حسینقلی نظام‌السلطنه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
حسینقلی نظام‌السلطنه
Nezam al-Saltaneh Mafi.png
نخست‌وزیر ایران
دوره مسئولیت
۲۹ آذر ۱۲۸۶ – ۳۱ اردیبهشت ۱۲۸۷
پادشاهمحمدعلی‌شاه قاجار
پس ازابوالقاسم ناصرالملک
پیش ازاحمد مشیرالسلطنه
اطلاعات شخصی
زاده۱۲۴۸ق.
تهران
درگذشته۱۳۲۶ق.
تهران
ملیت ایران
حزب سیاسیحزب عدالت
پیشهسیاستمدار
لقب(ها)نظام‌السلطنهٔ مافی

میرزا حسینقلی‌خان نظام‌السلطنهٔ مافی (۱۲۴۶ ه‍.ق–۸ رجب ۱۳۲۶ ه‍.ق/۱۵ امرداد ۱۲۸۷ ه‍.خ) که در آغاز «سعدالملک» لقب داشت، پسر محمدشریف خان مافی، از نخست‌وزیران ایران در زمان محمدعلی‌شاه قاجار بود. در ۲۹ آذر ۱۲۸۶ کابینه‌اش را به مجلس معرفی کرد. دو بار کابینه‌اش را ترمیم نمود ولی چون نمی‌توانست با محمدعلی‌شاه هماهنگی کند استعفا داد و به کلی کناره گرفت و محمدعلی‌شاه نیز بدون توجه به تمایلات مجلس شورای ملی، میرزا احمدخان مشیرالسلطنه را مأمور تشکیل کابینه کرد. او پس ۴ ماه حکومت خود بر اصفهان در دوره ناصرالدین شاه در بستر بیماری گرفتار شد و فرزند صغیر یکی از یاران گرجی ، حاج ابراهیم خان تبرک را بدون توجه به حکومت مرکزی به عنوان جانشین خود معرفی کرد ، حکومت او نیز دو سال بیشتر دوام نداشت و توسط حکومت مرکزی عوض شد. وی به هنگام مرگ ۸۵ سال داشت. آرامگاه او در جوار امامزاده عبدالله شهر ری قرار دارد.

در سی ام آذر ۱۲۸۶ (شانزدهم ذی القعده ۱۳۲۵) رئیس الوزرا شد که تا مدتی وزارت مالیه را و سپس وزارت داخله را نیز همزمان عهده‌دار بود.[۱] نخست‌وزیری اش پنج ماه و نیم به طول انجامید. در دوازدهم اردیبهشت ۱۲۸۷ استعفای دولت خود را تقدیم محمدعلی شاه کرد[۲] سرانجام در خرداد ۱۲۸۷ استعفای او پذیرفته شد و از هفدهم خرداد مشیرالسلطنه به جای او نخست‌وزیر شد[۳]

منابع[ویرایش]

  1. «مذاکرات جلسه ۲۰۳ دارالشورای ملی ۱۶ ذیقعده ۱۳۲۵».[پیوند مرده]
  2. «مذاکرات جلسه ۲۶۶ دارالشورای ملی اول ربیع الثانی ۱۳۲۶».[پیوند مرده]
  3. «مذاکرات جلسه ۲۸۱ دارالشورای ملی هفتم جمادی الاولی ۱۳۲۶». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۴ نوامبر ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ۷ فوریه ۲۰۲۰.