حاج محمدتقی بنکدار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حاج محمد تقی بنکدار
Bonakdar.jpg
پذیرائی در سفارت
زادروز۱۲۵۶ خورشیدی
۱۲۹۵ (قمری)

تهران
درگذشت۲۴ دی ۱۳۳۰ خورشیدی
تهران
محل زندگیایران
ملیتایرانی
نقش‌های برجستهعضو هیئت مدیره اتحادیه بازرگانان و پیشه وران
لقببنکدار، سفارتی
دورهقاجار و پهلوی
حزب سیاسیاعتدالیون
جنبشجنبش مشروطه ایران
دیناسلام
مذهبشیعه
منصبنماینده مجلس
بازاری
فرزندان۹ فرزند
والدینحاج محمد حسن بنکدار کاشانی

حاج محمد تقی بنکدار (۱۲۵۶-۱۳۳۰ هجری شمسی) فرزند حاج محمد حسن بنکدار کاشانی از بازاریان فعال در جنبش مشروطه ایران، از یاران میرزا کوچک جنگلی و نمایندهٔ چهار دوره مجلس بود. او به دلیل آغاز و برنامه‌ریزی تحصن در سفارت انگلیس، به حاج محمد تقی سفارتی نیز مشهور بود.

در پی افزایش اعتراضات مردمی و روحانیان و در خواست عدالتخانه و در پی چوب زدن تجار توسط علاءالدوله به بهانه گرانفروشی قند، عده ای از روحانیان در شاه عبدالعظیم متحصن شدند او تدارک پذیرائی تجمع‌کنندگان را در آنجا عهده‌دار بود. عمدهٔ فعالیت او در تحصن مردم در سفارت انگلیس که برای احقاق حق خود صورت گرفته بود، بروز نمود. در مدت بیش از دو هفته و با جمعیتی در حدود ۲۴ هزار نفر که از طبقات مختلف مردم و کسبه در آن شرکت داشتند، بنکدار به کمک چند تن از بازاریان در تدارک و ساماندهی و تهیه امکانات و غذای آن اجتماع فعالیت می‌کرد.

اسرای باغشاه، شماره ۲۱ حاجی بنکدار

محمدتقی بنکدار بعد از کودتای محمدعلی میرزا و به توپ بستن مجلس در جمادی‌الاول ۱۳۲۶ به همراه عدهٔ زیادی دستگیر و به مدت پنج ماه در باغشاه زندانی بود و عکسی از وی همراه عده‌ای دیگر که اکثراً کشته شدند وجود دارد. او پس از فتح تهران و پیروزی مشروطه‌خواهان، در دسته‌بندی و گروه‌گرایی‌ آن زمان جزء گروه اعتدالیون بود و با دموکرات‌ها مخالفت می‌کرد.

در دوره رضاشاه ۳ دوره نماینده مجلس شد و تا هنگام مرگش در دی ماه ۱۳۳۰ هجری شمسی عضو هیئت مدیره اتحادیه بازرگانان و پیشه‌وران بود.

منابع[ویرایش]