آمنوره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آمنوره
تخصصپزشکی زنان ویرایش این در ویکی‌داده
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
آی‌سی‌دی-۱۰N91.0-N91.2
آی‌سی‌دی-۹-سی‌ام626.0
دادگان بیماری‌ها14843
ئی‌مدیسینarticle/۹۵۳۸۵۰
پیشنت پلاسآمنوره
سمپD000568

بی‌دَشتانی یا آمِنوره (به انگلیسی: amenorrhea) یکی از اختلالات قاعدگی در زنان می‌باشد که به معنی عدم خونریزی در زمان قاعدگی در خانم‌های در سن باروری است. آمنوره فیزیولوژیک در زمان حاملگی و شیردهی دیده می‌شود.

آمنوره می‌تواند اولیه (یعنی عدم خون‌ریزی قاعدگی به‌هنگام بلوغ) یا ثانویه (یعنی توقف قاعدگی در زنان با بلوغ طبیعی) باشد.

از جمله علل آمنوره اولیه، اختلالات هورمون‌های جنسی مانند سندروم کالمن و تخمدان و از جمله علل آمنوره ثانویه یائسگی زودرس و حاملگی است. تخمدان پلی کیستیک، چاقی یا ورزش شدید، مصرف برخی داروهای ضد بارداری و تومور مغزی تولیدکنندهٔ پرولاکتین از سایر علل آمنوره است.[۱]

▪ یائسگی پیش از موعد: یائسگی به‌طور متوسط در سن ۵۱ سالگی روی می‌دهد. اگر پیش از ۴۰ سالگی دچار یائسگی شوید، زودرس تلقی می‌شود. فقدان عملکرد تخمدان‌ها همراه با یائسگی، میزان استروژن در گردش در بدن شما را کاهش می‌دهد که به نوبه خود مخاط رحم را تحلیل برده و به قاعدگی‌های شما پایان می‌دهد. یائسگی زودرس می‌تواند ناشی از عوامل ارثی یا بیماری‌های خود ایمنی باشد اما اکثراً دلیلی برای آن یافت نمی‌شود.

مراقبت از خود در مقابل آمنوره[ویرایش]

  • بهترین راه برای جلوگیری از قطع چرخه قاعدگی اجرای یک شیوه زندگی سالم است.
  • برای به دست آوردن یک وزن مناسب تغییراتی در رژیم غذایی و ورزش خود ایجاد کنید.
  • بکوشید که تعادل سالمی بین کار، سرگرمی و استراحت خود بر قرار کنید.
  • موارد استرس و تضاد را در زندگی خود شناسایی کنید. اگر نمی‌توانید خودتان استرس را کم کنید، از خانواده دوستان یا پزشک کمک بخواهید.
  • از تغییرات چرخه قاعدگی خود آگاه باشید و اگر دچار نگرانی می شوید با پزشک خود مشورت کنید. زمان قاعدگی های خود را ثبت کنید. تاریخی که اتفاق افتاده مدتی که طول کشیده و هر مشکلی که تجربه کرده اید را یادداشت نمایید.

منابع[ویرایش]

  • ویلیامز بیماری‌های زنان و مامایی. تهران ۲۰۰۸
  • ویکی‌پدیای انگلیسی
  1. «بارداری بعد از 35 سالگی خطرناک است». آفتاب. دریافت‌شده در ۲۰۱۴-۰۸-۱۶.