سوءرفتار با زائو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

سوءرفتار با زائو (انگلیسی: Abuse during childbirth)، یا خشونت هنگام زایمان عبارت است از بی‌توجهی، آزار جسمی و عدم احترام در هنگام زایمان. این رفتار نوعی خشونت علیه زنان و نقض حقوق زن تلقی می‌شود. این یک مشکل جهانی و مکرر در مطالعات سازمان بهداشت جهانی است و می‌تواند عواقب جدی برای مادر و کودک داشته باشد و همچنین از جستجوی مراقبت‌های قبل از بارداری و استفاده از سایر خدمات بهداشتی و درمانی جلوگیری می‌کند.

نمونه‌های دیگری از سوءرفتار با زائو شامل مراقبت بدون رضایت، مراقبت غیر محرمانه، مراقبت غیر منصفانه، تبعیض، ترک مراقبت و بازداشت در مراکز است. نوجوانان، زنان مهاجر، زنان آلوده به اچ‌آی‌وی و زنان اقلیت قومی بیش از سایرین در هنگام زایمان مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند.

تعریف[ویرایش]

سواستفاده در هنگام زایمان یا خشونت زایمان عبارت است از بی‌توجهی، آزار جسمی و عدم احترام در هنگام زایمان. این رفتار به منزله نقض حقوق زن تلقی می‌شود.

سوءرفتار با زائو می‌تواند در طیف کاملی از مراقبت‌های غیر محرمانه، مراقبت‌های غیر شرافتمندانه، تبعیض، سوءاستفاده صحیح جسمی، مراقبت‌های غیر موافق، کنار گذاشتن مراقبت‌ها تا بازداشت در مراکز باشد.

مراقبت غیر محرمانه به این معنی است که زن در معرض دید قرار گرفته یا اطلاعات پزشکی شخصی آن بدون رضایت فاش شده‌است. مراقبت‌های غیر وقارانه به ارائه‌دهنده‌ای گفته می‌شود، تهدید، منفی یا دلسرد کننده باشد. تبعیض در این زمینه به امتناع از مراقبت به دلیل سن، سابقه پزشکی، یا زمینه فرهنگی / زبانی اشاره دارد. مراقبت بدون رضایت به مواردی گفته می‌شود که روشهایی مانند سزارین یا عقیم سازی قبل از انجام توضیح داده نشده باشند. سوءاستفاده جسمی به ضربه، نیشگون گرفتن، مهار، عدم دادن داروی تسکین دهنده درد و حتی تجاوز جنسی / تجاوز جنسی گفته می‌شود. ترک مراقبت زمانی است که یک ارائه دهنده غایب باشد، بیمار از همراهی نزدیکان چشم پوشی می‌کند یا از او سلب می‌شود. سرانجام، بازداشت در تأسیسات به مواردی اطلاق می‌شود که ارائه دهندگان به دلیل مانده بدهی، رشوه‌های پرداخت نشده و غیره به بیمار اجازه مرخصی نمی‌دهند.

همه‌گیرشناسی[ویرایش]

تحقیقات در مورد شیوع این روش‌ها توسط سازمان بهداشت جهانی انجام شده‌است. مطالعات آنها نشان می‌دهد که این یک مشکل مکرر و جهانی است. زنان در هنگام زایمان، هنگامی که زایمان در مراکز درمانی و بهداشتی اتفاق می‌افتد، رفتارهای بی‌احترامی، توهین آمیز یا غفلت آمیز را تجربه می‌کنند. رابطه سوءاستفاده و اعتماد بین زنان و ارائه دهندگان خدمات بهداشتی می‌تواند تمایل زیادی به دریافت کمک پزشکی در هنگام تولد ایجاد کند. در دوران بارداری می‌توان رفتار بی‌احترامی و سوءاستفاده را تجربه کرد. در هنگام زایمان، یک زن بسیار آسیب‌پذیر است و نمی‌تواند از خود محافظت کند.

عواقب[ویرایش]

خشونت زنان ممکن است مانع از مراقبت‌های قبل از تولد زنان و استفاده از سایر خدمات بهداشتی شود. رابطه سوءاستفاده و از بین رفتن اعتماد بین زنان و ارائه دهندگان خدمات بهداشتی می‌تواند تمایل زیادی به دریافت کمک پزشکی در هنگام تولد ایجاد کند. در دوران بارداری می‌توان رفتار بی‌احترامی و سوءاستفاده را تجربه کرد. در هنگام زایمان، یک زن بسیار آسیب‌پذیر است و نمی‌تواند از خود محافظت کند. نتایج این سوءاستفاده می‌تواند پیامدهای بسیار منفی برای نوزاد و مادر داشته باشد.

در مناطق مختلف[ویرایش]

آمریکای شمالی[ویرایش]

برخی منابع به متخصصان زنان و زایمان در آمریکای شمالی مراجعه می‌کنند، به خصوص بین دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۸۰، با استفاده از «بخیه شوهر» که بخیه‌های اضافی در واژن زن قرار می‌دهد پس از برش میان‌دوراه یا پارگی طبیعی، ظاهراً برای افزایش رابطه جنسی در آینده شوهر لذت و اغلب باعث درد و ناراحتی طولانی مدت برای زن می‌شود. با این حال، هیچ دلیلی وجود ندارد که چنین روشی در آمریکای شمالی رواج داشته باشد، اما ذکر آن اغلب در مطالعات مربوط به برش میان‌دوراه در سایر کشورهای آمریکایی مانند برزیل وجود دارد. اخیراً در مورد رفتار پزشکان آمریکای شمالی با زنان باردار برجسته شده‌است. ایده اخیر این است که «جبران» خشونت زنان و زایمان انجام شده و حق انتخاب زنان در برخی شرایط به خطر افتاده‌است. اگرچه زندگی زن و جنین به خطر می‌افتد، اما زن حق دارد از مراقبت خودداری کند. مانند سزارین، میان‌دوراه‌بُری و زایمان با کمک خلأ. مشخص شده‌است که مجبور کردن این روشهای تهاجمی باعث آسیب طولانی مدت می‌شود، بسیاری از زنان این تجربه را با تجاوز مقایسه می‌کنند.

آمریکای لاتین[ویرایش]

اصطلاح «خشونت زایمان» به ویژه در کشورهای آمریکای لاتین، جایی که قانون چنین رفتاری را منع کرده‌است، استفاده می‌شود. چنین قوانینی در چندین کشور از جمله آرژانتین، پورتوریکو و ونزوئلا وجود دارد. تحقیقات در مورد خشونت زنان و زایمان در دو بیمارستان دولتی مکزیک با تجزیه و تحلیل تجارب زایمان به مدت یک ماه در سال ۲۰۱۲ نشان داد که سوءاستفاده فیزیکی، کلامی و تبعیض علنی اتفاق افتاده‌است. زنانی که از بیمه‌های دولتی برخوردار می‌شوند بیشترین تبعیض را از طرف متخصصین مراقبت‌های بهداشتی دارند.

آفریقا[ویرایش]

تانزانیا کشوری است که سابقه سوءرفتار با زائو را دارد. در سال ۲۰۱۱، شانون مک ماهون و دیگران بررسی کردند که آیا مداخلات احتمالی برای کاهش سوءرفتار با زائو مثر بوده‌است یا خیر. هنگام مصاحبه با زنان، آنها از تجربیات خود به عنوان خنثی یا بهتر یاد می‌کردند. با این حال، پس از نشان دادن جنبه‌های مختلف سوءاستفاده، اکثریت قریب به اتفاق زنان در هنگام زایمان در واقع سوءاستفاده را تجربه کرده بودند. در سال ۲۰۱۴، هانا راتکلیف و دیگران مداخلات احتمالی را برای بهبود تجربیات بی‌احترامی و سوءرفتار با زائو کشف کردند. این مطالعه بین سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ انجام شده‌است. آنها «یک روز تولد آزاد» را اجرا کردند که ارتباط بین بیماران و ارائه دهندگان را تسهیل می‌کند و آنها را در مورد روش‌های مربوط به تولد آموزش می‌دهد. جدا از روز تولد آزاد، آنها همچنین «کارگاه محترمانه مراقبت از بارداری» را اجرا کردند که به منظور کمک به ایجاد گفتگو پیرامون احترام بین کارکنان و بیماران بود. آنچه آنها دریافتند این بود که این روش در کمک به بازسازی سیستمها بدون هزینه زیاد موفق بود. رضایت از تجربه زایمان زنان ۶۰٪ افزایش یافته‌است. در همان بازه زمانی مطالعه راتکلیف، استفانی کوجاواکی و دیگران مطالعه مقایسه ای در مورد تولد با و بدون مداخله انجام دادند. مبنای اصلی مطالعه در سال ۲۰۱۱–۲۰۱۲ و نیمه نهایی مطالعه در سال ۲۰۱۵ انجام شد. آنچه آنها دریافتند این است که ۶۶٪ کاهش تجربه سوءاستفاده و بی‌احترامی در هنگام زایمان وجود داشته‌است. این مطالعه نشان می‌دهد که اصلاحات جامعه و سیستم بهداشت می‌تواند به تغییر و تغییر شکل هنجارهایی کمک کند که در آن زنان هنگام زایمان بدرفتاری می‌کنند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]