مرنگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مرنگ
مرنگ با خامه
جزئیات
بخش غذایی دسر
اجزای اصلی سفیدهٔ تخم مرغ، شکر
تهیهٔ مرنگ
در مرنگ ایتالیایی، شکر با آب بر روی حرارت قرار گرفته بصورت شربت در آمده سپس با سفیدهٔ تخم مرغ سفت شده مخلوط می‌شود.
شیرینی مرنگ

مرنگ (به انگلیسی: Meringue)، محصولی است که از به‌هم زدن سفیدهٔ تخم مرغ و شکر حاصل شده و به عنوان دسر، یا برای تهیهٔ شیرینی و کیک، یا تزئین آنها به کار برده می‌شود. در ازای هر سفیدهٔ تخم مرغ ۴۰ گرم شکر و برای عطر از چند قطره اسانس وانیل یا اسانس لیمو استفاده می‌شود.

درباره مکان پیدایش مرنگ اختلافات بسیاری است. همان طور که ذکر شد مرنگ را به نام فرانسه می‌شناسند اما بنا بر شواهدی ریشه آن به سوئیس باز می‌گردد. اولین بار دستور مکتوب تهیه مرنگ در یک کتاب آشپزی فرانسوی در سال ۱۶۹۲ چاپ شده است، با این حال بسیاری معتقدند مرنگ اولین بار توسط آشپز ایتالیایی تبار سوئیسی به نام Gasparini در شهر Meiringen ساخته شده است و نام مرنگ از نام این شهر گرفته شده است. در این بین انگلیسی‌ها معتقدند اولین بار مرنگ توسط یک سرآشپز نگلیسی در سال ۱۶۰۲ ابداع شده است.[۱]

اصول تهیه مرنگ:

  • در تهیه مرنگ ظروف و بهم زنی که برای سفیده استفاده می‌شود باید کاملاً شسته شده و خشک باشند.
  • شکر در سه مرحله و با توجه به میزان کف کردن به سفیده اضافه می‌شود. چنانچه تمامی شکر در اوایل بهم زدن اضافه شود مرنگ خوب پف نمی‌کند.
  • چنانچه چند قطره لیمو به مرنگ افزوده شود باعث دوام کف و درخشندگی مرنگ خواهد شد.
  • سفیده باید به حدی سفت شود که با برگرداندن ظرف نریزد.
  • هر چه تخم مرغ تازه‌تر باشد، مرنگ بهتری به دست می‌آید.[۲]

روش‌های تهیه[ویرایش]

  1. مرنگ سرد:به سفیده تخم مرغ مقدار کمی شکر افزوده شده بهم زده می‌شود هنگامی که سفیده کف کرد، کم کم شکر اضافه شده تا کاملاً سفت شود.
  2. مرنگ گرم:سفیده به همراه شکر در داخل یک ظرف نسوز ریخته شده و این ظرف در داخل ظرف دیگری از حاوی آب گرم است قرار داده می شود. بر روی شعلهٔ کم سفیده و شکر بهم زده می شود تا سفت شود. در این روش وزن شکر دو برابر سفیده است.
  3. مرنگ ایتالیایی:مقداری از شکر با سفیده زده می‌شود تا تقریباً سفت شود. مقدار بیشتری شکر با آب مخلوط شده تا ۱۱۷ درجه سانتیگراد داغ شده تا تبدیل به شربت شود این شربت به تدریج در داخل سفیده سفت شده مخلوط می‌شود. معمولاً تا حرارت شربت از بین برود بهم زدن مخلوط ادامه دارد. در این روش نسبت مواد برای مثال به اینصورت است: سفیده ۳۰۰ گرم، شکر داخل سفیده ۸۰ گرم، شکر شربت ۳۳۰ گرم، آب ۱۱۰ گرم [۳]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • 小林、 彰夫。 菓子の事典。 朝倉書店、 2000。 ISBN ‎978-4254430639 
  • 菓子:新・食品事典 10。 真珠書院、 1991。 ISBN ‎4-88009-110-3 

پیوند به بیرون[ویرایش]