دبیرخانه سازمان ملل متحد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

دبیرخانه سازمان ملل متحد
نوع رکنرکن اصلی
رئیسدبیرکل سازمان ملل متحد
۲۰۱۷–اکنون
آنتونیو گوترش
 پرتغال
وضعیتفعال
تأسیس۱۹۴۵
وب‌گاهwww.un.org/documents/st.htm

دبیرخانه سازمان ملل متحد یکی از شش رکن اصلی سازمان ملل متحد است. فصل پانزدهم منشور اختصاص به دبیرخانه دارد. دبیرخانه زیر نظر دبیرکل سازمان ملل متحد فعالیت می‌کند و اطلاعات و امکانات لازم را برای جلسات اعضای سازمان ملل فراهم می‌نماید. دبیرکل همچنین موظف به اجرای تکالیفی است که مجمع عمومی، شورای امنیت یا دیگر نهادهای سازمان ملل بر عهده او می‌گذارند.
کلیه کارمندان دبیرخانه منحصراً توسط دبیرکل انتخاب می‌شوند و فقط در مقابل دبیرکل مسئول هستند.[۱] کارمندان دبیرخانه از امتیازات و مصونیت‌های دیپلماتیک برخوردارند.[۲] و بنا بر منشور سازمان ملل در استخدام کارمندان دبیرخانه سعی بر این است که افرادی «با بالاترین درجه کارایی و قابلیت و درستی» و با توجه به اهمیت در نظر گرفتن تنوع جغرافیایی از میان اتباع کشورهای عضو انتخاب شوند.[۱]

دبیرکل و کارکنان دبیرخانه فقط مسئول سازمان هستند و نباید در انجام وظایف خود از هیچ دولتی یا نهاد خارج از سازمان دستور بگیرند یا دنبال گرفتن آن بروند. آن‌ها فقط مسئول سازمان هستند و از هر عملی که منافی موقعیت‌شان به عنوان مأمورین رسمی بین‌المللی باشد، باید خودداری نمایند. هر عضو ملل متحد بر اساس منشور متعهد می‌شوند به ویژگی منحصراً بین‌المللی مسئولیت‌های دبیرکل و کارمندان آن احترام بگذارند و درصدد برنیایند که آنان را در اجرای وظایف‌شان تحت نفوذ قرار دهد.[۳] اگرچه مقر اصلی دبیرخانه در نیویورک است اما دفاتر دیگرش حضوری چشم‌گیر در سراسر جهان دارند. سه مرکز اصلی فعالیت دبیرخانه در ژنو، وین، نایروبی است.[۴]

بان کی مون دبیرکل پیشین سازمان ملل متحد در ژوئن ۲۰۱۰ گزارش داد که دبیرخانه حدود ۴۴۰۰۰ کارمند در سراسر جهان دارد.[۵]

اداره‌ها و دفترها[ویرایش]

دفترها[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ حجت دولتشاه، منشور سازمان ملل متحد، بند۳، م۱۰۱.
  2. محمدرضا ضیائی بیگدلی، حقوق بین‌الملل عمومی.
  3. حجت دولتشاه، منشور ملل متحد، م. ۱۰۰.
  4. (PDF) http://www.unic-ir.org/publication/farsi/UNToday/chapter1.pdf. دریافت‌شده در ۶ نوامبر. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک); پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
  5. http://www.un.org/en/mainbodies/secretariat/. دریافت‌شده در ۹ نوامبر. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک); پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
  6. http://www.unic-ir.org/images/UNChart.jpg. دریافت‌شده در ۹ نوامبر. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک); پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)

پیوند به بیرون[ویرایش]

دبیرخانه سازمان ملل متحد