عنکبوت‌هراسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
عنکبوت‌هراسی
نام‌های دیگرArachnephobia
اگر چه بسیاری از عنکبوتیان بی‌ضرر (خطر) هستند با این همه، فرد مبتلا به عنکبوت‌هراسی ممکن است همچنان با مشاهده آنها وحشت یا احساس ناراحتی کند. گاهی اوقات، حتی مشاهدهٔ یک شی شبیه بع عنکبوت هم می‌تواند باعث ایجاد وحشت در فرد شود. تصویر کارتونی فوق، بخشی از قافیه ترانهٔ بچه‌های مهدکودک به نام میس مافِت کوچولو است در حالی که کارکتر کوچک درون تصویر، از مشاهده یک عنکبوت ترسیده‌است.
طرز تلفظ
تخصصروان‌پزشکی
درماندرمان از طریق مواجهه
طبقه‌بندی و منابع بیرونی

عنکبوت هراسی[۱] (انگلیسی: Arachnophobia, arachnephobia[۲] از یونانی: ἀράχνη، آراخنه, «عنکبوت» و φόβος، فوبوس, «ترس») یکی از هراس‌های ویژه که شامل ترس از عنکبوت و دیگر عنکبوتیان مانند کژدم‌هاست.[۳] یکی از روش‌های درمان مبتلایان به عنکبوت‌هراسی در روان‌پزشکی، درمان از طریق مواجهه با تصویر مجازی عنکبوتیان است.[۴] عنکبوت‌هراسی در بین ۳٫۵ تا ۶٫۱ درصد جمعیت دیده می‌شود.[۵]

نشانه‌های ترس از عنکبوت[۶][ویرایش]

اگر شما ترس از عنکبوت داشته باشید، احتمالاً از راه خود منحرف خواهید شد تا با عنکبوت تماسی نداشته باشید. اگر عنکبوتی را در خانه‌تان پیدا کنید احتمالاً یکی از این دو کار را انجام خواهید داد: جیغ زدن و فرار کردن یا در جایتان خشکتان می‌زند. ممکن است خودتان قادر نباشید عنکبوت را به دام بیندازید یا بکشید، بنابراین برای رهایی از این شرایط به اعضای خانواده یا یک دوست کمک می‌گیرید. اگر شما تنها باشید در واقع ممکن است ترجیح دهید خانه را ترک کنید تا بخواهید با آن عنکبوت مواجه شوید.

در نهایت ممکن است خودتان را در تلاش برای دور شدن از عنکبوت‌ها محدود کنید. سفرهای پیاده‌روی و چادر زدن ممکن است برای شما دشوار یا غیرممکن باشد. شما حتی ممکن است دغدغه بازدید از باغ وحش یا شرکت در ورزش‌هایی که خارج از محدوده زندگی است را داشته باشید.

دلایل ترس از عنکبوت[۶][ویرایش]

کارشناسان هنوز مطمئن نیستند دلایل ترس از عنکبوت چیست. با این حال چند نظریه وجود دارد. یکی از رایج‌ترین نظریه‌ها توسط روانشناسان فرگشتی مطرح شده‌است. این دیدگاه نشان می‌دهد که ترس از عنکبوت یک روش بقا برای اجداد ما بود. علی‌رغم اینکه اغلب عنکبوت‌ها سمی هستند، با این حال اکثر آن‌ها برای انسان تهدیدی نیستند. ترس از عنکبوت احتمالاً باعث بقاء و تولیدمثل انسان می‌شود.

دیگر روانشناسان ادعا می‌کنند بسیاری از حیوانات مانند ببرها و کروکدیل‌ها برای انسان‌های اولیه بیشتر تهدیدکننده بودند. با این حال ترس از این حیوانات معمول نیست؛ بنابراین این روانشناسان معتقدند به احتمال فراوان ترس از عنکبوت بیشتر بر اساس باورهای فرهنگی نسبت به ماهیت عنکبوت‌ها است.

درمان ترس از عنکبوت[۶][ویرایش]

مثل همه فوبیاهای خاص، ترس از عنکبوت اغلب با روان درمانی به خصوص تکنیک‌های شناختی – رفتاری، معالجه می‌شود. درمان شناختی – رفتاری (CBT) بر روی قطع افکار خودکار منفی تمرکز دارد که با ترس از شیء یا موقعیت مرتبط است و آن‌ها را با افکار منطقی تری عوض می‌کند. روش‌های مورد استفاده ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • بازسازی شناختی: این روشی است که به شما کمک می‌کند تا نسبت به چیزی دیدتان را تغییر دهید؛ بنابراین شما دیگر، آن را به عنوان چیزی خطرناک یا استرس زا نخواهید دید. در نهایت واکنش شما را نسبت به یک محرک تحریک‌کننده مانند دیدن عنکبوت، تغییر می‌دهد.
 • حساسیت زدایی منظم: در این روش شما هنگام مواجهه شدن با ترس‌ها از کم‌ترین تا بیشترین میزان ترس با استفاده از تکنیک‌های آرام سازی ترس‌ها آرام می‌شود.

برخی تحقیقات جدید نشان داده‌است که درمان واقعیت مجازی که در آن فرد مبتلا به فوبیا با عنکبوت‌های مجازی روبرو می‌شود ممکن است به خوبی روش قدیمی تری که فرد به تدریج در معرض زندگی با عنکبوت قرار می‌گیرد، جواب دهد. در برخی افراد، همچنین داروهای ضد افسردگی یا ضد اضطراب ممکن است برای درمان ترس از عنکبوت استفاده شود.

افراد مشهور[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «عنکبوت‌هراسی» [روان‌شناسی] هم‌ارزِ «arachneophobia/ arachnophobia»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر ششم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۷۵۳۱-۸۵-۶ (ذیل سرواژهٔ عنکبوت‌هراسی)
 2. Patricia Bowen (ed.), Internal Medicine Words, Rayve Productions, 1997, p. 18.
 3. Heather Hatfield. "The Fear Factor: Phobias". Webmd.com
 4. Sperry, Len (2015). Mental Health and Mental Disorders: An Encyclopedia of Conditions, Treatments, and Well-Being [3 volumes]: An Encyclopedia of Conditions, Treatments, and Well-Being (به انگلیسی). ABC-CLIO. p. 430. ISBN 978-1-4408-0383-3.
 5. Schmitt, WJ; Müri, RM (2009). "Neurobiologie der Spinnenphobie". Schweizer Archiv für Neurologie. 160 (8): 352–355.
 6. ۶٫۰ ۶٫۱ ۶٫۲ «ترس از عنکبوت (Arachnophobia): شناخت ترس از عنکبوت». یعقوب اسماعیلی. ۱۳۹۷-۰۴-۲۷. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۷-۱۸.
 7. "What makes Justin Timberlake anxious?". Celebrities with diseases. December 27, 2009. Archived from the original on 2012-05-23.
 8. Oldenburg, A. (April 4, 2012). "Emma Stone does not like spiders". USA Today.
 9. <?=$html->webroot?>alex/ "Simon Pegg conquers fear of spiders". OK!. June 8, 2012.
 10. "J. K. Rowling Is Scared Of Spiders". Boldsky. December 5, 2008.
 11. "Stars and Their Phobias". News.com.au. Archived from the original on 12 November 2013. Retrieved 6 June 2011.
 12. Lee, Christopher (2002). Actor's Notebook: Christopher Lee (The Hound of the Baskervilles (1959 film) DVD). MGM Home Entertainment.
 13. "Jennifer Lawrence Is Seriously Terrified Of Spiders". Inquisitr. December 1, 2013.
 14. "Gareth Bale reveals the things he doesn't like about playing for Real Madrid". The Telegraph. March 4, 2015.

پیوند به بیرون[ویرایش]