بارداری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از دوران بارداری)
پرش به: ناوبری، جستجو
یک زن باردار

بارداری یا حاملگی،[پ ۱] به وضعیتی گفته می‌شود که زن در رحم[پ ۲] خود دارای رویان یا جنین[پ ۳] باشد. به دوران بارداری «دورهٔ آبستنی» نیز گفته می‌شود؛ این دوره با به دنیا آمدن نوزاد (زایمان) به پایان می‌رسد.

در انسان دورهٔ بارداری طبیعی حدود ۳۸ هفته از زمان بارور شدن طول می‌کشد. اگر طول این دوره از آخرین قاعدگی فرد باردار محاسبه شود، مقدار طبیعی آن تقریباً ۴۰ هفته خواهد بود. نطفه در حال رشد انسان در هفته‌های اول بارداری رویان و پس از این دوره، تا پایان بارداری، جنین نامیده می‌شود.[۱] انسان در هر بار بارداری معمولاً فقط یک جنین در رحم دارد، اگرچه موارد چندقلویی نیز چندان نادر نیست. سازمان بهداشت جهانی مدت عادی حمل را بین ۳۷ تا ۴۲ هفته معین می‌کند.

واژه‌شناسی[ویرایش]

در اصطلاحات علمی به وضعیت بارداری گراوید (به لاتین: Gravid) گویند و به انسان مونث باردار گراویدا. پاریتی[پ ۴] یا پارا برای نشان دادن تعداد بچه‌های سالم به دنیا آمده قبلی به کار می‌رود. زنی که هیچگاه باردار نشده نولی‌گراوید[پ ۵] و زنی که برای اولین بار باردار شده پریمی‌گراوید[پ ۶] گفته می‌شود و در بارداری‌های بعدی مولتی‌گراوید[پ ۷] یا مولتی پار نامیده می‌شود. زنی که هیچ‌گاه باردار نشده یا جنینی را بیش از ۲۰ هفتگی نگه نداشته نولی‌پار[پ ۸] خوانده می‌شود. از این اصطلاحات برای نشان دادن وضعیت بارداری‌های قبلی یک زن در شرح‌حال و ثبت اطلاعات پزشکی در حین بارداری یا شرایط دیگر به کار می‌رود.

واژه رویاندر طی ۹ هفته اول بعد لقاح و جنین از هفته ۱۰ تا پایان بارداری بکار می‌رود.

در بسیاری تعاریف پزشکی و قانونی بارداری به سه قسمت (تریمستر) تقسیم می‌شود. در اولین سه‌ماهه یا تریمستر بیشترین ریسک سقط وجود دارد. در طی تریسمتر دوم یا سه‌ماهه دوم رشد جنین قابل بررسی است و از تریسمتر سوم یا سه‌ماههٔ دوم جنین قابلیت بقا خارج رحم را به دست می‌آورد.

سن بارداری[ویرایش]

در ناباروری‌هایی که عوامل مردانه دخیل است با انجام آزمایش ساده، پاسخ آن دریافت می‌شود اما در خانم‌ها ممکن است اختلالات تخمک گذاری مانع از فرزندآوری شود که افزایش سن در کیفیت تخمک‌ها موثر است. کاهش کیفیت در باروری تخمک‌ها از سن ۳۵ سالگی به بعد است. بهتر است تا قبل از ۳۵ سال اقدام به فرزندآوری کرد، بارداری بعد از ۳۵ سالگی خطرناک است.[۲]

مصرف داروها در دوران بارداری[ویرایش]

در دوران بارداری اصولاً به جز برخی ویتامینها و مکملهای غذایی تجویز سایر داروها باید با احتیاط صورت گیرد زیرا خطر سقط جنین یا ایجاد ناهنجاریهای مادرزادی جنین وجود دارد.

؛ داروهای بی خطر در دوران بارداری[۳]

آداب و رسوم ایرانی[ویرایش]

در دین اسلام، یهود و زرتشت، به فرزند آوردن زنان، ارج نهاده شده است. از همین رو ایرانیان که عمدتاً پیرو یکی از همین ادیان بودند، آداب و رسوم زیادی در این خصوص داشته و دارند.[۴]

مراحل بارداری در انسان[ویرایش]

مقایسهٔ هفتهٔ بیست‌وششم و چهلم بارداری
 • سه‌ماهه اول بارداری[پ ۹] به دوران قبل از هفته ۱۲ بارداری اطلاق می‌شود. بیشتر سقط‌های جنین در این دوران اتفاق می‌افتند. تکامل رویانی و اندام زایی نیز در این دوران اتفاق می‌افتند.

دو تقسیم بندی وجود دارد:

 • در تقسیم بندی اول:
  • ۳ ماهه اول بارداری - از هفته اول تا پایان هفته ۱۴ بارداری
  • ۳ ماهه دوم بارداری - از هفته ۱۵ تا پایان هفته ۲۸ بارداری
  • ۳ ماهه سوم بارداری - از هفته ۲۹ تا زمان زایمان
 • در تقسیم بندی دوم:
  • نیمه اول بارداری - هفته ۰ - ۲۰
  • نیمه دوم بارداری - هفته ۲۰ - ۴۰

افسردگی پس از زایمان[ویرایش]

افسردگی پس از زایمان (Postnatal depression) نامی است که به نوعی افسردگی که در برخی موارد پس از وضع حمل، زنان را مبتلا می‌کند اطلاق می‌شود. از هر ۱۰ زن، حدود ۱ زن این افسردگی را تجربه می‌کنند. این اختلال معمولاً در خلال یک‌ماههٔ نخست پس از وضع حمل آغاز می‌شود، اما حتی می‌تواند تا ۶ ماه بعد نیز ظهورش به تعویق بیفتد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. معین ۱۲۴۷
 2. «بارداری بعد از 35 سالگی خطرناک است». آفتاب. بازبینی‌شده در ۲۰۱۴-۰۸-۱۶. 
 3. کتاب بارداری به زبان آدمیزاد، انتشارات کاروان
 4. محمود کتیرایی. از خشت تا خشت. تهران: موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی. 1 تا 22. 
 5. 3D Pregnancy (Image from gestational age of 6 weeks). Retrieved 2007-08-28. A rotatable 3D version of this photo is availablehere, and a sketch is availablehere.
 6. 3D Pregnancy (Image from gestational age of 10 weeks). Retrieved 2007-08-28. A rotatable 3D version of this photo is availablehere, and a sketch is availablehere.
 7. 3D Pregnancy (Image from gestational age of 20 weeks). Retrieved 2007-08-28. A rotatable 3D version of this photo is availablehere, and a sketch is availablehere.
 8. 3D Pregnancy (Image from gestational age of 40 weeks). Retrieved 2007-08-28. A rotatable 3D version of this photo is availablehere, and a sketch is availablehere.

معادل‌های انگلیسی[ویرایش]

 1. Pregnancy
 2. Uterus
 3. Fetus
 4. Parity
 5. Nulligravida
 6. Primigravida
 7. Multigravid
 8. Nulliparous
 9. First Trimester

منابع[ویرایش]