سید مهدی پیراسته

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دکتر سید مهدی پیراسته
Mehdi Pirasteh.jpg
وزیر کشور ایران
مشغول به کار
۱۳۴۱ – ۱۳۴۲
در زمانِمحمدرضا شاه پهلوی
نخست‌وزیرامیر اسدالله علم
سفیر ایران در عراق
مشغول به کار
بهمن ۱۳۴۳ – آبان ۱۳۴۶
سفیر ایران در بلژیک
مشغول به کار
آذر ۱۳۴۶ – دی ۱۳۵۰
استاندار فارس
استاندار خوزستان
نماینده مجلس شورای ملی
حوزه انتخاباتیساوه (دوره‌های شانزدهم و هجدهم)
اطلاعات شخصی
زاده۱۲۹۸
اراک، ایران
ملیتState flag of Iran (1964–1980).svg ایرانی
مذهباسلام، شیعه

دکتر سید مهدی پیراسته (زادهٔ ۱۲۹۸ - اراک) قاضی، قانونگذار، دیپلمات و دولتمرد دوره پهلوی بود که پس از انقلاب به مبارزه با جمهوری اسلامی ادامه داد. پیراسته در مقام دادستان تهران، رسیدگی به پرونده قتل محمد مسعود روزنامه‏‌نگار معروف و جنجالی سالهای دهه بیست خورشیدی را به عهده داشت که قاتلش شناسایی نشد. او متهم به لاپوشانی این قتل و همچنین دست داشتن در قتل احمد دهقان روزنامه‌نگار جنجالی دیگر دهه بیست بود.

پدرش حاجى معتمد از روحانیون اراک بود. از دانشگاه تهران در رشته حقوق قضائی فارغ‌التحصیل شد و در سال ۱۳۲۱ به استخدام دادگستری درآمد. مشاغل قضائی را از دادیارى و بازپرسى در اراک آغاز کرد و با دادستانی در ساوه [۱] و ریاست دادگستری در بیرجند پیش رفت تا اینکه در بهمن ۱۳۲۴ بازپرس شعبه ۱۲ دادسرای تهران شد.

پیراسته سپس رئیس شعبه دادگاه بخش در تهران، مستشار استیناف (تجدیدنظر) و رئیس کل دادگاه‌های بخش تهران شد تا اینکه در سال ۱۳۲۶ به دادستانی تهران رسید. قتل محمد مسعود روزنامه‏‌نگار معروف و جنجالی در زمان دادستانى او رخ داد. شیوه رسیدگی او به این پرونده که سرانجام قاتل شناسایی نشد، اعتراض‌های زیادی برانگیخت اما او خودش رسیدگی به پرونده محمد مسعود را از افتخارات زندگی‌اش بر می‌شمرد.[۲]

قتل محمد مسعود به سپهبد رزم‌آرا رئیس ستاد ارتش نسبت داده شد که پیراسته بعدا که وارد سیاست شد و به مجلس رفت از مدافعان سرسخت او بود. در اوائل دوران نمایندگی پیراسته در خرداد ۱۳۲۹، احمد دهقان، روزنامه‌نگار جنجالی دیگر هم ترور شد که این ترور نیز به رزم‌آرا نسبت داده و پیراسته متهم به دست داشتن در آن شد.[۳]

پیراسته در سال ۱۳۲۸ با حمایت رزم‌آرا در انتخابات دوره‏ شانزدهم مجلس شورای ملی به نمایندگی از ساوه انتخاب شد. این دوره با جنبش ملی شدن نفت و نخست‌وزیری دکتر مصدق همزمان بود که پیراسته از مخالفانش در مجلس به شمار می‌رفت. پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ پیراسته بار دیگر نماینده ساوه شد (دوره هجدهم). با پایان دوره نمایندگی‌اش دادیار دیوان عالی کشور شد و در همین سمت بود که برای ادامه تحصیل به اروپا رفت.

پیراسته پس از کسب دکترای حقوق به ایران بازگشت و معاون وزیر كشور شد. استانداری فارس و سپس خوزستان سمت‌های بعدی‌اش بود تا اینکه سرانجام در كابینه‏ امیر اسدالله علم به وزارت كشور رسید. پس از پایان دوران وزارتش، سفیر ایران در عراق و بلژیک شد. او در سال ۱۳۴۷ در شورای طرح‌های سیاسی وزارت امور خارجه شرکت داده شد.

پیراسته پس از انقلاب به آمریکا مهاجرت کرد و جمعیتی به نام نگهبانان قانون اساسی برای مبارزه با جمهوری اسلامی به راه انداخت. او داماد همایون سیاح از دولتمردان دوره پهلوی بود.

پانویس[ویرایش]

  1. عاقلی، باقر (۱۳۸۰). شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران - جلد اول. تهران: نگاه. صص. ۴۶۹ - ۴۷۰.
  2. «مذاکرات جلسه ۲۱ دوره شانزدهم مجلس شورای ملی نوزدهم اردیبهشت ۱۳۲۹».
  3. «مذاکرات جلسه ۵۹ دوره شانزدهم مجلس شورای ملی ۲۳ شهریور ۱۳۲۹».