رودسر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
رودسر
کشور  ایران
استان گیلان
شهرستان رودسر
مردم
جمعیت ۳۷،۵۷۹ نفر در سال ۱۳۹۰ [۱]

رودسر یکی از شهرهای استان گیلان و مرکز شهرستان رودسر است. قومیت مردم رودسر گیلک است که به زبان گیلکی بیه پیش (شرق گیلان) سخن می‌گویند. مذهب مردم رودسر، شیعه علوی اثنی عشری است. جمعیت رودسر بر پایه سرشماری نخستین ۱۳۹۰، ۳۷،۵۷۹ نفر تعیین شده‌است.[۲]

تاریخچه رودسر[ویرایش]

رودسر در زمان قاجاریه و پهلوی اول بخشی ازگستره ی بزرگ منطقه تنکابن کبیر بوده است ورودسر، در زمانهای قدیم، به نامهای کوتم و هوسم نامیده می‌شد. یکی از روستاهای رودسر به نام تمیجان در زمان سلطنت شاه عباس اول دارای ضرابخانه بوده که سکه‌های ضرب شده در این محل موجود است.

مقدسی، جغرافی دان معروف، در سال ۳۷۵ هجری قمری در کتاب (احسن التقاسیم فم معرفه الاقالیم) آورده که هوسم را بازاری نیکو و مسجد جامعی، نزدیک مقر حاکم است. حمدالله مستوفی در سال ۷۴۰ هجری قمری، از هوسم به عنوان بندر و لنگرگاه کشتی‌هایی که از گرگان و طبرستان آذوقه حمل می‌کردند یاد نموده است. نام رودسر ترکیبی از دو پاره واژه رود و سر است. سر در زبان دیلمی و پهلوی به معنی کنار است مانند سر و سامان داشتن یعنی کسی را در کنار خود داشتن. در نتیجه نام این شهر به معنی کنار رود است. این شهر به دلیل قرار داشتن در کنار دریای خزر از ویژگی توریست پذیر خود برای جذب توریست هر ساله مسافران زیادی را برای بازدید از ان به این منطقه می کشاند.

مناطق گردش گری و ابنیه تاریخی[ویرایش]

سفیدآب: رودخانه سفیدآب (Sefid AAb) در منطقه کوهستانی معروف به اشکور شهر رحیم آباد واقع شده است. این رودخانه کوهستانی از ذوب شدن برف‌های زیادی در ارتفاعات به وجود آمده و در مسیر جریان خود چشمه‌های متعددی به آن می‌پیوندند و در نهایت به رودخانه بزرگ پلرود متصل می‌شود. آب آن همانند آسمانی زلال و شفاف می‌درخشد و به همین دلیل به آن «سفید آب» می گویند. جریان رود در زیر سایه درختان جنگلی همراه با آواز خوش شیرین و روح انگیز بلبلان جلوه‌ای ویژه و نشاط آور به منطقه می‌بخشد.

منطقه توریستی رامدشت[ویرایش]

تاریخچه:
رامدشت محله ای است زیبا و ساحلی در شهرستان رودسر( استان گیلان).علت نامگذاری این محله به گذشته های نه چندان دور(حدود 30 ،40 سال پیش) می رسد ، که محل رام کردن اسب های وحشی بود.در آن زمان این محل تقریباً خالی از سکنه بود و اکثر مساحت آن را دشت های سرسبز تشکیل می داده است.اما از آغاز دهه 70 هجری شمسی با شهرک سازی و خانه سازی،مهاجرت به این مکان افزایش یافت تا جایی که امروزه این منطقه دارای جمعیتی حدود 1000 خانوار شده است.لذا بسیاری از ادارات دولتی شهرستان در این منطقه واقع شده اند.

موقیعیت جغرافیایی:
محله رامدشت از شمال به دریا - از جنوب به روستای کَلدَرِه و زمین های کشاورزی برنج - از شرق به گسکرمحله و از غرب به میدان معلم منتهی می شود.وسعت این محله زیبا حدود 4 کیلومتر مربع می باشد.که دارای طول و عرض جغرافیایی تقریبی 37:8 شمالی و 50:20 شرقی است. رامدشت حدود 22 متر پایین تر از سطح آبهای آزاد قرار دارد.و به همین دلیل یکی از پایین ترین نقاط ساحلی کشور محسوب می شود.

مناطق گردشگری:
1- ساحل زیبای رامدشت : یکی از بهترین سواحل شما برای شنا می باشد. این ساحل به طول 5 کیلومتر و عرض حدود 200 متر همه ساله پذیرای تعداد بسیاری گردشگر از سراسر کشور می باشد.

2- استخر رامدشت ؛ که حدود 9000متر مربع در مرکز رامدشت واقع شده است .در این استخر با شروع فصل سرما انواع پرندگان از جاه های دور مهاجرت کرده و خود را به آن می رسانند.در این استخر انواع ماهی ها ،از جمله کپور،کپور چیک،اسلک و...یافت می شود.که در فصل صید ماهیگران را به سوی خود می کشاند.

3- جنگل ساحلی رامدشت :این جنگل که متأسفانه به دلیل عدم حمایت محیط زیست شهرستان در حال نابودی است،یکی از مناطق زیبا و گردش پذیر شهرستان می باشد.

4- دشت های رامدشت : دشت های زیبا که در جاهای مختلف محله قابل رویت و استفاده هستند.

5- زمین های برنج

حمام استا عزت معمار[ویرایش]

تاریخ ساخت بنا ۱۳۲۵-۱۳۱۵ می‌باشد بعضی از قسمت‌ها در سال‌های بعد اضافه شده است اعم از دوش‌های قسمت نمره آقایان ودیوار قسمت شمالی بنا به انضمام پنجره آن که اثری از آن نمانده است. عزت دسترنج معروف به استا عزت معمار به دلیل شرایط سختی که برای استحمام مردم محله تصمیم به ساخت این حمام می‌کند. به گفته اهالی به دلیل کمبود حمام در شهر رودسر مردم برای استحمام و امر نظافت به شهرهای اطراف مانند املش و کلاچای رجوع می‌کردند و این امر انگیزه‌ای شد برای استا عزت معمار که دست به ساخت حمام بزند. در زمان ساخت حمام استا عزت هنوز به درجه استاد معمار نرسیده بود و بنا محسوب می‌شد وبنا به گفته قدیمیان محل و معماران قدیمی (معماران تجربی) یک معمار باید سال‌های زیادی را به عنوان بنا در امر ساخت زیر دست معمار فعالیت می‌نمود تا به درجه استاد معماری می‌رسید. طرح و نقشهٔ این حمام توسط استاد معمار جلالوند ریخته شد. و استا عزت معمار کار بنایی حمام را انجام داد

گنبد پیر محله رودسر[ویرایش]

گنبد پیرمحله
نام گنبد پیرمحله
کشور  ایران
استان استان گیلان
شهرستان شهرستان رودسر
بخش پیرمحله
اطلاعات اثر
کاربری آرامگاه، برج
دیرینگی صفویه
دورهٔ ساخت اثر کیاییان، صفویه
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت ۱۵۴۲در فهرست آثار ملی ایران
اطلاعات بازدید
امکان بازدید آزاد

بنای گنبد پیرمحله در ۷ کیلومتری جاده رحیم آباد واقع در جنوب شرقی شهرستان رودسرقرار دارد. این بنا برعکس بناهای باستانی دیگر مورد توجه مردم قرار نگرفته و متروک است که همین موضوع یکی از عوامل مصون ماندن بناوعدم مرمتهای بی اساس از طرف مردم می‌باشد. وجه تسمیه این بنا نیز مشخص نیست وهمچنین جالب است بدانید که کاربری آن نیز همچنان موردبحث کارشناسان می‌باشد. همانطور که گفته شد ساخت این گنبد مربوط به دوره صفوی (کیاییان) و به صورت هشت ضلعی می‌باشد که با ترومپهایی زیبا هشت ضلعی گنبدخانه رابه شانزده ضلعی تبدیل کرده‌اند. همچنین در زیر این گنبد خانه سردابی قرار دارد که گویی محل برداشت آب بوده است. این بنا در سال ۱۳۵۶ توسط سازمان میراث فرهنگی کشور با شماره ۱۵۴۲در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

اقتصاد و محصولات[ویرایش]

نمایی از یکشنبه بازار رودسر

اقتصاد مردم رودسر، به علت قرار گرفتن درکنا دریا و زمین‌های مناسب بیشتر بر پایه کشاورزی و ماهیگیری استوار است. از محصولات تولید شده در رودسر می‌توان برنج، چای، ابریشم، کنف، مرکبات، گندم، جو، فندق، گردو، حبوبات، گل گاوزبان، انواع سبزی و... را نام برد. تنوع و فراوانی در رودسر باعث گردیده تا بازار هفتگی آن که در روزهای یکشنبه دایر می‌گردد از رونق فراوانی برخوردار باشد. بافت چادرشب، لباس قاسم آبادی، حصیر، جوراب پشمی، زنبیل، نمد بافی و تولید انواع سرامیک و سفال را نام برد که اغلب در یکشنبه بازار رودسر عرضه می‌گردد....

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰». معاونت برنامه ریزی استانداری خراسان جنوبی (به نقل از مرکز آمار ایران)، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. بازبینی‌شده در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. 
  2. «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰». معاونت برنامه ریزی استانداری خراسان جنوبی (به نقل از مرکز آمار ایران)، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. بازبینی‌شده در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲.