حاج محمدتقی بنکدار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
حاج محمد تقی بنکدار
Bonakdar.jpg
پذیرائی در سفارت
درگذشت تهران
۲۴ دی ۱۳۳۰ خورشیدی
ملیت ایرانی
نقش‌های برجسته عضو هیئت مدیره اتحادیه بازرگانان و پیشه وران
جنبش جنبش مشروطه ایران
منصب نماینده مجلس
بازاری
فرزندان نه فرزند
والدین حاج محمد حسن بنکدار کاشانی

حاج محمد تقی بنکدار (۱۲۵۶-۱۳۳۰ هجری شمسی) فرزند حاج محمد حسن بنکدار کاشانی(بختیاری) از بازاریان فعال در جنبش مشروطه ایران ویار میرزا کوچک جنگلی و نماینده چندین دوره مجلس بود. او بدلیل آغاز و برنامه‌ریزی تحصن در سفارت انگلیس، به حاج محمد تقی سفارتی نیز مشهور بود.

در پی افزایش اعتراضات مردمی و روحانیان و در خواست عدالتخانه و درپی چوب زدن تجار توسط علاءالدوله به بهانه گرانفروشی قند، عده ای از روحانیان در شاه عبدالعظیم متحصن شدند او تدارک پذیرائی تجمع کنندگان را در آنجا عهده دار بود. ولی عمده فعالیت او در تحصن مردم در سفارت انگلیس که برای احقاق حق خود صورت گرفته بود، بروز نمود. در مدت بیش از دو هفته و با جمعیتی در حدود ۲۴ هزار نفر که از طبقات مختلف مردم و کسبه در آن شرکت داشتند، بنکدار به کمک چند تن از بازاریان در تدارک و ساماندهی و تهیه امکانات و غذای آن اجتماع فعالیت می کرد.

اسرای باغشاه، شماره ۲۱ حاجی بنکدار

بعد از کودتای محمد علی میرزا و بتوپ بستن مجلس در جمادی‌الاول ۱۳۲۶ وی به همراه عده زیادی دستگیر و به مدت پنج ماه در باغشاه زندانی بود و عکسی از وی همراه عده‌ای دیگر که اکثراً کشته شدند وجود دارد. بعد از فتح تهران و پیروزی مشروطه خواهان، در دسته بندی و گروه‌گرایی‌ آن زمان او جزء گروه اعتدالیون بود و با دموکرات‌ها مخالفت می‌کرد.

در دوره رضاشاه چندین دوره نماینده مجلس شد وتا هنگام مرگش در دی ماه ۱۳۳۰ هجری شمسی عضو هیئت مدیره اتحادیه بازرگانان و پیشه‌وران بود.

منابع[ویرایش]