حاملگی خارج‌رحمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
حاملگی خارج رحمی
Ectopic pregnancy
Ectopic.png
Reinier de Graaf
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصصمامایی، پزشکی زنان
آی‌سی‌دی-۱۰O00
آی‌سی‌دی-9-CM633
دادگان بیماری‌ها4089
مدلاین پلاس000895
ئی‌مدیسینmed/۳۲۱۲ emerg/478 radio/231
پیشنت پلاسحاملگی خارج‌رحمی
سمپD011271

حاملگی خارج رحمی (Ectopic pregnancy) زمانی رخ می‌دهد که تخمک بارور در جایی به‌جز دیواره رحم کاشته شود.

گاهی تخمک بارور شده به سوی رحم نمی‌رود و برای نمونه در بین راه درون لوله فالوپ (لوله رحم) لانه گزینی نموده و آغاز به رشد می‌کند یا به هیچ وجه وارد لولهٔ فالوپ نمی‌شود و در بخش لگن و داخل حفره صفاقی آغاز به رشد می‌کند، که به این حالت‌ها حاملگی نابجا می‌گویند.

حاملگی نابجا اصولاً به زایمان طبیعی نوزاد زنده نمی‌انجامد و به محض تشخیص باید جنین خارج شود در صورت تأخیر در تشخیص و درمان احتمال شوک و مرگ مادر وجود دارد.

عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا[ویرایش]

 • استفاده از دستگاه جلوگیری از حاملگی که داخل رحم قرار می‌گیرد (آی.یو.دی).
 • داشتن سابقه عفونت‌های شکمی یا لگنی
 • وجود چسبندگی‌ها (رشته‌های بافت جوشگاهی) در اثر اعمال جراحی قبلی
 • سابقه حاملگی در لوله‌های رحمی وجود داشته باشد.
 • سابقه جراحی بر روی لوله‌های رحمی یا رحم از قبل وجود داشته باشد.
 • سابقه آندومتریت (التهاب آندومتریوم، بافت پوشاننده سطح داخلی رحم) در بیمار باشد.
 • وجود ناهنجاری در رحم دیده شده باشد.[۱]

علائم بروز حاملگی خارج رحمی (Ectopic Pregnancy)[ویرایش]

 1. لکه بینی
 2. تاخیر در عادت ماهانه
 3. مثبت بودن آزمایش خون بارداری ( در 99% موارد)
 4. درد تقریباً زیاد در زیر شکم
 5. در معاینه حساسیت در لمس شکم وجود دارد
 6. دیده نشدن کیسه حاملگی درون حفره رحم (سر جای اصلی) در تصاویر سونوگرافی البته با کمک گرفتن از سونوگرافی ترانس واژینال و نیز آزمایش خون و سنجش سطح βhCG یا آزمایش بتا می‌توان این نوع از حاملگی را که بسیار خطرناک است، تشخیص داد و در نتیجه حیات مادر و باروری او را حفظ نمود.

درمان[ویرایش]

درمان دارویی[ویرایش]

درمان زودهنگام حاملگی های خارج از رحم به کمک متوترکسات یکی از روش های مناسب و کارا می باشد که به عنوان جایگزینی مناسب برای مداخلات جراحی در دهه 1980 میلادی پدید آمد. متوترکسات که یک مهارکننده تولید اسید فولیک است با اتصال به آنزیم دی هیدروفولات ردوکتاز از تبدیل دی هیدروفولات به تتراهیدروفولات که شکل فعال فولات است جلوگیری به عمل می آورد. فولات برای ساخت پورین ها و پیریمیدین ها که در ساختار DNA و RNA حضور دارند ضروری است. با توقف تولید پورین ها و پیریمیدین تولید RNA ،DNA و پروتئین هم در سلول متوقف می شود. به این ترتیب اگر متوترکسات در اوایل بارداری تجویز شود رشد جنین در حال رشد متوقف می شود که این حالت منجر به سقط جنین خواهد شذ. [۲]

مداخلات جراحی[ویرایش]

زمانی که خونریزی رخ داده باشد، توده جنینی بزرگتر از 3.5 سانتی متر باشد یا میزان β-hCG بیش از 6000mIU/ml باشد [۳] میتوان از مداخلات جراحی کمک گرفت. جراحان برای دسترسی به لگن از لاپاروسکوپی یا لاپاروتومی کمک می گیرند. سپس لوله فالوپ آسیب دیده با توجه به میزان جراحت تحت سالپینگوستومی یا سالپینژکتومی قرار میگیرد. بر خلاف سالپینژکتومی که لوله رحمی از بدن فرد خارج میگردد، در سالپینگوستومی تنها محتویات لوله های رحمی تخلیه میگردد. تخمین زده می شود که %11-0.5 حاملگی های خارج رحمی تحت مداخلات جراحی قرار می گیرد. اولین جراحی موفق برای حاملگی خارج رحمی توسط رابرت لاسن در سال 1883 انجام شد.[۴]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]