فرج (عضو)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فرج
Genital Diversity.jpg
چند فرج متفاوت در زنان (در بعضی از آن‌ها موهای شرم‌گاه تراشیده شده‌است
جزئیات
لاتین pudendum femininum
پیش‌ساز دندان تناسلی، urogenital folds
Internal pudendal artery
Internal pudendal veins
عصب میاندوراه
Superficial inguinal lymph nodes
شناسه‌ها
فهرست گری p.۱۲۶۴
سرعنوان پزشکی ۰۵٫۳۶۰٫۳۱۹٫۸۸۷
دورلندز
/السویر
Vulva
واژگان آناتومی A09.2.01.001
اف‌ام‌اِی 20462
واژگان کالبدشناسی

آلت زنانه، آلت تناسلی زن، فَرْج یا به زبان عامیانه، کُس (به انگلیسی: vulva) به بخش بیرونی دستگاه تناسلی زنانه گفته می‌شود. متشکل از اندام جنسی یک زن است.[۱] بخش درونی این اندام مهبل، تپه ونوس، لبِ بزرگ، لبِ کوچک، کلیتوریس، و مجرای ادرار نام دارند.[۲][۳] این اندام دارای قسمت‌های مختلفی است که از آن جمله می‌توان به ورودی مهبل (واژن)، کلیتوریس (که حساس‌ترین قسمت جنسی فرج است)، میزراه (یا پیشابراه، مجرای دفع ادرار) لب‌های کوچک، لب‌های بزرگ و موهای شرمگاه اشاره کرد. فرج در آمیزش جنسی و برانگیختگی جنسی و دفع ادرار کارکرد دارد.

ساختار

نگاره که لبهٔ برونی و درونی فرج را به تصویر کشیده است

ویژگی و ساختار

ساختار اصلی فرج عبارتند از: تپه ونوس، لبه‌ها (بزرگ و کوچک)، در ساختار درونی فرنولوم، در ساخت برونی کلیتوریس، مجرای ادرار، پرده مهبل، و غدد دهلیزی بزرگ و کوچک.

واژه‌شناسی

در زبان پارسی میانه، کهن‌ترین واژه‌ها برای اندام زنانه «کُس» (آوانگاری: kōs) و «چوچ» (آوانگاری: čuč) و نیز عبارت دوگانه «کُس–چوچ» هستند، که کُس هنوز در بسیاری از نقاط ایران به همین گونه بر زبان می‌رود. کس را در پارسی میانه (یا پارسیک) به خط پهلوی بگونه «Kuspahlavi.jpg» می‌نوشتند. چوچ در پهلوی بگونه «Chuch.jpg» نوشته می‌شد و در بعضی متن‌های پهلوی نیز با هزوارش «Chuch3.jpg» آمده است.[۴]

لب‌های کوچک

عضو خارجی مهبل زن که مشتمل بر دو تکه گوشت بوده و ورودی فرج زن را می‌پوشاند. معمولاً اندازه قسمت چپ و راست با هم متفاوت بوده و رنگ آنها نیز با قسمتهای دیگر فرج متفاوت و از آنها تیره‌تر است. اندازه آنها نیز از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

فعالیت جنسی

در تصویر سمت چپ، فرج یک زن در حالت استراحت و در تصویر سمت راست، فرج در اثر تحریک جنسی، برانگیخته شده است.

درطی فعالیت جنسی، درصورت تحریک اعصابی که در ورودی مهبل و اطراف کلیتوریس متمرکز هستند، لذت جنسی زنانه به وجود می‌آید. درطی برانگیختگی جنسی، به‌ویژه با تحریک کلیتوریس، ماده خودروان‌کاری ترشح شده از سلول‌های دیواره‌های مهبل، از اصطکاک ایجاد شده در اثر فعالیت‌های گوناگون جنسی می‌کاهد. پژوهش‌ها نشان داده‌اند، بخش‌هایی از کلیتوریس به درون فَرج و مهبل گسترش می‌یابند.[۵]

جستارهای وابسته

نگارخانه

منابع

  1. Telleen, Steven (11 February 2016). "The Female Reproductive System". Rice University, OpenStax CNX. Retrieved 29 March 2016. 
  2. Rosdahl, Caroline (2012). Textbook of basic nursing. Philadelphia: Wolters Kluwer Health/Lippincott Williams & Wilkins. ISBN 978-1-60547-772-5. 
  3. Hoffman, Barbara (2012). Williams gynecology. New York: McGraw-Hill Medical. ISBN 978-0-07-171672-7. 
  4. فرهنگ هزوارش‌های دبیره پهلوی، فریدون جنیدی، صفحه ٢ و ٣٢
  5. BBC NEWS | Health | Time for rethink on the clitoris

پیوند به بیرون