لقمک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
غذاهای انگشتی.
سرو غذای انگشتی سینی.

لقمک،[۱] خوراک انگشتی یا فینگرفود (به انگلیسی: Finger food) به هر نوع مواد خوراکی گفته می‌شود که به گونه‌ای طبخ و آماده می‌شوند که به راحتی با دست خورده می‌شوند. لقمه‌های دستی در مقابل غذاهای مفصل قرار می‌گیرند که معمولاً برای خوردن آنها نیاز به استفاده از چاقو، چنگال، قاشق یا انواع کارد و چنگال می‌باشد.[۲] در برخی از فرهنگ‌ها، خوراک‌ها تقریباً همیشه با دست خورده می‌شوند؛ برای مثال غذاهای اتیوپی در نان اینجرا پیچیده و خورده می‌شوند.[۳] در جنوب آسیا نیز خوردن غذا بیشتر با دست صورت می‌گیرد. بسیاری از غذاهای خیابانی از نوع غذای دستی محسوب می‌شوند.

انواع[ویرایش]

در دنیای غرب، لقمک اغلب پیش غذا یا غذای اصلی است. قطعات کوچک گوشت، رول سوسیس، سوسیس سیخی، سیخ پنیر و زیتون، پای کیش، سمبوسه، ساندویچ و دیگر مواد غذایی مانند نان پیتا از لقمک‌ها هستند برگر، پیتزا، سوسیس، میوه و نان از خوراکهای انگشتی محبوب هستند.[۴] دسرها مانند کلوچه، شیرینی و بستنی قیفی یا چوبی هم عمدتاً با دست خورده می‌شوند ولی اغلب به عنوان لقمک محسوب نمی‌شوند.

برخی از مدل‌های فینگرفود[ویرایش]

خدمات[ویرایش]

در بسیاری از کشورهای غربی کسب و کارهای غذایی وجود دارد که لقمک‌ها را برای رویدادهایی مانند عروسی، نامزدی، تولد و دیگر ن جشنها فراهم می‌کنند. استفاده از لقمک در عروسی‌ها روند رو به رشدی داشته‌است چرا که ارزان‌تر هستند و منوی انعطاف‌پذیرتری دارند. [نیازمند منبع]

منابع[ویرایش]

  1. «لقمک» [علوم و فنّاوری غذا] هم‌ارزِ «finger food»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی، «فارسی»، در دفتر چهاردهم، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شابک ‎۹۷۸-۶۰۰-۸۷۳-۵۰۵-۲‬ (ذیل سرواژهٔ لقمک)
  2. Kay Halsey (1999). Finger Food. Tuttle Publishing. ISBN 962-593-444-8.
  3. J. H. Arrowsmith-قهوه‌ای (trans.
  4. "مواد غذایی انگشت" بی‌بی‌سی.co.uk, 11 ژانویه 2002
  5. «فینگر فود: 20 مدل از انواع فینگر فودهای ساده و خوش‌طعم». شادیما. ۲۰۲۰-۰۴-۲۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۵-۰۱.