ترشی تخم مرغ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ترشی تخم مرغ
Picklegegg.JPG
بخشپیش غذا
مواد اصلیتخم مرغ آبپز، انداخته شده در سرکه یا آب نمک
ترشی تخم مرغ، خوابانده شده در آب نمک و ادویه
ترشی تخم مرغ، رنگی با کلم قرمز

ترشی تخم مرغ از خواباندن تخم مرغ آب‌پز در محلول آب نمک بسیار قوی بدست می‌آید. تخم‌ها توسط محلول نمک حفظ می‌شوند و بدون خنک شدن مدتی پایدار می‌شوند. ترشی تخم مرغ یک غذای سنتی در مناطق زیادی در آلمان هستند و بخشی از پیشنهاد استاندارد هونگاتورم برای میخانه‌های متعددی هستند.

فرایند ساخت[ویرایش]

برای تهیه ترشی تخم مرغ از آب نمک، ابتدا تخم مرغهای زیاد جوشانده شده را می‌کوبند، به طوری که پوسته آنها بدون پاره شدن شکسته می‌شود و در یک لیوان بزرگ و قابل آب‌بندی قرار می‌گیرد. سپس محلول قوی و آب جوشانده آب و نمک، بسته به دستورالعمل نیز به چاشنی افزوده می‌شود برای مثال: دانه‌های خاردار، فلفل دلمه ای، آلو، انواع توت‌ها، برگ‌های خلیج، میخک، پیاز و پوست پیاز، روی تخم‌ها بصورت داغ ریخته می‌شود تا کاملاً پوشانده شود. محلول باید آنقدر نمکدار باشد که تخم مرغها شناور شوند (تقریباً ۶۰ گرم نمک در هر لیتر آب). قبل از سرو ترشی تخم مرغ باید یک روز تا یک هفته پیش از مصرف از آب نمک خارج شود. پوسته‌های پیاز و سایر مواد تشکیل دهنده رنگ قهوه ای را روی تخم مرغ‌ها در امتداد نقاط شکسته پوسته تخم مرغ شکل می‌دهند.

ترشی تخم مرغ معمولاً به عنوان میان‌وعده به صورت زیر خورده می‌شوند: تخم مرغ را پوست کنده و به طول نصف برش می‌دهند، زرده را بیرون می‌آورند، مقداری روغن، سرکه و فلفل به فضای خالی شدهٔ زرده اضافه می‌شود و زرده دوباره بر روی آن قرار می‌گیرد، کمی خردل اضافه می‌شود و نصف تخم مرغ را می‌خورند.

نگهداری[ویرایش]

نظرات مختلفی در مورد نگهداری ترشی تخم مرغ وجود دارد. بعد از گذشت حدود چهار هفته از نگهداری در آب نمک، زرده تخم مرغ شروع به سبز شدن می‌کند تا رنگ آن مایل به آبی شود و بویی کمی گوگرد مانند ایجاد می‌شود. اصولاً ترشی تخم مرغ پس از گذشت چند ماه هنوز قابل خوردن هستند.

منشأ[ویرایش]

چندین نظریه در مورد شکل‌گیری ترشی تخم مرغ وجود دارد:

ماندگاری در زمستان[ویرایش]

همان‌طور که مشخص است مرغ‌ها در زمستان تخم مرغ‌های کمتری می‌گذارند، بخشی از تخم‌هایی که در بهار، تابستان یا پاییز گذاشته می‌شوند در آب نمک قرار داده می‌شده‌اند تا بتوانند تا ماه‌های زمستان حفظ و مصرف شوند.

ارتباط با روزه[ویرایش]

در طول روزه داری قبل از عید پاک (وقتی مرغها به درستی در حال تخم گذاری بودند)، تخم مرغ به وفور یافت می‌شده‌است. آنها را در آب نمک نگه داشته و نگهداری می‌کردند تا در پایان عید آنها را بخورند.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Thomas Gandow (2010-06-24). "Woher kommen die Osterbräuche". jesus.ch.