آشپزی برمه‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

غذاهای برمه[۱][۲] به‌طور عمده مجموعه ای از غذاهای گوناگون از مناطق مختلف میانمار (برمه) است. همچنین از غذاهای مختلف کشورهای همسایه، به ویژه چین، هند و تایلند تحت تأثیر قرار گرفته‌است.

غذاهای مدرن برمه به دو نوع کلی تقسیم می‌شوند: ساحلی و داخلی. آشپزی در مناطق ساحلی، مانند آن در شهر اصلی یانگون، استفاده گسترده از محصولات ماهی و محصولات دریایی مانند سس ماهی[۳] ونگاپی ngapi[۴] (غذاهای دریایی تخمیر شده) را در بر می‌گیرد. آشپزی در مناطق داخلی، مانند میانمار بالا و مناطق تپه ای، تمایل به استفاده از گوشت و مرغ بیشتر دارد، اگر چه پخت‌وپز مدرن داخلی نیز ماهی‌های آب شیرین و میگو را به عنوان منبع پروتئین از چندین راه ممکن می‌کند: تازه، شور صاف شده یا صاف نشده، شور و خشک شده، ساخته شده به صورت خمیری شور، یا خمیر ترش و فشرده.

غذاهای برمه شامل انواع مختلفی از سالاد[۵] می‌باشد که از مواد نشاسته ای مانند برنج، گندم و برنج، نان‌های شیشه ای و ورمیشل، به سیب زمینی، زنجبیل، گوجه فرنگی، آهک کافیر، لوبیای بلند، لوگت (برگ چای ترشی شده) و ngapi (خمیر ماهی). این سالاد همیشه به عنوان غذاهای آماده در شهرهای بورمایی محبوب شده‌است. موهنگا Mohinga[۶] ظرف صبحانه سنتی است و غذای ملی برمه است.

منابع[ویرایش]

  1. "Burmese cuisine". Wikipedia. 2019-05-28.
  2. "Burma Superstar by Desmond Tan". www.penguin.com.au. Retrieved 2019-05-28.
  3. "Fish sauce". Wikipedia. 2019-05-23.
  4. "Ngapi". Wikipedia. 2019-05-23.
  5. "A thoke". Wikipedia. 2019-05-03.
  6. "Mohinga". Wikipedia. 2019-05-18.