بیماری التهابی لگن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

بیماری التهابی لگن یا اختلال التهابی لگن (PID) عفونت قسمت بالای سیستم تولید مثل زن یعنی رحم، لوله‌های فالوپ، و تخمدان، و در داخل لگن است. اغلب ممکن است هیچ علامتی وجود نداشته. علائم و نشانه‌ها، هنگامی که در حال حاضر ممکن است شامل درد در ناحیه شکم، ترشحات واژن، تب، سوزش ادرار، درد با جنس، یا قاعدگی نامنظم. در صورت عدم درمان می‌تواند PID عوارض دراز مدت از جمله ناباروری، بارداری خارج از رحم، درد مزمن لگن و سرطان شود.

این بیماری از طریق باکتری است که از واژن و گردن رحم منتشر شود. عفونت‌های میکرب سوزاک یا کلامیدیا تراکوماتیس در حال حاضر در ۷۵ تا ۹۰ درصد از موارد می‌باشد. اغلب باکتری‌های مختلف متعدد درگیر هستند. بدون درمان حدود ۱۰ درصد از کسانی که با عفونت کلامیدیایی و ۴۰ درصد از کسانی که با یک عفونت سوزاک خواهد PID توسعه. عوامل خطر شبیه به کسانی که بیماری‌های مقاربتی به طور کلی است و شامل تعداد زیادی از شرکای جنسی و استفاده از مواد مخدر. دوش واژینال واژن نیز ممکن است خطر را افزایش دهد. تشخیص معمولاً بر روی علائم و نشانه تظاهر است. توصیه می‌شود که این بیماری در تمام زنان در سن باروری که درد ناحیه تحتانی شکم در نظر گرفته. یک تشخیص قطعی PID است با پیدا کردن چرک مربوط به لوله‌های فالوپ در حین عمل جراحی ساخته شده است. سونوگرافی نیز ممکن است در تشخیص مفید باشد.

تلاش برای جلوگیری از این بیماری شامل نداشتن رابطه جنسی یا داشتن چند شریک جنسی و استفاده از کاندوم. غربالگری زنان در معرض خطر عفونت کلامیدیایی به دنبال درمان کاهش می‌یابد خطر ابتلا به PID. اگر تشخیص مشکوک است، درمان معمولاً توصیه می‌شود. درمان شریک جنسی یک زن نیز باید رخ دهد. در افرادی که علائم خفیف یا متوسط تنها یک تزریق از سفتریاکسون آنتی بیوتیک همراه با دو هفته داکسی سایکلین و احتمالاً مترونیدازول از طریق دهان توصیه می‌شود. برای کسانی که پس از سه روز یا کسانی که بهبود نمی‌بخشد بیماری شدید آنتی بیوتیک داخل وریدی استفاده شود.

در سطح جهانی حدود ۱۰۶ میلیون مورد از کلامیدیا و ۱۰۶ میلیون مورد سوزاک در سال ۲۰۰۸. رخ داده است تعداد موارد PID با این حال، مشخص نیست. تخمین زده می‌شود را تحت تأثیر قرار حدود ۱٫۵ درصد از زنان جوان سالانه. در ایالات متحده PID برآورد شده است حدود یک میلیون نفر را تحت تأثیر قرار سالانه. یک نوع از دستگاه درون رحمی (IUD) نیز معروف به عنوان سپر Dalkon به افزایش نرخ PID در 1970s شد. آی یو دی در حال حاضر با این مشکل پس از ماه اول در ارتباط است.

منابع[ویرایش]