مذی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مذی در اثر تحریک نقاط حساس بدن

مَذی[۱] یا مایع پیش‌منی[۲] مایعی را که قبل از منی از آلت تناسلی مرد خارج می‌شود می‌گویند. این مایع روشن، بی رنگ و چسبناک است که از مجرای ادرار از آلت تناسلی مرد در طول تحریک جنسی یا بعضی اوقات در هنگام خواب بیرون می‌آید. از نظر ترکیب شبیه مایع منی است اما تفاوتهای شیمیایی مشخصی دارد. وجود اسپرم در مذی از کم تا صفر متغیر است. این مایع در عملکردهای قبل از انزال به عنوان روان کننده و خنثی کننده اسید نقش ایفا می‌کند. این مایع دارای مقادیری سلول اسپرم می‌باشد. مقدار آن معمولاً کم و در بعضی مواقع نسبتاً زیاد است. واژه مذی در اصل به معنای آبی است که از روزنه حوض بیرون می‌رود و در فقه شیعه نجس نیست و غسل بر فرد واجب نمی‌شود.

جستارهای وابسته

منابع

  1. «مذی» [علوم سلامت] هم‌ارزِ «pre-cum»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر سیزدهم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی (ذیل سرواژهٔ مذی)
  2. «مایع پیش‌منی» [علوم سلامت] هم‌ارزِ «pre-seminal fluid, pre-ejaculate, pre-ejaculatory fluid, Cowper's fluid» مترادفِ: «مذی» هم‌ارزِ واژهٔ بیگانه‌ای دیگر (pre-cum)؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر سیزدهم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی (ذیل سرواژهٔ مایع پیش‌منی)