چاه آب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک چاه آب در افغانستان.
نمایی از چاه آب.

چاه آب گودالی است که انسان برای رسیدن به آب در زمین به صورت دستی یا ماشینی حفر می‌کند. چاه‌های آبی آب خود را از سفره‌های زیرزمینی تهیه می‌کنند.

چاه های آب برای مصارف آشامیدنی و کشاورزی، استفاده در کارخانه جات حفر می شود.

خصوصیات[ویرایش]

چاه خوب چاهی است که مقدار آب مورد نظر به مدتی نامحدود در ازاء حداقل هزینه از آن پمپاژ می‌گردد. برای نیل به چنین خواسته‌ای لازم است که مشخصان هیدرولیکی آکویفرو کار آئی هیدرولیکی از طریق تست‌های پمپاژ مورد محاسبه قرار گیرد. برای شناخت بیشتر از سفره‌های آب زیرزمینی می‌توان با حفر چاههای مته‌ای و اندازه‌گیری سطح آب این چاه‌ها در هر ماه (رتینگ) یک نگاه موقت از وضعیت سفره آب زیرزمینی ایجاد کرده تا از اطلاعات آن برای محاسبه دیگر پارامترهای آبی استفاده نمود.


ساختار چاه آب[ویرایش]

چاه آب در قدیم به صورت دستی حفر می شده و شامل میله چاه بوده که به صورت افقی به قطر استاندارد 90 سانتی متر و 100 سانتی متر حفر می شده و به مرور مقنی حفر چاه آب این را فهمیدند با زدن انباره کوچکی در انتهای آن میتوان آب بیشتر را در چاه ذخیره کنند.ساختار شامل:میله چاه ، انباری ، طوقه درب چاه فاضلاب می باشد و در بعضی از قنات ها و چاه های بسیار قدیمی میبینیم که از انتها چاه تا بالای چاه را به شکل بسیار زیبا آجر چینی و طوقه چینی کرده اند.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

https://takhliyehchah.com/حفر-چاه

https://khunesazha.ir/sewage-wells/