تکیلا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
انواع مختلف تکیلا

تِکیلا (به اسپانیایی: Tequila) از نوشیدنی‌های الکلی تقطیری است که در آغاز در شهر تکیلا در ایالت خالیسکو مکزیک ساخته شده‌است. این نوشیدنی از بافت آبدار گیاهی بومی به نام آگاوه به دست می‌آید. این نوشیدنی ۳۵ تا ۵۵ درصد الکل دارد. تکیلا در واقع همان ویسکی یا مشروب بومی مکزیکو سیتی است. تکیلا که به نام خاستگاهش خوانده می‌شود نخستین نوشیدنی الکلی است که در قاره آمریکا فرآوری شده‌است. به‌طور کل، نوشیدنی‌هایی که از آگاوه به‌دست آمده‌اند مزکال خوانده می‌شوند. برای استفاده از نام تکیلا، تولیدکنندگان ناچار به پیروی از استانداردهای خاصی هستند. این استانداردها منطقه کاشت آگاوه و ترکیب نوشیدنی را مشخص می‌کنند.

تاریخچه[ویرایش]

بوته آگاوه آماده برای برداشت

تکیلا نخستین بار در سده شانزدهم -در نزدیکی شهری که در آینده به همین نام ساخته شد- فراورده شد. آزتکها پیشتر از گیاه آگاوه یک نوشیدنی تخمیری به دست می‌آوردند. اسپانیاییها هنگامی که بر این بخش از جهان دست یافتند، نخستین کسانی بودند که این گیاه را تقطیر کردند تا نخستین نوشیدنی تقطیری آمریکای شمالی را پدیدآورند. نخستین بار در سال ۱۶۰۰ (میلادی) نخستین کارخانه برای فراوری انبوه تکیلا در مکزیک ساخته شد.

انواع[ویرایش]

۲ دسته تکیلا وجود دارد:

  1. میکستوس (Mixtos) با ۱۰۰٪ آگاو،
  2. میکستوس (Mixtos) با دست کم ۵۱٪ آگاو، به همراه دیگر قندهای موجود.

میکستوس هر دو قند گلوکز و فروکتوز را داراست.

تکیلا با ۱۰۰٪ آگاو مانند دسته بلانکو یا plata است که تندتر با طعم دهنده‌های تند، در حالی که انواع reposado و añejo ملایم‌تر هستند.

همان‌طور که اسپریت‌های دیگر هم در چند سال تهیه، به اندازه تکیلا طول می‌کشد، و طعم از چوب و الکل را دارا هستند؛ ولی تفاوت عمده با طعم تکیلا ۱۰۰٪ آگاو در عنصر پایه آن، یعنی گیاه آگاو است.

تکیلا معمولاً در یکی از پنج گروه زیر بطری می‌شود:

  1. Blanco (سفید) یا plata (نقره): بطری شده بلافاصله پس از تقطیر، با سن کمتر از دو ماه در استیل یا بشکه چوب بلوط؛
  2. Joven (جوان) یا oro (طلا): ترکیبی از بلانکو تکیلا و reposado تکیلا؛
  3. Reposado (استراحت): سن حداقل دو ماه، اما کمتر از یک سال در بشکه چوب بلوط قرار می‌گیرد؛
  4. Añejo (سن یا محصول): سن حداقل یک سال، اما کمتر از سه سال در بشکه چوب بلوط‌های کوچک مانده؛
  5. Extra Añejo (عمرزیاد یا عمر فوق‌العاده): حداقل سه سال در بشکه‌های بلوط است.[۱]

کرم[ویرایش]

بطری مزکال با کرم.

یکی از نوشیدنی‌های شبیه تکیلا، مزکال است که از سال ۱۹۴۰ شرکت سازنده به عنوان حیله بازاریابی درون بطری این نوشیدنی معمولاً یک یا دو کرم قرار می‌دهد ولی این یک تصور غلط است که تمام تکیلاها شامل «کرم» در بطری است بعضی شرکت‌ها در آن عقرب قرار می‌دهند[نیازمند منبع] که بسیار کمیاب است. در برخی از رستوران‌ها با این کرم‌ها پیش غذا درست می‌کنند.[۲]

جام تکیلا[ویرایش]

یک جام مارگاریتا.

هنگامی که تکیلا بدون هیچ‌گونه مواداضافی باشد، اغلب در یک پیک باریک که کابالیتو (در اسپانیایی به معنای اسب کوچولو) خوانده می‌شود سرو می‌گردد، اما می‌تواند در هر چیزی از یک پیاله تا یک لیوان معمولی آن را ریخت. جام مارگاریتا نیز، عمدتاً برای کل این ژانر از نوشیدنی تکیلا اغلب مخلوط نمک یا شکر همراه است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Tequila». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۰ ژانویه ۲۰۰۸.

پیوند به بیرون[ویرایش]