دختر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تصویر فراموش‌ناشدنی دختر افغان که در ۱۲ سالگیِ او در اردوگاهی در پاکستان توسط استیو مک‌کری، عکاس مجلهٔ نشنال جئوگرافیک در سال ۱۹۸۴ گرفته شده بود، مشهورترین تصویر روی جلد تاریخ این مجله به شمار می‌رود.

دختر، انسان ماده که هنوز ازدواج نکرده است. این واژه در سنین پایین و قبل از اتمام بلوغ (پیش از ۱۸ سالگی)، نیز استفاده می شود. همچنین از واژه ی دختر به عنوان فرزند ماده هم استفاده می شود.

به دختر بالغ بعد از ازدواج، زن می گویند.

نام‌پژوهی

دختر ممکن است در یکی از این معانی به‌کار رود:

 • ماده خردسال
 • ماده جوان
 • دخت (فرزند ماده): دختر گاهی در اشاره به رابطه فرزندی یک موجود ماده با پدر و مادرش استفاده می‌شود. کلمه دختر در این معنا بدون توجه به سن و سال او و در معنی "دخت" (مانند شهدخت) به‌کار می‌رود.

زیست‌شناسی

تعیین جنسیت

جنس ماده دو کروموزوم ایکس از والدین به ارث می‌برد. جنس مذکر تعیین کننده جنسیت جنین است ؛ جنس مذکر دارای دو کروموزوم x و y است و جنس مونث دارای دو کروموزوم x و x است.اگر کروموزوم ایکس جنس مذکر قوی تر باشد به صورت xx در می‌آید که جنسیت جنین مونث می‌شود.[۱]

بلوغ

بدن دختران در دوران بلوغ به تدریج دست‌خوش تغییرات تدریجی می‌شود که این امر از ۱۰ سالگی آغاز و در ۱۶ سالگی پایان می‌یابد. بلوغ جنسی فرآیند تغییرات فیزیکی است که در آن بدن جنین به بدن بالغ می‌شود که قادر به تولید مثل باروری است تا بارور سازی شود. این بلوغ بوسیله سیگنال‌های هورمونی از مغز به بدن آغاز می‌شود. در پاسخ به این سیگنال‌ها، غدد هورمون‌های مربوط به بلوغ را منتشر می‌کنند که در اثر این امر تغییراتی در بدن به وجود می‌آید. این تغییرات شامل تغییر در ماهیچه‌ها، خون، پوست، مو، سینه‌ها ، اندام‌های جنسی ، رشد فیزیکی و تغییر در قد و وزن است.در نیمه اول بلوغ به اتمام رسیده و بدن کودک به مرور شبیه به بدن بزرگسال می‌شود. نقطه عطف اصلی بلوغ دختران ، شروع قاعدگی است که به طور متوسط بین ۱۲ تا ۱۳ سالگی اتفاق می‌افتد. [۲][۳][۴][۵]


تاریخ

در یونان باستان دختران در نزد مردم نسبت به پسران بسیار غیرمفید دانسته می‌شدند برای همین بیشتر دیده می‌شد که خانواده‌ها فرزندان دختر خود را بر سر راه بگذراند و آن‌ها را در طبیعت رها کنند یا حتی به عنوان برده بفروشند که البته این کار در مورد پسران بسیار کمتر دیده می‌شد.

اسلام

وئاد (زنده بگوری فرزند دختر) در میان اکثر قبایل عراب رایج بوده که در کتاب قرآن اشاره شده است.[۶][۷] عراب، عزت و افتخار را در داشتن فرزندان پسر می‌دانستند و نگهداری دختران را مایه ننگ و به همین دلیل آنها را می‌کشتند.[۸] هنگامى كه وضع حمل زنی میان عراب فرا مى رسيد، حفره اى در زمين حفر مى كرد و بالاى آن مى نشست، اگر نوزاد دختر بود، آن را در ميان حفره پرتاب مى كرد و اگر پسر بود، آن را نگه مى داشت.

کتاب قرآن

در قرآن سوره نبأ، پس از تاکستان وعده دخترانى همسال با سينه‏ هاى برجسته در معاد به مسلمانان داده شده است.[۹] در آیه ۱۱ سوره نساء، خداوند درباره (ارث) فرزندانتان به شما سفارش مى‏ کند، براى پسر مانند سهم دو دختر است.[۱۰]

اندونزی

دولت اندونزی به‌طور کامل از حداقل استانداردهای حذف قاچاق انسان تبعیت نمی‌کند؛ با این حال، تلاش‌های زیادی برای انجام این کار صورت می‌گیرد. در حالی که دولت با استفاده از قانون جدید مبارزه با قاچاق جنسی پیشرفت روشنی داشته‌است، اما با استفاده جزئی از قانون جدید قاچاق، در مقابله با شیوه‌های قاچاق گسترده که آژانس‌های استخدام کارگر مجاز و غیرمجاز، در آن دست دارند، ضعف مشخص نشان داده که ناکامی آن را نشان می‌دهد.

اعتراضات ۱۴۰۰ گنبدکاووس

اعتراضات ۱۴۰۰ گنبدکاووس در فروردین ۱۴۰۰ در پی تعرض جنسی به دو دختر خردسال در گنبد کاووس رخ داد.[۱۱][۱۲] اعتراضات پس از خبر آزار جنسی دو دختر هفت و هشت ساله توسط مردی ۵۵ ساله در گنبد کاووس رخ داد.[۱۳]

روز جهانی دختر

روز ۱۱ اکتبر (۲۰ مهر) هر سال، روز جهانی دختر یا روز دختران شده‌است. این روز در سال ۲۰۱۲ و توسط سازمان ملل به صورت رسمی آغاز به کار شد. هدف از آن ایجاد فرصت‌های بیشتر اجتماعی، بهبود وضعیت تغذیه و سلامت دختر خانم‌ها و رفع نابرابری‌ها ذکر می‌شود.[۱۴]

روز دختر در ایران، اول ذیقعده مصادف با سالروز تولد فاطمه معصومه برگزار می‌گردد.

در برخی مناطق دیگر چون لندن، هند، مالزی و... روز دختر به طور ویژه و با مراسمات خاصی همراه است.

نگارخانه

جستارهای وابسته

منابع

 1. Ethics And Intersex Sharon E. Sytsma
 2. (Tanner, 1990).
 3. Anderson SE, Dallal GE, Must A (April 2003). "Relative weight and race influence average age at menarche: results from two nationally representative surveys of US girls studied 25 years apart". Pediatrics. 111 (4 Pt 1): 844–50. doi:10.1542/peds.111.4.844. PMID 12671122.
 4. Al-Sahab B, Ardern CI, Hamadeh MJ, Tamim H (2010). "Age at menarche in Canada: results from the National Longitudinal Survey of Children & Youth". BMC Public Health. 10: 736. doi:10.1186/1471-2458-10-736. PMC 3001737. PMID 21110899.
 5. Hamilton-Fairley, Diana. "Obstetrics and Gynaecology" (PDF) (Second ed.). Blackwell Publishing.
 6. «اولین شخصی که دختر خود را زنده به گور کرد که بود؟/ نقش اسلام در احياى ارزش مقام دختر». خبرگزاری حوزه. ۲۰۱۸-۱۲-۲۷. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۲۹.
 7. «چرا اعراب جاهلی دختران را زنده به گور می‌کردند؟ - گنجینه پاسخ ها». اسلام کوئست - مرجعی برای پاسخگویی به سوالات دینی، اعتقادی و شرعی. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۲۹.
 8. «چرا اعراب جاهلی دختران را زنده به گور می‌کردند؟ - گنجینه پاسخ ها». اسلام کوئست - مرجعی برای پاسخگویی به سوالات دینی، اعتقادی و شرعی. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۲۹.
 9. «متن قرآن, سوره 78: النبأ, آیه 32 - آیه 40». www.parsquran.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۲۷.
 10. «تفسیر آیه 11 سوره نساء». پایگاه سخنرانی مذهبی. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۹-۲۹.
 11. «دستگاه قضایی پرونده حادثه گنبد را با سرعت و قاطعیت رسیدگی می‌کند - ایرنا». ایرنا. ۲۰۲۱-۰۳-۲۴. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۵ مارس ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۲۷.
 12. «ائمه جمعه شیعه و سنی گنبد مردم را به خویشتن‌داری دعوت کردند - ایرنا». خبرگزاری جمهوری اسلامی |صفحه اصلی | IRNA News Agency. ۲۰۲۱-۰۳-۲۳. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ مه ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۲۷.
 13. «مردم گنبدکاووس صبور باشند؛ فرد خاطی مجازات می‌شود - ایرنا». ایرنا. ۲۰۲۱-۰۳-۲۵. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ مه ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۲۷.
 14. «International Day of the Girl Child 11 October». کاراکتر line feed character در |عنوان= در موقعیت 36 (کمک)