصول اطمینان از بکارگیری آن‌ها متولد شد. قانون ILO در بین ماه‌های ژانویه و آوریل ۱۹۱۹ به وسیله کمیسیون کار در کنفرانس بین‌المللی صلح تدوین شد. این کمیسیون ترکیبی بود از نمایندگان ۹ کشور بلژیک، کوبا، چکسلواکی، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، لهستان، بریتانیا، و ایالات متحده آمریکا که رهبری کمیسیون را ساموئل گامپرس، رئیس فدراسیون کارگری آمریکا (AFL) بر عهده داشت. نتیجه این نشست بروز سازمان سه جانبه گرایی بود که تنها سازمانی بود که نمایندگان دولت، کارفرمایان و کارگران را در یک نقطه سامان می‌داد. قانون ILO فصل هشتم معاهده صلح ورسای است.

شعار روز ایمنی و بهداشت شغلی[ویرایش]

هر ساله ۲۸ آوریل (۸ اردیبهشت) به مناسبت روز جهانی ایمنی و سلامت شغلی شعاری توسط سازمان بین‌المللی کار (ILO) برای توسعه پایدار و الزامات مقاوله نامه های مصوب برای کشورهای عضو، به شرح ذیل اعلام می‌گردد:

سال شعار
2020 سکوت را بشکن
2019 آینده ایمن و سالم در مشاغل
۲۰۱۸ ایجاد محیط‌های کاری سالم و ایمن برای جوانان و نسل آینده
۲۰۱۷ بهبود جمع‌آوری و استفاده از داده‌های ایمنی و سلامت شغلی (OSH)
۲۰۱۶ استرس در محیط کار، یک چالش جمعی (Workplace Stress: a collective challenge)
۲۰۱۵ تحقق کار شایسته با نهادینه سازی فرهنگ ایمنی و سلامت کار
۲۰۱۴ ایمنی و بهداشت در استفاده از مواد شیمیائی هنگام کار
۲۰۱۳ پیشگیری از بیماری های شغلی

منابع[ویرایش]

http://www.ilo.org/

Wikipedia contributors, "International Labour Organization," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=International_Labour_Organization&oldid=235369194

پیوند به بیرون[ویرایش]