تولید مثل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
به وجود آمدن افراد تازه از راه زادآوری غیرجنسی در کنارهٔ یک برگ گیاه Kalanchoë pinnata. گیاه کوچک جلویی حدود یک سانتیمتر است. مفهوم «منفرد» در تصویر این زادآوری غیرجنسی به خوبی مشخص می‌شود.

تولید مثل یا زادآوری فرایندی زیست‌شناختی است که در آن ارگانیسم‌های تازه و منفردی به وجود می‌آیند. زادآوری از خصوصیّت‌های بنیادین تمام انواع حیات است؛ هر ارگانیسمی که وجود دارد نتیجهٔ یک زادآوری است. روش‌های شناخته شدهٔ زادآوری را در دو گروه عمده طبقه‌بندی می‌کنند: تولید مثل جنسی و تولید مثل غیرجنسی[۱].

در تولید مثل غیرجنسی، هر فرد می‌تواند به تنهایی زادآوری کند. تقسیم یک یاخته باکتری به دو یاختهٔ دختر مثالی از زادآوری غیر جنسی است امّا زادآوری غیرجنسی تنها به تک‌یاختگان محدود نمی‌شود. بیشتر گیاهان و برخی از جانوران[۲] توانایی زادآوری غیرجنسی را دارند[۱].

در تولید مثل جنسی به دو فرد از یک گونهٔ زیستی نیاز است، معمولاً از هر جنس یکی. تولید مثل معمولی در انسان مثالی از زادآوری جنسی است [۱].

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ویکی‌پدیای انگلیسی
  2. «Female Sharks Can Reproduce Alone, Researchers Find»(انگلیسی)‎. Washington Post، ۲۳ مه ۲۰۰۷. Page A02. بازبینی‌شده در ۸ سپتامبر ۲۰۰۸. 

منابع[ویرایش]