آفلاتوکسین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

الگو:Chemboxچ

آفلاتوکسین‌ها (Aflatoxin) سموم قارچی طبیعی هستند که از گونه‌های قارچ آسپرژیلوس مانند آسپرژیلوس فلاووس(Aspergill flavus ) و اسپرژیلوس پارازیتیکوس (A.parasiicus) منشا می‌گیرند. این سموم اگر از راه مواد غذایی وارد بدن شوند می‌توانند سرطانزا باشند.

انواع[ویرایش]

انواع مختلفی از آفلاتوکسین‌ها وجود دارد مانند Aflatoxin B1 ، Aflatoxin G1 & G2 و Aflatoxin Q1 (AFQ1).در کلمه AFLATOXIN حروف A و F به ترتیب نماینده جنس قارچ یا ASPERGILUSوگونه آن یا FLAVOUS می باشند که با لغت TOXIN ترکیب شده است .افلاتوکسین های G2,B2 مشتقاتی از G1,B1 بوده وافلاتوکسین های M2,M1 به ترتیب از افلاتوکسین های B2,B1 حاصل می گردند.آفلاتوکسین های M1و M2 برای اولین بار از شیر دامهایی که با خوراک آلوده تغذیه شده بودند ، جدا شدند .

آفلاتوکسین B1:

آفلاتوکسین B1، یکی از مهمترین آفلاتوکسینها است که به وسیله گونه های قارچی آسپرِیلوس فلاووس و آسپرِیلوس پارازیتیکوس تولید می گردد.

بیماریزایی[ویرایش]

اگر قارچهای مولد این سموم بر روی خوراک دام و مواد غذایی (مانند پسته ، بادام زمینی ، ذرت ، سویا و گندم) رشدکنند مصرف غذاهای آلوده به آفلاتوکسین میتواند موجب بیماری در انسان یا دام شود.این سموم می‌توانند نکروز بافتی، سیروز و سرطان کبد ایجاد کنند. علائم بالینی مشاهده شده در انسان شامل استفراغ ، درد شکم ، ضایعات حاد کبد مثل تغییرات چربی، ادم ریوی ،لرزش عضلانی ،کوما، تشنج ومرگ همراه با ادم مغز ودرگیری اندامهایی نظیر کبد ،کلیه و قلب می باشد.

آفلاتوکسین B1 نیز می تواند از طریق مواد غذایی یا از طریق پوست وارد بدن انسان گردد و سبب مسمومیت شدید و مزمن گردد.افلاتوکسین B1 از عوامل تراتوژنیک موتاژنیک وسرطانزای انسانی است .

تشخیص سم آفلاتوکسین[ویرایش]

روش متداول جهت تشخیص سم آفلاتوکسین، کروماتوگرافی است که روشی است برای جداسازی اجزای یک مخلوط از یکدیگر. البته این روش محدودیتهایی دارد که دو مورد از آنها عبارتند از:

1. نیاز به آزمایشگاه تخصصی، پرسنل ماهر و متخصص،هزینه بالا.

2. جهت استفاده در محیط طبیعی مناسب نیست.

روش بعدی جهت تشخیص بعضی از انواع آفلاتوکسین مخصوصا آفلا توکسینهای نوع B، استفاده از آنزیم استیل کولین استراز(AchE) می باشد که اساس این روش بر مبنای مهار AchE توسط این آفلاتوکسین است. آنزیم استیل کولین استراز(AchE)، آنزیمی است کلیدی در انتقال پیام های عصبی که استیل کولین را که برای تحریک اعصاب لازم است، در محل سیناپس به کولین و استیک اسید تجزیه می‌کند. برخی ترکیبات، فعالیت این آنزیم را کاهش می دهند که از جمله ترکیبات مهارکننده این آنزیم، آفلاتوکسین B می باشد. نکته مهم این است که مقدار کاهش فعالیت این آنزیم به غلظت مهارکننده، مرتبط وابسته است. مراحل انجام کار دراین روش تشخیص:

1. تهیه نمونه مورد نظر جهت تشخیص وجود سم آفلاتوکسین B2,B1: در این مرحله از متانول به عنوان حلال نمونه مورد نظر استفاده می گردد.

2. تهیه محلول آنزیم AchE: که این آنزیم ازمارماهی الکتریکی تهیه می گردد.

3. ترکیب دو محلول و تشخیص میزان آفلاتوکسین با استفاده از روش Ellman.

نحوه تشخیص میزان آفلاتوکسین با استفاده از روش Ellman (یک روش بسیار ساده و سریع برای شناسایی هر نوع مهارکننده آنزیم AchE) بدین صورت است: آنزیم AchE استیل کولین را به تیوکولین و استیک اسید هیدرولیز می نماید وتیوکولین با معرف Ellman یعنی DTNB واکنش می دهد ومحصول این واکنش TNBاست. TNB حاصل ماده ای زرد رنگ است حال با توجه به رنگ محلول حاصل میزان آفلاتوکسین تشخیص داده می شود:

محلول حاصل در غیاب آفلاتوکسین، زرد رنگ است. در حضور آفلاتوکسین، یک محلول بی رنگ حاصل می گردد. جهت تعیین میزان غلظت آفلاتوکسین از اسپکتروفوتومتر استفاده می گردد که این وسیله درجه رنگ را مشخص می نماید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]