فلک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

فلک، چوبیست در حدود ۶۰ سانت تا ۵/۱متر وقطر ۵ تا ۱۵ سانت. که همگی بستگی به چوب فلک دارد. دو سر چوب را سوراخ می‌کنند وتسمه‌ای از ان رد می‌کنند. پاهای فرد مورد نظر را (بیگناه - دانش آموز - مجرم و... .)بین چوب وتسمه یا طناب قرار میدهندو تعداد مورد نظری به کف پاهای او می‌زنند.

تصویر فلک کردن یک مجرم (دهه ۱۳۰۰)

چگونگی[ویرایش]

دو سر تسمه به چوب متصل است و برای چوب زدن پای مجرم را میان تسمه و چوب قرار داده و چوب را می‌گردانند تا تسمه دور آن بپیچد و پا را محکم نگه دارد، دو نفر دو سر چوب را نگه داشته تا پاهای مجرم بالا باشد آنگاه شخص دیگر با چوب بر کف پای مجرم زند.[۱] همچنین از این تنبیه در مکتبخانه‌ها استفاده می‌شده و درساواک واسناد شکنجهٔ ساواک نیز از آن استفاده می‌کردند.

از چوب و فلک هم برای تنبیه استفاده می‌شده است. فلک بیشتر در زندان‌ها، شکنجه گاه‌ها، مکتبخانه‌ها (بر روی پسربچه‌ها)، خانه‌های اشرافی برای نوکرها و غلامان و ... بوده است.

در ایران اولین قانونی که در آن برنامه‌ریزی آموزشی، تعلیمات اجباری، حدود اختیارات وزارت معارف، نحوهٔ شرکت مردم در تأسیس و ادارهٔ مدارس، شرایط و ضوابط مدیریت در دوره‌های مختلف تحصیلی، بودجهٔ مدارس و سرانجام مجازات بدنی در مکاتب و مدارس مطرح شده، قانون اساسی معارف است که پس از انقلاب مشروطه و در سال ۱۲۹۰ ه. ش. به تصویب رسیده. طبق ماده ۲۸ این قانون مجازات بدنی در مکاتب و مدارس ممنوع است.[۲]

در مکتب خانه‌ها و حتی در مدارس استفادهٔ زیادی از این نوع تنبیه می‌شد .(و می‌شود) فلک تا وقوع انقلاب اسلامی در ایران کاربرد داشته است اما امروزه دیگر به صورت رسمی وجود ندارد .(البته به جز دو کشور افغانستان و پاکستان که در این دو کشور نیز در حال ریشه کن شدن است ) می‌توان گفت ایران آخرین کشوری است که این نوع تنبیه بدنی به صورت کامل در آن منسوخ شده است. تا نزدیک به ۲ تا ۳ دههٔ پیش در مدارس ایران وجود داشت.

کاربرد چوب و فلک برای تنبیه در کشورهای عرب زبانی همچون مصر و سوریه و لبنان و همچنین کشورهای ترکیه، افغانستان، پاکستان و ایران بیشتر از مناطق دیگر بوده است.(البته تفاوتی در ظاهر آن دیده می‌شود، مثلاً در ایران پای فرد خاطی را روی چوب می‌بستند در حالی که در ترکیه پا، به زیر چوب بسته می‌شده است) در بعضی از این کشورها مانند افغانستان و پاکستان هنوز در برخی اماکن مانند مدارس و مکتب خانه‌ها استفاده می‌شود. یاد آور شویم با به قدرت رسیدن گروه‌های تند رو در این کشورها مانند طالبان و القاعده این گونه تنبیه حالتی شبه رسمی به خود یافته بود تا این که این گروه‌ها از صحنهٔ قدرت تا حدودی کنار کشیده شدند.

ابزار فلک[ویرایش]

۱. با استفاده از کابل‌های برق برای شکنجه یا تنبیه در مدارس و...

۲. با استفاده از چوب مانند چوب درخت انگور و انار و... در مکتبخانه‌ها

۳. با استفاده از وسایل دیگر مانند کمربند، خط کش، چوب بیلیارد، فشنگ چسب تفنگی، راکت پیگ پنگ، طناب

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. فرهنگ فارسی دهخدا
  2. «قانون اساسی معارف». بازبینی‌شده در ۶ فروردین ۱۳۹۴. 

منابع[ویرایش]

  • فرهنگ دهخدا
  • فرهنگ معین