تصویرنگاشت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نشانهٔ «سگ ممنوع» در اسپانیا

تصویرنگاشت[۱] یا پیکتوگرام نشانه‌ای است که یک پنداره، شیء، فعالیت، مکان یا رویداد را آشکار می‌کند. تصویرنگاری یک گونهٔ نوشتن است که پنداره‌ها از راه کشیدن منتقل می‌شوند. این پایهٔ دبیرهٔ میخی و تا حدودی هیروگلیف است که از تصویر و نقاشی در کنار حروف بهره می‌برند.

کاربرد[ویرایش]

برای راهنمایی افراد مخصوصا در هتل‌ها از پیکتوگرام یا تصاویر راهنما استفاده می‌شود، پیکتوگرام‌ها باید بگونه‌ای طراحی شوند که افراد در نگاه اول معنی اصلی آن را تشخیص دهند.

از آنجا که افراد مختلفی با فرهنگ‌ها و زبان‌های خاص خود وارد این مکان‌ها می‌شوند، نشانه‌های تصویری و نوشتاری تقریباً در همه جای دنیا به یک شکل کاربرد دارند تا نقش خود را بعنوان راهنما به خوبی ایفا کنند.

می‌توان گفت که پیکتوگرام‌ها یک زبان جهانی هستند و برای کودکان، بزرگسالان، سالمندان و معلولین نشانه‌های مشخصی هستند که آن‌ها را به راحتی به مقصد مورد نظر سوق می‌دهد.

طراحی[ویرایش]

البته طراحی این تصاویر به ظاهر ساده بیش از هر چیز دیگری دارای ارزش است؛ زیرا طرحی که طراح برای پیکتوگرام ترسیم می‌کند باید با خطوط و سطح‌های بسیار ساده با رعایت اصول زیبایی‌شناسی و با کمترین رنگ انجام شود، این طرح‌ها با اینکه بسیار ساده هستند اما باید بگونه‌ای باشند که با نگاه اول تداعی کننده اشکال مورد نظر باشند تا بیننده دچار ابهام نشود.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. تصویرنگاشت از واژه‌های مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی به جای pictogram یا pictograph در انگلیسی و در حوزهٔ زبان‌شناسی است. «فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان ـ دفتر ششم، بخش لاتین». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. ۷۵. بازبینی‌شده در ۱۲ فروردین ۱۳۹۱.