زهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

تعریفی که از زهرها شده تا حدودی بحث بر انگیز است. ولی می‌توان زهر را ماده ترشحی پیچیده تعبیر نمود که در بافت یا غده‌ای اختصاصی در بدن جانور یا ساختار یک گیاه تولید و ذخیره می‌شود[۱]. این غده یا بافت اغلب به دستگاه ویژه تزریق یعنی نیش و دندان متصل است. زهر در درجه اول وسیله‌ای است جهت بی حرکت کردن قربانی و از آنجایی که غنی از آنزیم‌های پروتولیتیک است موجب تسهیل هضم آن می‌شود و در درجه دوم وسیله‌ای جهت دفاع در مقابل دشمن است[۲]. زهر نه تنها از حیوانی به حیوان دیگر متفاوت است، بلکه حتی در یک گونه نیز بسته به سن، فصل، دمای محیط و منطقه جغرافیایی و نوع تغذیه می‌تواند دچار تغییراتی شود. در مورد تفاوت زهر و سم می‌توان گفت زهرها برای ایجاد اثرات زیان بار باید به بافت گیرنده معرفی شوند (معمولاً تزریق) در حالی که سموم معمولاً خورده می‌شوند.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. المیرا, محمدی ,; محسن, دوست محمدی,; شاهین, گوانجی,; باغ‌شاهی, باغ شاهی, حجت; زهرا, گلستان نژاد,; عزیزالله, باختری,; محمدرضا, گلستان نژاد ,; امیر, معتمدی, (2017-12-15). "بررسی اثر زهر زنبور عسل بر سلول های سرطان روده بزرگ انسان و سلول های L929". مجله طب سنتی اسلام و ایران. 8 (3). 
  2. Khozeimeh, فائزه خزیمه Faezeh; Golestannejad, زهرا گلستان‌نژاد Zahra; Dehgahn, پوریا دهقان Pouria; Gavanji, شاهین گوانجی Shahin; Esmaeili, آرش اسماعیلی Arash (1396). "بررسی اثر زهر زنبور عسل بر سلول‌های بدخیم اسکواموس سل کارسینوم دهانی (KB) در مقایسه با سلول‌های فیبروبلاست L929". مجله دانشکده دندانپزشکی اصفهان: 158–169. ISSN 2008-6989. 
  3. 2. Stephen P. Mackessy. Handbook of Venoms and Toxins of Reptiles. United States of America: CRC Press.2010.

ساخت زهر دستی