بومرنگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بومرنگ مدرن.
یک شکارچی بومی با استفاده از بومرنگ در سال 1920.
یک مرد بومی به گردشگران می‌گوید چگونه بومرنگ را پرتاب کند.

بومِرنگ (boomerang) یک سلاح و ابزار شکار و وسیله چوبی پرتابی است که عمدتاً بومیان استرالیا از آن استفاده می‌کردند. بومرنگ 50,000 سال پیش اختراع شد. آن‌ها نخستین اشیاء پروازی هستند که توسط انسان ساخته شده‌اند. بومرنگ همچنین به عنوان ابزار موسیقی سنتی استفاده می‌شود.

ساختار بومرنگ تا حدودی شبیه به بال‌ های هواپیماست. به صورتی که یک طرف آن قوس‌دار و یک طرف آن مسطح ساخته می‌شود. این وسیله برای بازگشت از فرایند گریز از مرکز و قوانین فشار هوا استفاده می‌کند، بومرنگ در طول تاریخ برای شکار و همچنین به عنوان یک ورزش و سرگرمی مورد استفاده قرار گرفته،بومرنگ‌ها معمولاً به عنوان یکی از نمادهای کشور استرالیا هم شناخته می‌شوند[۱]

انواع بومرنگ[ویرایش]

بومرنگ‌ها دو نوع‌اند؛ نوع اول، بسیار سنگین است و مستقیماً به هدف برخورد می‌کند. نوع دیگر سبک‌تر است و شکل آن به گونه‌ای است که اگر با مهارت پرتاب شود، دوباره به سمت دست‌های پرتاب‌کننده بازمی‌گردد.جنس بومرنگ ازچوب یا پلاستیک است.

نحوه پرتاب بومرنگ[ویرایش]

دو اصل ساده در بازی بومرنگ وجود دارد. اول اینکه بومرنگ را در باد شدید پرت نکنید، چون معلوم نیست به کدام سمت می‌رود. دوم اینکه بومرنگ را درست پرت کنید که وقتی به سمت شما بر می‌گردد، غافلگیرتان نکند.

پیرامون واژه[ویرایش]

واژهٔ «بومرنگ»، از یک زبان منسوخ بومی در ولز جنوبی نو استرالیا می‌باشد. گویا شکل دیگر آن «وُ-مور-رنگ» بوده‌است که به سال 1798 میلادی مربوط است. شکل اسم آن از سال 1827 است.[۲]

نگارخانه[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Jones, Philip (1996). Boomerang: Behind an Australian Icon. Wakefield Press. ISBN 978-1-86254-382-9.
  2. Etymonline, Retrieved on 26 February, ۲۰۰۹; ۱۸۲۷, adapted from an extinct Aboriginal languages of New South Wales, Australia. Another variant, perhaps, was wo-mur-rang (1798). The verb is from ۱۸۸۰.

منابع[ویرایش]

  • دائرةالمعارف کودکان و نوجوانان انتشارات پیام آزادی چاپ پنجم سال ۱۳۸۱