صمصام‌السلطنه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نجفقلی خان بختیاری
Samsam Saltaneh.jpg
رئیس‌الوزرا (نخست‌وزیر)
مشغول به کار
۱۰ اردیبهشت ۱۲۹۷ – ۱۶ مرداد ۱۲۹۷
در زمانِ احمدشاه قاجار
مشغول به کار
۱۳ اردیبهشت ۱۲۸۸ – ۲۵ تیر۱۲۹۱
اطلاعات شخص
زاده نجفقلی خان صمصام السلطنه بختیاری
۱۲۲۹ خورشیدی
، ایران
درگذشت ۱۳۰۹ خورشیدی
اصفهان، ایران
تخت فولاد، قبرستان بختیاری‌ها
ملیت  ایران
فرزندان مرتضی قلی خان صمصام
شغل سیاستمدار
مذهب اسلام
لقب(ها) صمصام‌السلطنه

نَجَف‌قُلی خان بَختیاری مشهور به صَمصام‌السَلطَنه از سران ایل بختیاری و دو دوره رئیس‌الوزرای ایران در دورهٔ قاجار بود. او برادر علیقلی خان سردار اسعد است. قلعه صمصام السلطنه در شهر شلمزار به دستور او ساخته شده‌است.

زندگی‌نامه[ویرایش]

او فرزند حسینقلی خان ایلخان بختیاری و حاجی بی‌بی مهرافروز دختر شفیع خان فرزند ظهراب خان در چهراز بود و در سال ۱۲۲۹ زاده شد. پس از مرگ پدر در ۱۲۸۱ از مظفرالدین شاه لقب صمصام‌السلطنه و مقام ایلخانی گرفت. صمصام‌السلطنه در جنبش مشروطه به مخالفان محمدعلی‌شاه پیوست و با برادر خود علیقلی خان سردار اسعد همراه شد. او به همراه سواران مسلح بختیاری اصفهان را تصرف کرد و حکومت اصفهان را در ۱۳۲۶ ق. به‌دست گرفت. در ۱۲۸۹ رئیس‌الوزرا شد و تا ۱۲۹۱ در این منصب باقی‌ماند.

مسئله اولتیماتوم روسیه برای اخراج مورگان شوستر مستشار آمریکایی مالیه در زمان تصدی او پیش‌آمد. او بر خلاف مجلس از موافقان پذیرش تقاضای روس‌ها بود. او بار دیگر در سال ۱۲۹۷ به مدت چهار ماه به نخست‌وزیری رسید و زمانی که احمدشاه فرمان عزل او را صادر کرد، مدتی حاضر به پذیرفتن نبود و خود را نخست‌وزیر می‌دانست.

پس از پیروزی انقلاب کمونیستی در شوروی، لنین برای اثبات حسن نیت خود نسبت به ملل ضعیف جهان الغای تمام امتیازات استعماری دولت تزاری پیشین را اعلام کرد. دولت صمصام‌السلطنه نیز از این فرصت استفاده کرد و در ۴ مرداد ۱۲۹۷ در مصوبه‌ای عهدنامه ترکمانچای و دیگر امتیازات واگذار شده به دولت روسیه تزاری را ملغی اعلام نمود.[۱]

مدفن صمصام السطنه در تخت فولاد

در انتخابات دوره چهارم مجلس شورای ملی به نمایندگی تهران انتخاب شد. در سال ۱۳۰۰ هنگامی که کلنل پسیان در خراسان قیام کرده بود حکومت خراسان به وی پیشنهاد شد، ولی او به خراسان نرفت. در ۱۳۰۸ نیز به فرمانداری چهارمحال و بختیاری منصوب و به حل اختلافات در این منطقه مأمور شد. صمصام السلطنه در سال ۱۳۰۹ در اصفهان درگذشت و در تکیه بختیاری‌ها در تخت فولاد اصفهان به خاک سپرده شد.

منابع[ویرایش]

  1. انقلاب فراموش شده، فؤاد آرین‌پور شابک: ‎۹۶۴-۷۷۹۰-۵۷-۰ ص ۴۶۸

پیوند به بیرون[ویرایش]