سید الدوله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سید قیدار هاشمی
زادهٔدولت‌آباد، روانسر، کرمانشاه
ملیتایرانی
پیشهشاعر، فعال سیاسی، تصوف
عنوانسیدالدوله، رئیس‌الاشراف

سید قیدار هاشمی ملقب به سیدالدوله (زاده دولت‌آباد روانسر - درگذشته۱۳۲۳ شمسی همان مکان) از مشاهیر کرد و از متننفذین، رجال و حکام به نام کردستان بود.

زندگی[ویرایش]

نسبش از خاندان سادات سوله‌ای از سلسلهٔ سادات برزنجه است. فرزند سید شیخ عبدالقادر ابن شیخ رسول دولت‌آباد از متنذفین و روسای بنام عشایر بود. در سنین نوجوانی طی دستخطی به وسیله شاه ایران به رئیس‌الاشراف ملقب گردید که بسیار کم از این لقب استفاده شده‌است، پس از مدتی لقب سیدالدوله به وی داده می‌شود. سید قیدار (سیدالدوله) در زمان حکومت شریف الدوله بنی آدم در کردستان به مدت دو سال به حکومت جاف و جوانرود منصوب گردید. در زمان حیات او رجال سیاسی و فرهنگی در تشکیلات علمی، عرفانی و حکومتی وی در دولت‌آباد روانسر به دیدارش می‌رفتند. ابوالقاسم لاهوتی شاعر و فعال سیاسی مشروطه خواه معروف رابطه دوستی عمیقی با سید الدوله داشت و به مدت شش ماه در دولت‌آباد نزد وی از حکومت متواری و سکونت داشت. او در پیوستن سالارالدوله قاجار به یارمحمدخان کرمانشاهی سردار ملی کرد نقش به سزایی داشت.

در سال ۱۳۱۰ شمسی به دلیل نفوذ محلی با روسای عشایر به همراه پسرش مرحوم آقا سید علی هاشمی بازداشت و در زندان شهربانی اصفهان حبس گردید و تا زمستان ۱۳۲۰ در زندان به سر برد. سید قیدار در مدتی که در اصفهان زندانی بود نام خانوادگی یا شناسنامه‌ای «هاشمی» را برای خود و فرزندانش انتخاب نمود که فرزندانش آن را به «سیدزاده هاشمی» تغییر دادند . از سید الدولهٔ هاشمی پنج فرزند پسر به نام‌های سید وجیه الدین، سید علی، سید محمد طاهر هاشمی، سید عبدالقادر و سید واهب هاشمی و پنج فرزند دختر به جای ماند رحمت‌الله علیهم اجمعین .

مرگ[ویرایش]

وی در آبان ماه سال ۱۳۲۳ هجری شمسی دیده از جهان فروبست و در دولت‌آباد در جوار نیاکانش به خاک سپرده شد.

نمونه‌ای از اشعار[ویرایش]

کی توان وصف جمال تو نماید کس به جا؟ حسن روی تو کجا فهم من اخرس کجا

وصف آن مو چون توانم ایزدش واللیل گفت مدح آن رو کی بدانم، حق بگفته والضحی

تو به زیبایی و خوبی فرد و فخر عالمی گر کنم با هرچه تشبیه تو خبط است و خطا

حق کریم العفو باشد تو شفیع المذنبین «قیدر» بدبخت تا کی باد در قید بلا

منابع[ویرایش]