مهدی مشیر فاطمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سید مهدی مشیر فاطمی
شناسنامه
نام کامل سید مهدی مشیر فاطمی
معروف به عمادالسلطنه
زادروز ۱۲۶۷
زادگاه اصفهان، ایران
تاریخ مرگ ۱۰ دی ۱۳۴۱
همسر(ان) افسرالسلطنه
فرزندان عبدالحسین
خویشاوندان سرشناس ظل‌السلطان
دین اسلام
اطلاعات سیاسی
سمت وزیر معارف
سمت‌های پیشین وزیر عدلیه، وزیر داخله، استاندار کرمان و فارس و گیلان، سناتور، نماینده اصفهان در دوره‌های چهارم، پنجم، ششم و هشتم مجلس شورای ملی

سید مهدی مشیر فاطمی ملقب به عمادالسلطنه (۱۲۶۷–۱۳۴۱ خورشیدی) سیاستمدار و دولتمرد ایرانی بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

سید مهدی فاطمی در سال ۱۲۶۷ (و به قول دیگر در ۱۲۶۳) در اصفهان به دنیا آمد. او پسر ارشد محمدباقر خان نائینی مشیرالملک بن میرزاعلی‌محمدخان طباطبایی بود. محمدباقر خان از منشیان و مستوفیان شاهزاده ظل‌السلطان حاکم اصفهان به‌شمار می‌رفت. باقرخان بسیار متدین بود به حدی که روحانیون ارشد اصفهان به او اجازه اجتهاد داده بودند. مهدی تحصیلات ابتدایی را از معلمان خصوصی فرا گرفت و سپس به مدرسه باقریه اصفهان که پدرش آن را ساخته بود رفت. هر چند در آن زمان رسم بود که اعیان فرزندان خود را برای تحصیلات عالیه به اروپا بفرستند اما تعصب دینی باقرخان اجازه نداد وی به این کار اقدام کند؛ لذا سید مهدی خان در همان اصفهان به تحصیل ادبیات فارسی و زبان عربی و ترسل پرداخت. او همچنین با افسرالسلطنه دختر ظل‌السلطان ازدواج کرد.

نخستین شغل وی خدمت در وزارت مالیه بود. او چندی در ولایات یزد، کرمان، فارس و اصفهان پیشکار بود.

در سومین کابینهٔ سردار سپه به وزارت معارف و اوقاف و صنایع مستظرفه رسید اما کل دوران خدمت او در این مقام به پنج ماه هم نرسید. وی در مراسم تاجگذاری رضاشاه پهلوی که در روز یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۰۵ انجام شد، حامل عصای مرصع سلطنتی بود. در سال ۱۳۱۲ به استانداری گیلان انتخاب شد و تا سال ۱۳۱۷ در این سمت باقی ماند. بعد از آن مورد غضب رضاشاه پهلوی قرار گرفت و ۱۴ ماه زندانی شد.

سایر مشاغل او عبارتند از:

عمادالسلطنه فاطمی بیمار شد و برای درمان بیماری به اروپا رفت. پس از بازگشت به نمایندگی مردم اصفهان در مجلس سنا انتخاب شد. در این زمان وی تمام ملک و مستغلات خود از جمله خانهٔ بزرگی در خیابان ژاله را بخشیده یا فروخته بود و در خانه‌ای کوچک در تهران که اجاره کرده بود زندگی می‌کرد.

او سرانجام در ۱۰ دی ۱۳۴۱ هنگامی که سناتور دور سوم بود درگذشت.

پسر او به نام عبدالحسین مشیر فاطمی به معاونت نخست‌وزیری رسید و در ادوار هجدهم و نوزدهم نماینده مردم اصفهان در مجلس شد.

منابع[ویرایش]

  • مرسلوند، حسن (۱۳۶۹). زندگینامه رجال و مشاهیر ایران. ۵. تهران: الهام. ص. ۴۱. شابک ۹۶۴۶۰۷۱۰۵۸.
  • یغمایی، اقبال (آبان ۱۳۵۲). «سیدمهدی عمادالسلطنه مشیر فاطمی». ماهنامهٔ آموزش و پرورش. تهران (۷۰): صص٫ ۱۰۲–۱۰۶. پارامتر |تاریخ بازیابی= نیاز به وارد کردن |پیوند= دارد (کمک)