عبدالمجید عین‌الدوله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
عبدالمجید عین‌الدوله
Ein-oddole.jpg
عین‌الدوله
وزیر اعظم ایران
مشغول به کار
۵ ذیقعدهٔ ۱۳۲۱ (۲ بهمن 1282) – ۱۴ جمادی‌الثانی ۱۳۲۲ (۴ شهریور ۱۲۸۳)
در زمانِ مظفرالدین شاه قاجار
پس از علی‌اصغر اتابک
صدراعظم ایران
مشغول به کار
۱۴ جمادی‌الثانی ۱۳۲۲ (۴ شهریور ۱۲۸۳) – ۷ جمادی‌الثانی ۱۳۲۴ (۶ امرداد ۱۲۸۵)
پیش از نصرالله مشیرالدوله
رئیس‌الوزرای ایران (نخست‌وزیر ایران)
مشغول به کار
۱۰ اردیبهشت ۱۲۹۴ – ۲۶ امرداد ۱۲۹۴
در زمانِ احمدشاه قاجار
پس از حسن مشیرالدوله
پیش از حسن مستوفی‌الممالک
مشغول به کار
۳۰ آبان ۱۲۹۶ – ۲۶ دی ۱۲۹۶
در زمانِ احمد شاه قاجار
پس از محمدعلی علاءالسلطنه
پیش از حسن مستوفی‌الممالک
اطلاعات شخص
زاده شاهزاده عبدالمجید میرزا
۱۲۲۴ خورشیدی
تهران،
درگذشت ۱۰ آبان ۱۳۰۶
تهران،
ملیت  ایران
همسر(ان) اشرف‌الملوک فخرالسلطنه
خویشاوندان سلطان احمد میرزا عضدالدوله (پدر)
فتح‌علی‌شاه (پدر بزرگ)
فرزندان سلطان عبدالحمید میرزا
شغل سیاستمدار
مذهب اسلام
لقب(ها) عین‌الدوله

شاهزاده عبدالمجید میرزا معروف به عین‌الدوله، صدراعظم دورهٔ مظفرالدین‌شاه و از مخالفان سرسخت مشروطیت ایران بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

او پسر سلطان احمد میرزا عضدالدوله و نوهٔ فتح‌علی‌شاه بود. در سال ۱۲۲۴ ش در شهر تهران زاده شد. ناصرالدین‌شاه او را به تبریز نزد ولی‌عهدش مظفرالدین میرزا فرستاد و عبدالمجید میرزا در آن جا مورد توجه واقع شد تا این که ولی‌عهد دختر ش فخرالسلطنه را به عقد او درآورد[نیازمند منبع] و بعد پیشکار ولی‌عهد شد. در ۱۳۱۰ ق به او لقب عین‌الدوله دادند.

پس از کشته شدن ناصرالدین‌شاه و پادشاهی مظفرالدین‌شاه، عین‌الدوله حاکم تهران و سپس وزیر داخله شد. در ۱۲۸۲جلالی صدراعظم شد.

با اعتراض علما و تجار که از روش استبدادی او به تنگ آمده بودند در سال ۱۲۸۴ معزول شد و میرزا نصرالله‌خان مشیرالدوله به جای او صدراعظم شد. وی پس از آن مدتی در خراسان در املاک خود اقامت کرد.

وی که صدراعظم مقتدر زمان استبداد بود و در دوران انقلاب مشروطه انگلیسی، دشمن درجه یک آن محسوب می‌شد، عین‌الدوله که نابودی خود را در پیروزی مشروطه‌خواهان می‌دید، اگرچه سیاستمدارانه بعد از بازگشت علما به دیدار سیدین سندین طباطبایی و بهبهانی رفت و اظهار فروتنی کرد، حتی احمدخان علاءالدوله را از حکومت تهران برکنار کرد، اما مدتی بعد بار دیگر به سرکوب میلیون پرداخت و بر سختگیری خود افزود و در صدد برآمد که به زور سرنیزه از اجتماعات مخالفان جلوگیری کند.

پس از مرگ مظفرالدین‌شاه و در جریان جنبش مشروطه محمدعلی شاه او را برای سرکوب قیام تبریز مأمور کرد ولی موفقیتی نیافت.

بعد از قتل امین السلطان و انتخاب شدن برادرش احتشام السلطنه به ریاست مجلس، عین الدوله به همراه عده‌ای از درباریان از ترس جان اقدام به تشکیل انجمنی به نام انجمن خدمت کردند و باتشکیل جلساتی ضمن هواداری از مشروطه نامه‌ها و عریضه‌هائی به محمدعلی شاه نوشتند و او را به جانبداری از مجلس و مشروطه فراخواندند.

پس از فتح تهران و خلع محمدعلی میرزا از پادشاهی، عین الدوله به ملاقات سردار اسعد بختیاری و محمدولی خان تنکابنی رفت و خود را در اختیار آن دو قرار داد تا هر عقوبتی را که صلاح بدانند، در موردش اجرا کنند، اما دو سردار فاتح، مقدم او را گرامی داشتند و از او خواستند که به منزل خود بازگردد. عین‌الدوله برای کمک به دولت جدید مشروطه، املاک خود را در قراچه‌داغ به دولت واگذارد و افزون بر آن یکصد هزار تومان نیز پول نقد به سران حکومت جدید پرداخت. سران فاتح نیز در مقابل به وی قول ولایت فارس را دادند؛ ولی پس از افتتاح مجلس و با اعتراض سیدحسن تقی‌زاده موضوع منتفی شد.

عین‌الدوله در دورهٔ پادشاهی احمدشاه دوبار در سال‌های ۱۲۹۴ و ۱۲۹۶ برای مدت کوتاهی رئیس‌الوزرای ایران شد.

وی چند بار به حکومت آذربایجان گماشته شد که یک بار از سوی محمدعلی شاه در زمان استبداد صغیر و یک بار از سوی آزادی‌خواهان پس از استبداد صغیر بود.

با توجه به عملکرد وی در زمان انقلاب انگلیسی مشروطه و سرکوبهای وی، عین الدوله در دوران قحطی بزرگ در ایران که توسط انگلیس ایجاد شد از کمک به مردم ستمدیده خودداری نکرد و بسیاری از املاک خود را در راستای کمک به مردم در گرو تاجران و بازاریان قرار داد[نیازمند منبع].

عین الدوله همچنین هیچ وقت به سفارت روس یا انگلیس پناهنده نشد و همواره از بیگانگان دوری می‌جست.

خانواده[ویرایش]

عین الدوله اشرف‌الملوک فخرالسلطنه دختر نخست مظفرالدین‌شاه را به زنی گرفت.[۱] پسری به نام سلطان عبدالحمید میرزا که مظفرالدین‌شاه او را «شمس‌الملک» لقب داد، تنها حاصل این ازدواج بود.[۲]

باغ و عمارت عین الدوله[ویرایش]

عین الدوله باغ و عمارتی در مبارک‌آباد بنا نهاد که در آن عصر، بیرون از حصار ناصری تهران بود. از حوادث تاریخی و خطیری که در باغ و عمارت عین الدوله رخ داده، می‌توان به کنفرانس تهران اشاره کرد. در خلال جنگ جهانی دوم سران سه کشور روسیه، بریتانیا و آمریکا که پیشتر قوایشان در تهران مستقر شده بودند در پایتخت حضور یافتند. ایشان به جهت امنیتی و دیگر ملاحظات از مرکز شهر و تمرکز منطقه مسکونی دور شده و در عمارت عین الدوله استقرار پیدا کردند و کنفرانس مشهور تهران را نیز در همین عمارت برگزار نمودند.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. «Children of Mozaffar-ed-Din Shah Qajar (Kadjar)»(انگلیسی)‎. qajarpages. بازبینی‌شده در ۱ فروردین ۱۳۹۱. 
  2. «Azodi-Qajar (Kadjar)»(انگلیسی)‎. qajarpages. بازبینی‌شده در ۱ فروردین ۱۳۹۱. 
  3. سایت سازمان زیباسازی، شهرداری تهران

پیوند به بیرون[ویرایش]