دختر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
عکس یک دختر

دُختَر، به انسان نابالغ ماده گفته می‌شود. این واژه معمولاً در سنین پایین، بدو تولد و قبل از اتمام بلوغ، استفاده می‌شود. همچنین از واژهٔ دختر به عنوان فرزند دختر هم استفاده می‌شود و زمانی که بالغ شد او زن نامیده می‌شود.

نام‌پژوهی[ویرایش]

دختر ممکن است در یکی از این معانی به‌کار رود:

 • مؤنث خردسال
 • مؤنث جوان
 • دخت (فرزند مؤنث): دختر گاهی در اشاره به رابطه فرزندی یک موجود مؤنث با پدر و مادرش استفاده می‌شود. کلمه دختر در این معنا بدون توجه به سن و سال او و در معنی «دخت» (مانند شهدخت) به‌کار می‌رود.

زیست‌شناسی[ویرایش]

تعیین جنسیت[ویرایش]

یک دختر بلوچ در منطقه بلوچستان ایران

جنس ماده دو کروموزوم ایکس از والدین به ارث می‌برد. جنس مذکر تعیین‌کننده جنسیت جنین است؛ جنس مذکر دارای دو کروموزوم x و y است و جنس مؤنث دارای دو کروموزوم x و x است. اگر کروموزوم ایکس جنس مذکر قوی تر باشد به صورت xx در می‌آید که جنسیت جنین مؤنث می‌شود.[۱]

بلوغ[ویرایش]

بدن دختران در دوران بلوغ به تدریج دست‌خوش تغییرات تدریجی می‌شود که این امر از ۱۰ سالگی آغاز و در ۱۶ سالگی پایان می‌یابد. بلوغ جنسی فرایند تغییرات فیزیکی است که در آن بدن جنین به بدن بالغ می‌شود که قادر به تولید مثل باروری است تا بارور سازی شود. این بلوغ به‌وسیلهٔ سیگنال‌های هورمونی از مغز به بدن آغاز می‌شود. در پاسخ به این سیگنال‌ها، غدد هورمون‌های مربوط به بلوغ را منتشر می‌کنند که در اثر این امر تغییراتی در بدن به وجود می‌آید. این تغییرات شامل تغییر در ماهیچه‌ها، خون، پوست، مو، سینه‌ها، اندام‌های جنسی، رشد فیزیکی و تغییر در قد و وزن است. در نیمه اول بلوغ به اتمام رسیده و بدن کودک به مرور شبیه به بدن بزرگسال می‌شود. نقطه عطف اصلی بلوغ دختران، شروع قاعدگی است که به‌طور متوسط بین ۱۲ تا ۱۳ سالگی اتفاق می‌افتد.[۲][۳][۴][۵]

تاریخ[ویرایش]

در یونان باستان دختران در نزد مردم نسبت به پسران بسیار غیرمفید دانسته می‌شدند برای همین بیشتر دیده می‌شد که خانواده‌ها فرزندان دختر خود را بر سر راه بگذراند و آن‌ها را در طبیعت رها کنند یا حتی به عنوان برده بفروشند که البته این کار در مورد پسران بسیار کمتر دیده می‌شد.[نیازمند منبع]

اعراب پیش از اسلام[ویرایش]

وئاد (زنده بگوری فرزند دختر) در میان اکثر قبایل عرب رایج بوده که پس از اسلام منسوخ شد.[۶][۷][۸] اعراب، عزت و افتخار را در داشتن فرزندان پسر می‌دانستند و نگهداری دختران را مایه ننگ و به همین دلیل آنها را می‌کشتند.[۹] هنگامی که وضع حمل زنی میان اعراب فرا می‌رسید، حفره ای در زمین حفر می‌کرد و بالای آن می‌نشست، اگر نوزاد دختر بود، آن را در میان حفره پرتاب می‌کرد و اگر پسر بود، آن را نگه می‌داشت.[نیازمند منبع]

اندونزی[ویرایش]

قاچاق انسان در اندونزی - دو دختر کنیز در اندونزی

دولت اندونزی به‌طور کامل از حداقل استانداردهای حذف قاچاق انسان تبعیت نمی‌کند؛ با این حال، تلاش‌های زیادی برای انجام این کار صورت می‌گیرد. در حالی که دولت با استفاده از قانون جدید مبارزه با قاچاق جنسی پیشرفت روشنی داشته‌است، اما با استفاده جزئی از قانون جدید قاچاق، در مقابله با شیوه‌های قاچاق گسترده که آژانس‌های استخدام کارگر مجاز و غیرمجاز، در آن دست دارند، ضعف مشخص نشان داده که ناکامی آن را نشان می‌دهد.[نیازمند منبع]

اعتراضات ۱۴۰۰ گنبدکاووس[ویرایش]

اعتراضات ۱۴۰۰ گنبدکاووس در فروردین ۱۴۰۰ در پی تعرض جنسی به دو دختر خردسال در گنبد کاووس رخ داد.[۱۰][۱۱] اعتراضات پس از خبر آزار جنسی دو دختر هفت و هشت ساله توسط مردی ۵۵ ساله در گنبد کاووس رخ داد.[۱۲]

روز جهانی دختر[ویرایش]

روز ۱۱ اکتبر (۲۰ مهر) هر سال، روز جهانی دختر یا روز دختران شده‌است. این روز در سال ۲۰۱۲ و توسط سازمان ملل به صورت رسمی آغاز به کار شد. هدف از آن ایجاد فرصت‌های بیشتر اجتماعی، بهبود وضعیت تغذیه و سلامت دختر خانم‌ها و رفع نابرابری‌ها ذکر می‌شود.[۱۳]

روز دختر در ایران، اول ذیقعده مصادف با سالروز تولد فاطمه معصومه برگزار می‌گردد. [نیازمند منبع]

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. Ethics And Intersex Sharon E. Sytsma
 2. (Tanner, 1990).
 3. Anderson SE, Dallal GE, Must A (April 2003). "Relative weight and race influence average age at menarche: results from two nationally representative surveys of US girls studied 25 years apart". Pediatrics. 111 (4 Pt 1): 844–50. doi:10.1542/peds.111.4.844. PMID 12671122.
 4. Al-Sahab B, Ardern CI, Hamadeh MJ, Tamim H (2010). "Age at menarche in Canada: results from the National Longitudinal Survey of Children & Youth". BMC Public Health. 10: 736. doi:10.1186/1471-2458-10-736. PMC 3001737. PMID 21110899.
 5. Hamilton-Fairley, Diana. "Obstetrics and Gynaecology" (PDF) (Second ed.). Blackwell Publishing. Archived from the original (PDF) on 9 اكتبر 2018. Retrieved 6 September 2021. {{cite journal}}: Cite journal requires |journal= (help); Check date values in: |archive-date= (help)
 6. «اولین شخصی که دختر خود را زنده به گور کرد که بود؟ / نقش اسلام در احیای ارزش مقام دختر». خبرگزاری حوزه. ۲۰۱۸-۱۲-۲۷. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۲۹.
 7. «چرا اعراب جاهلی دختران را زنده به گور می‌کردند؟ - گنجینه پاسخ ها». اسلام کوئست - مرجعی برای پاسخگویی به سوالات دینی، اعتقادی و شرعی. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۲۹.
 8. نصیری و زارعکار، «تحلیل زنده‌به‌گور کردن دختران»، پژوهش‌های تاریخی.
 9. «چرا اعراب جاهلی دختران را زنده به گور می‌کردند؟ - گنجینه پاسخ ها». اسلام کوئست - مرجعی برای پاسخگویی به سوالات دینی، اعتقادی و شرعی. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۲۹.
 10. «دستگاه قضایی پرونده حادثه گنبد را با سرعت و قاطعیت رسیدگی می‌کند - ایرنا». ایرنا. ۲۰۲۱-۰۳-۲۴. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۵ مارس ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۲۷.
 11. «ائمه جمعه شیعه و سنی گنبد مردم را به خویشتن‌داری دعوت کردند - ایرنا». خبرگزاری جمهوری اسلامی |صفحه اصلی | IRNA News Agency. ۲۰۲۱-۰۳-۲۳. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ مه ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۲۷.
 12. «مردم گنبدکاووس صبور باشند؛ فرد خاطی مجازات می‌شود - ایرنا». ایرنا. ۲۰۲۱-۰۳-۲۵. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ مه ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۲۷.
 13. «International Day of the Girl Child 11 October». کاراکتر line feed character در |عنوان= در موقعیت 36 (کمک)