عید مبعث

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
عید مبعث
Iqra.jpg
خوشنویسی سورهٔ علق
برپایی توسط شیعیان
اهمیت گرامیداشت آغاز رسالت پیامبر اسلام
جشن‌ها خواندن مدیحه
مراسم دعا، نماز و غسل مستحب
تاریخ ۲۷ رجب
مرتبط به دعوت عشیرةالاقربین

روز مَبْعَث بر پایهٔ باورهای اسلامی و به استناد تاریخ دین اسلام، روزی است که محمد، پیامبر اسلام، به درجه پیامبری برگزیده شد. مسلمانان معتقدند او در غار حرا، توسط جبرئیل و از سوی الله به پیامبری نایل آمد و مأمور شد که چندخداپرستی و بت‌پرستی را از زمین بردارد و خداپرستی را رواج دهد و پیام وحی را به مردم برساند. محمد در این زمان چهل سال داشت و در مکه زندگی می‌کرد.

باور شیعیان[ویرایش]

غار حرا در مکه کشور عربستان

بر اساس باور شیعیان، محمد ابن عبدالله در روز ۲۷ رجب سال ۴۰ عام الفیل، (سال ۱۳ پیش از هجرت) مبعوث شد. شیعیان این روز را جشن می‌گیرند و در روایات اسلامی اعمال مستحبی برای روز مبعث پیش بینی شده‌است. دعا، نماز و غسل مستحب از اعمال این روز است. البته در پاره‏اى از روايات شيعه نيز بعثت پیامبر اسلام در ماه رمضان ذكر شده مانند روايت عيون الاخبار شیخ صدوق كه ‏متن آن اينگونه است كه: وقتى شخصى به نام فضل از امام رضا عليه السلام می ‏پرسد كه چرا روزه فقط در ماه مبارك رمضان فرض شد و در ساير ماهها فرض نشد؟ایشان در پاسخ او فرمود: «لان شهر رمضان هو الشهر الذى انزل الله تعالى فيه القرآن...» تا آنجا كه مي فرمايد:«...و فيه نبى محمد صلى الله عليه و آله‏» يعنى بدانجهت كه ماه رمضان همان ماهى است كه خداى‏تعالى قرآن را در آن نازل فرمود و همان ماهى است كه‏ محمد در آن به نبوت برانگيخته شد كه چون مخالف با روايات ديگر شيعه در اينباره بوده است ؛ محمد تقی مجلسى احتمال تقيه در آن داده،و يا فرموده كه بايد حمل بر برخی معانى ديگرى جز معناى بعثت اصطلاحى شود،زيراتاريخ بيست و هفتم ماه رجب به نظر او نزد علماى اماميه‏ مورد اتفاق و اجماع بوده و گفته است:«...و عليه اتفاق‏الامامية‏». [۱]

باور اهل سنت[ویرایش]

در نزد اهل سنت تاریخ دقیق بعثت پیامبر اسلام مشخص نیست؛ ولی بعضی معتقدند که این واقعه در شب ۲۱ ماه رمضان بوده‌است. به دلیل نامعلوم بودن تاریخ، مبعث نزد اهل سنت جشن گرفته نمی‌شود.

منابع[ویرایش]

  • فرهنگنامه معین ج ۴
  • مفاتیح الجنان
  • ویکی انگلیسی