تبعید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دانته در تبعید

اجبار کردن شخصی توسط یک حکومت برای زندگی در یک محل خاص را تبعید می‌نامند. در زمان تبعید شخص باید خود را به‌طور دائم به مقامات تعیین شده معرفی کند و نباید در تمام مدت زمان تبعید اقدام به ترک محل تبعید نماید. در تاریخ بسیاری از افرادی که مورد تأیید حکومت‌ها نبودند، تبعید می‌شدند و همواره در میان حکومت‌ها تبعید بعنوان ابزار حذف مخالفان استفاده می‌شود.[۱]

در تاریخ

نفی بلد در ایران

در مادهٔ ۱۹۰ قانون مجازات اسلامی ایران یکی از حدهای محاربه و افساد فی‌الارض، نفی بلد دانسته شده‌است.[۱۰]

مراد از نفی بلد در میان فقهای امامیه اخراج محارب از سرزمین محل جرمشان است به شکلی که به هر سرزمینی وارد شوند از هم‌خوارکی، هم‌نشینی، خرید و فروش، ازدواج و… با آن‌ها پرهیز شود است. از این دیدگاه نفی بلد یعنی تبعیدی که همراه با سخت‌گیری‌های دیگری در محل تبعید است. از علی بن موسی الرضا در این مورد که محارب چگونه نفی می‌شوند نقل شده که «محارب از شهری که در آن مرتکب جرم گردیده به شهر دیگری فرستاده می‌شود و به اهل آن شهر نوشته می‌شود که این شخص اخراج شده‌است، پس با او هم‌نشینی، معامله، ازدواج و نیز هم غذا نشوید و این عمل تا یک سال در مورد وی اجرا می‌گردد.» همچنین حبس‌کردن محارب در محل تبعیدشان نیز از مباحث مطرح‌شده در این زمینه است که برخی علمای معاصر شیعه زندانی‌کردن در مکان تبعید را جایز ندانسته‌اند؛ با این حال برخی هم در شرایطی که تبعیدی در تبعیدگاه ایجاد مفسده کند و کنترل و مراقبتش ممکن نباشد، زندانی‌کردن در محل تبعید را جایز شمرده‌اند.[۱۱]

جستارهای وابسته

منابع

 1. «تبعید و اقامت اجباری - مجموعه قوانین آیین داددرسی کیفری». گروه وکلای بازرگان. ۲۰۲۰-۱۱-۲۹. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۶-۰۵.
 2. «ارسطو Aristotle | دانشنامه پژوهه پژوهشکده باقرالعلوم». pajoohe.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۶-۰۴.
 3. Behnegarsoft.com (۲۰۱۴-۱۰-۰۱). «معلم اول در مکتب کتاب / کتابشناسی ارسطو به بهانه سالمرگش | ایبنا». خبرگزاری کتاب ایران (IBNA). دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۶-۰۴.
 4. «مرگ ناپلئون در تبعید». روزنامه دنیای اقتصاد. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۱۶.
 5. «هشت واقعیت زندگی ویکتور هوگو که نمی‌دانستید». samirpublication.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۶-۰۴.
 6. «ویکتور هوگو و خلق آثار ادبی ماندگار در ۱۹ سال تبعید». خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. ۲۰۱۶-۰۵-۲۲. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۶-۰۴.
 7. «چرا رضاشاه به جزیره موریس تبعید شد؟». اعتمادآنلاین. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۱۶.
 8. «تبعید امام خمینی به پاریس - ویکی فقه». wikifeqh.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۱۶.
 9. بهبودی، هدایت الله (۱۳۹۱). شرح اسم. موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی. ص. ۳۰۳ تا ۳۲۴. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۵۷۸۶-۱۷-۰.
 10. «متن کامل قانون مجازات اسلامی ایران». سایت مطالعات حقوقی. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۹ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۲۳ فوریهٔ ۲۰۱۳.
 11. «تبدیل تبعید حدی به مجازات حبس». وبگاه معاونت حقوقی و امور مجلس. بایگانی‌شده از اصلی در ۷ آوریل ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۲۳ فوریهٔ ۲۰۱۳.