حاج محمدتقی بنکدار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حاج محمد تقی بنکدار
Bonakdar.jpg
پذیرائی در سفارت
زادروز ۱۲۵۶ خورشیدی
۱۲۹۵ (قمری)

تهران
درگذشت ۲۴ دی ۱۳۳۰ خورشیدی
تهران
محل زندگی ایران
ملیت ایرانی
نقش‌های برجسته عضو هیئت مدیره اتحادیه بازرگانان و پیشه وران
لقب بنکدار، سفارتی
دوره قاجار و پهلوی
حزب سیاسی اعتدالیون
جنبش جنبش مشروطه ایران
دین اسلام
مذهب شیعه
منصب نماینده مجلس
بازاری
فرزندان ۹ فرزند
والدین حاج محمد حسن بنکدار کاشانی

حاج محمد تقی بنکدار (۱۲۵۶-۱۳۳۰ هجری شمسی) فرزند حاج محمد حسن بنکدار کاشانی (بختیاری) از بازاریان فعال در جنبش مشروطه ایران، از یاران میرزا کوچک جنگلی و نمایندهٔ چهار دوره مجلس بود. او به دلیل آغاز و برنامه‌ریزی تحصن در سفارت انگلیس، به حاج محمد تقی سفارتی نیز مشهور بود.

در پی افزایش اعتراضات مردمی و روحانیان و در خواست عدالتخانه و در پی چوب زدن تجار توسط علاءالدوله به بهانه گرانفروشی قند، عده ای از روحانیان در شاه عبدالعظیم متحصن شدند او تدارک پذیرائی تجمع‌کنندگان را در آنجا عهده‌دار بود. عمدهٔ فعالیت او در تحصن مردم در سفارت انگلیس که برای احقاق حق خود صورت گرفته بود، بروز نمود. در مدت بیش از دو هفته و با جمعیتی در حدود ۲۴ هزار نفر که از طبقات مختلف مردم و کسبه در آن شرکت داشتند، بنکدار به کمک چند تن از بازاریان در تدارک و ساماندهی و تهیه امکانات و غذای آن اجتماع فعالیت می‌کرد.

اسرای باغشاه، شماره ۲۱ حاجی بنکدار

محمدتقی بنکدار بعد از کودتای محمدعلی میرزا و به توپ بستن مجلس در جمادی‌الاول ۱۳۲۶ به همراه عدهٔ زیادی دستگیر و به مدت پنج ماه در باغشاه زندانی بود و عکسی از وی همراه عده‌ای دیگر که اکثراً کشته شدند وجود دارد. او پس از فتح تهران و پیروزی مشروطه‌خواهان، در دسته‌بندی و گروه‌گرایی‌ آن زمان جزء گروه اعتدالیون بود و با دموکرات‌ها مخالفت می‌کرد.

در دوره رضاشاه ۳ دوره نماینده مجلس شد و تا هنگام مرگش در دی ماه ۱۳۳۰ هجری شمسی عضو هیئت مدیره اتحادیه بازرگانان و پیشه‌وران بود.

منابع[ویرایش]