درگاه:حقوق بشر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

حقوق بشر

حقوقِ بشر بنیادی‌ترین حقوقی‌ست که هر فرد به‌طورِ ذاتی، فطری و به صِرفِ انسان‌بودن از آن بهره‌مند می‌شود. این تعریفِ ساده، عواقب و بازتاب‌های اجتماعی و سیاسیِ مهمی برای مردم و حکومت‌ها به‌دنبال دارد. بر پایهٔ اعلامیهٔ جهانی حقوق بشر و دیگر اسنادِ بین‌المللی، این حقوق ویژگی‌هایی همچون جهان‌شمول‌بودن، سلب‌ناشدنی، انتقال‌ناپذیری، تفکیک‌ناپذیری، عدم تبعیض و برابری‌طلبی، به‌هم‌پیوستگی و درهم‌تنیدگی را دارا است. از این رو به تمامیِ افراد در هر جایی از جهان تعلق دارد و هیچ‌کس را نمی‌توان به صِرفِ منطقهٔ جغرافیایی که در آن زیست می‌کند، از حقوقِ بشر محروم کرد.

همهٔ افراد فارغ از عواملی چون نژاد، ملیت، جنسیت و غیره در برخورداری از این حقوق با هم برابر و یکسانند و در این خصوص کسی را بر دیگری برتری نیست.

نوشتار برگزیده

سازمان عفو بین‌الملل سازمان و اِن‌جی‌اُیی بین‌المللی است که هدفِ خود را دفاع و پاسداری از حقوق بشر آنچنان که در بیانیه جهانی حقوق بشر و دیگر استاندارهای بین‌المللی آمده، می‌داند. به طور مشخص این سازمان برای محاکمهٔ عادلانهٔ زندانیان سیاسی، لغو مجازات اعدام و شکنجه، پایان کشتارهای سیاسی و هرگونه نقض حقوق بشر توسط دولت‌ها یا دیگر سازمان‌ها مبارزه می‌کند. بیشتر …

نگاره برگزیده

استفاده نظامی از کودکان در جنگ داخلی آمریکا. امروزه استفاده از کودکان در جنگ غیرقابل قبول و مغایر با حقوق کودکان شمرده می‌شود.

رده‌ها

رده‌ها
رده‌ها

نکات برگزیده

گفتاورد برگزیده

اوّل به سراغِ یهودی‌ها رفتند

من یهودی نبودم، اعتراضی نکردم.

پس از آن به لهستانی‌ها حمله بردند

من لهستانی نبودم و اعتراضی نکردم.

آن‌گاه به لیبرال‌ها فشار آوردند

من لیبرال نبودم، اعتراض نکردم.

سپس نوبت به کمونیست‌ها رسید

کمونیست نبودم، بنابراین اعتراضی نکردم.

سرانجام به سراغِ من آمدند

هر چه فریاد زدم کسی نمانده بود که اعتراضی کند…

برتولت برشت

آنچه می‌توانید انجام دهید


در دیگر پروژه‌های ویکی‌مدیا