آشپزی دانمارکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

آشپزی دانمارکی (به انگلیسی: Danish cuisine) [۱] (دانمارکی: det danske køkken) از غذاهای درست شده توسط خود مردم محلی روستایی سرچشمه گرفته بود و از طریق تکنیک‌های پخت و پز رواج یافته در اواخر قرن نوزده، و با دسترسی وسیع به اجناس در هنگام انقلاب صنعتی دوم و بعد از آن، ارتقاء یافته بود. ساندویچ‌های روباز که به نام اسموربرود معروف هستند، که در حالت اصلی خوراکی معمولی وعدۀ ناهار می‌باشند، وقتی با خرده‌های مواد غذایی متنوع و درجه یک زینت آرایی شده و آماده گردد، می‌تواند به عنوان یک غذای ملی ویژه در نظر گرفته شود. به‌طور معمول، غذاهای گرم با گوشت یا ماهی تهیه می‌شوند. غذاهای قابل توجه تهیه شده از گوشت و ماهی از جمله فلسکستگ (گوشت رست خوک به همراه پوست چرب برشته) و kogt torsk (ماهی کاد آب‌پز) به همراه سس خردل و مخلفات می‌باشند. گوشت چرخ‌کرده (خوک، گاو یاگوساله) در دوران انقلاب صنعتی دوم متداول شد و غذاهای سنتی که هنوز محبوب می‌باشند فریکادله (گوشت قلقلی)، کاربونادر (خوک برگر سوخاری) و medisterpølse (سوسیس سرخ شده) می‌باشند. دانمارک به خاطر آبجوهای کارلزبرگ و توبورگ و برای آکوویت و bitters معروف است، ولی در میان خود دانمارکی‌ها شراب وارداتی از دههٔ ۱۹۶۰ به‌طور پیوسته محبوب بوده‌است.

پخت و پز در دانمارک همیشه از شیوه‌های خارجی و قاره تأثیر پذیرفته‌است و بهره بردن از ادویه‌های وارداتی مناطق استوایی مانند دارچین، هل، جوز هندی و فلفل سیاه را می‌توان با تأثیر گذاشتن آنها بر آشپزی در پیشینه دانمارک وحتی دوران وایکینگ‌ها مشاهده نمود.[۲][۳]

منابع[ویرایش]

  1. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Danish cuisine». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی.
  2. "Food and drink in the middle ages". danmarkshistorien.dk (به دانمارکی). Aarhus University. Retrieved 19 October 2014.
  3. "Herbs, spices and vegetables in the Viking period". The National Museum of Denmark. Archived from the original on 18 March 2015. Retrieved 19 October 2014.