آفلاتوکسین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آفلاتوکسین
(–)-Aflatoxin B1 Structural Formulae V.1.svg
ساختار شیمیایی افلاتوکسین B1
Aflatoxin b1 3d structure.png
ساختار سه‌بعدی افلاتوکسین B1
شناساگرها
پاب‌کم ۱۴۴۰۳
کم‌اسپایدر ۱۳۷۵۸ YesY
ChEMBL CHEMBL۱۶۹۷۶۹۴ N
جی‌مول-تصاویر سه بعدی Image 1
خصوصیات
فرمول مولکولی C17H12O۶
جرم مولی ۳۱۲٫۲۷ g mol−1
به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)
 N (بررسی) (چیست: YesY/N؟)
Infobox references


آفلاتوکسین‌ها (Aflatoxin) سموم قارچی طبیعی هستند که از گونه‌های قارچ آسپرژیلوس مانند آسپرژیلوس فلاووس(Aspergill flavus) و اسپرژیلوس پارازیتیکوس (A.parasiicus) منشأ می‌گیرند. این سموم اگر از راه مواد غذایی وارد بدن شوند می‌توانند سرطانزا باشند.

انواع[ویرایش]

انواع مختلفی از آفلاتوکسین‌ها وجود دارد مانند Aflatoxin B1، Aflatoxin G1 & G2 و Aflatoxin Q1 (AFQ1). در کلمه AFLATOXIN حروف A و F به ترتیب نماینده جنس قارچ یا ASPERGILUSوگونه آن یا FLAVOUS می‌باشند که با لغت TOXIN ترکیب شده است. افلاتوکسین‌های G2,B2 مشتقاتی از G1,B1 بوده وافلاتوکسین‌های M2,M1 به ترتیب از افلاتوکسین‌های B2,B1 حاصل می‌گردند. آفلاتوکسین‌های M1و M2 برای اولین بار از شیر دامهایی که با خوراک آلوده تغذیه شده بودند، جدا شدند.

بیماریزایی[ویرایش]

اگر قارچهای مولد این سموم بر روی خوراک دام و مواد غذایی (مانند پسته، بادام زمینی، ذرت، سویا و گندم) رشدکنند مصرف غذاهای آلوده به آفلاتوکسین می‌تواند موجب بیماری در انسان یا دام شود. این سموم می‌توانند نکروز بافتی، سیروز و سرطان کبد ایجاد کنند. علائم بالینی مشاهده شده در انسان شامل استفراغ، درد شکم، ضایعات حاد کبدمثل تغییرات چربی، ادم ریوی، لرزش عضلانی، کما، تشنج ومرگ همراه با ادم مغز ودرگیری اندامهایی نظیر کبد، کلیه و قلب می‌باشد. افلاتوکسین B1 از عوامل تراتوژنیک موتاژنیک وسرطانزای انسانی است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]