جنوبگان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۶۸°۵۰′ جنوبی ۹۰°۳۵′ غربی / ۶۸.۸۳۳° جنوبی ۹۰.۵۸۳° غربی / -68.833; -90.583 (Peter I Island)

جنوبگان
تصویر ماهواره ای که نمایان گر جنوبگان از فضا است.
کوه‌های تانگرا
پایگاه علمی

جنوبگان به قارهای گفته می‌شود که پیرامون قطب جنوب، زمین را در بر گرفته است. این قاره سردترین نقطۀ کرۀ زمین است و کمابیش تمام سطح آن با یخ پوشیده شده‌است. کشف این قاره در اواخر ژانویه ۱۸۲۰ صورت گرفت.

جنوبگان پنجمین قارۀ بزرگ کرۀ زمین پس از آسیا، آفریقا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی است، ولی با این وجود کمترین جمعیت همۀ قاره‌ها را دارد. همچنین بلندترین میانگین ارتفاع، کمترین میانگین رطوبت و پایین‌ترین میانگین دما در میان همه قاره‌های جهان به این قاره تعلق دارد.

باور به وجود سرزمینی جنوبگانی یعنی قاره‌ای بس بزرگ که در دورترین نقطه کره زمین قرار گرفته باشد تا بتواند توازن کره زمین را در برابر خشکی‌های عظیم شمال آن حفظ کند از زمان بطلمیوس یعنی سده نخست میلادی وجود داشته‌است. بطلمیوس این مسئله را مطرح می‌کرد که وجود چنین سرزمینی برای حفظ قرینگی خشکی‌ها لازم است. ترسیم خشکی‌های بزرگی در جنوب کره زمین در نقشه‌های قدیمی رایج بود، از جمله در نقشه‌های معروف پیری رئیس، دریاسالار ترکیه عثمانی (از سده ۱۶). حتی پس از این‌که در اواخر سده هفدهم کاشفان دریافتند آمریکای جنوبی و استرالیا جزئی از جنوبگان افسانه‌ای نیستند، همچنان در باور جغرافی‌دانان آن دوره، منطقه قطب جنوب بسیار بزرگ‌تر از مساحت راستین آن تصور می‌شد.

پنگوئن امپراتور از پرندگانی است که تنها در این قاره زندگی می‌کند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیمان‌نامه جنوبگان

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Antarctica," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Antarctica&oldid=196283402

پیوند به بیرون[ویرایش]

نقشه جزیره لیوینگستون و جزیره گرینویچ