کیک پنیر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کیک پنیر پخته‌شده

کیک پنیر یا چیزکیک شیرینی مغذی و پرمایه‌ای است که از پنیر دَلَمه یا پنیر خامه‌ای و دیگر افزودنی‌ها تهیه می‌شود.[۱]

برای تهیه کیک پنیر غالباً از پنیر خامه‌ای و پنیر ماسکارپونه استفاده می‌شود. این نوع کیک‌ها دو نوع دارند که یا پخته‌شده هستند یا غیرپخته که پس از آماده‌سازی در یخچال گذاشته می‌شوند تا آماده و سفت گردند. کیک پنیر نیویورک اصیل‌ترین نوع کیک پنیر است که برای تهیه آن باید نکات زیادی رعایت شود.

تاریخچه[ویرایش]

اولین چیزکیک جهان در سال ۷۷۶ در جزیره دلوس یونان با کرم تازه پنیر درست شد و به عنوان شیرینی برای پذیرایی از ورزشکاران المپیک در اولین دوره برگزاری آن در طول تاریخ مورد استفاده قرار گرفت.

بطور كلى چيزكيك باستانى جز غذاهاى محبوب در يونان باستان است

اولين اشاره موثق به چيزكيك توسط پزشك يونانى "آگيموس" ( قرن پنجم قبل از ميلاد مسيح) صورت گرفت كسى كه كتاب " هنر پخت چيزكيك" (πλακουντοποιικόν σύγγραμμα—plakountopoiikon sungramma) را نوشت. اولين دستور پخت چيزكيك در دسترس در كتابDe Agri Cultura نوشته ى cato the elder پيدا شده است كه شامل دستور پخت سه كيك براى مراسم هاى مذهبى است؛ libum, savillum و placenta از بين اين سه، placenta با داشتن بخشى خشك و ترد كه جداگانه آماده و پخته ميشود، بيشتر به چيزكيك هاى مدرن حال حاضر شباهت دارد. ورژن مدرن تر چيزكيك در كتاب آشپزىForme of Cury تاليف شده در سال ١٣٩٠ ميلادى ديده ميشود كه بر اساس اين كتاب، بعضى از افراد مانند سراشپز انگليسي هستون بلومنتهال ادعا ميكنند كه چيزكيك يك اختراع انگليسي است. نام چيزكيك كه درحقيقت نامى انگليسي است از قرن ١٥ ميلادى رواج يافت و همچنين چيزكيك مدرن پس از قرن ١٨ ميلادى هنگامى كه در قسمتى از اروپا مردم تخم همزده را جايگزين خميرمايه به اين كيك اضافه كردند، به چيزكيك مدرن تبديل شد. با از بین رفتن طعم بیش از حد خمير مايه ، نتيجه بيشتر به يك دسر شبيه شد. حالت امروزى و تجارى چيزكيك آمريكايى در سال ١٨٧٢ هنگامى بوجود امد كه ويليام لارنس از نيويورك در تلاش براى درست كردن يك نوع پنير فرانسوى بود و بصورت اتفاقايى به نوع ديگرى از پنير دست يافت كه سنگين تر و خامه اى تر بود. چيز كيك مدرن به دو نوع تفكيك شد؛ يك نوع چيز كيك هاى پخته و نوع ديگر چيزكيك هايى كه پخته نميشدند و داراى لايه اى از بيسكوييت خورد شده در زير انها قرار داشت اين نوع از چيز كيك در ايالات متحده آمريكا براى اولين بار درست شد

منابع[ویرایش]

  1. واژه‌های مصوّب فرهنگستان تا پایان دفتر یازدهم فرهنگ واژه‌های مصوّب