ادرار کردن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مجسمه برنزی کودک در حال ادرار در بروکسل

ادرار کردن (در گفتار عامیانه: شاشیدن) عبارت است از عملی در جانوران که با تخلیه شدن مثانه از ادرار (میز) و خروج ادرار (میز) از طریق مجاری ادراری انجام می‌شود. در فارسی قدیم فعل‌های میزیدن و گمیزیدن هم برای آن به کار می‌رفته‌است که امروزه فرهنگستان برای برساختن واژگان میزنای، میزراه، دش میزی، خون‌میزی، شب‌میزی و ... از آنها بهره برده است.

محل نهایی خروج شاش در همهٔ موجودات در هر دو جنس نر و ماده در مجاورت آلت تناسلی شان است. در مردان این محل در نوک آلت تناسلی شان قرار دارد و در زنان این محل کمی بالاتر از مهبل و در زیر کلیتریس قرار دارد.

فیزیولوژی دفع ادرار[ویرایش]

به طور کلی، دستگاه تناسلی ادراری، ادرار را تا زمان مناسب جهت تخلیه محتویات مثانه در خود ذخیره نگه می‌دارد. در دوران شیرخوارگی ادرار کردن به صورت یک رفلکس رخ می‌دهد و به دلیل کامل نبودن ارتباط عصبی با مراکز کنترل ادراری، غیرارادی می‌باشد. در جریان روند تخلیه‌ای، کف لگن و اسفنگتر پیشابراه شل می‌شوند و یک معبر کم مقاومت را به وجود می‌آورند (جهت عبور محتویات مثانه) و بعد عضله دتروسور برای تخلیهٔ محتویات مثانه منقبض شده و ادرار به سمت جلو پیش می‌رود.


ادرار کردن هنگام رابطه جنسی[ویرایش]

نخست اینکه اگر عفونت دارید مقاربت را کنار بگذارید و تا از بین رفتن کامل عفونت از فعالیت های جنسی همراه با دخول خودداری کنید چرا که می تواند سبب تشدید عفونت مجاری ادرار گردد.


دوم قبل و بعد از رابطه جنسی به مستراح بروید این کار قبل از نزدیکی احتمال بروز عفونت در مجاری ادرار در هر دو طرف را به میزان چشمگیری کاهش داده و احتمال خروج ادرار را نیز به حداقل می رساند. دفع ادرار پس از مقاربت نیز خطر عفونت را کمتر می کند.


نهایتا در صورت احساس اجبار برای خروج ادرار توقف نزدیکی و ادرار کردن مشکلی را ایجاد نخواهد کرد. در واقع ایجاد یک وقفه هنگام مقاربت برای هر دوی شما خوب بوده و می تواند رابطه جنسی را شهوانی تر سازد.


خیلی از خانم ها هنگامی که به ارگاسم نزدیک میشوند حسی مشابه حس ادرار دارند و از این رو ممکنه جلوی رسیدن به ارگاسم خود را بگیرند بد نیست بدانید برخی زنان همچون مردان نیز انزال دارند که مایع انزالی اب ادرار متفاوت است درا ین خصوص توصیه میشود با کلیک روی اینجا آناتومی و عملکرد جنسی در زنان آگاهی لازم در این خصوص را کسب نمائید مطرح کردن این موضوع با همسرتان می تواند اضطراب ناشی از آن را کاهش داده و احساس راحتی به شما بدهد.


داشتن یک ملحفه اضافی روی بستر و داشتن یک حوله نزدیک تختخواب برای پاک کردن خود هنگام خروج ادرار راه مناسبی است.


در ضمن بدانید که دفع غیر عمدی ادرار هنگام مقاربت ، می تواند برای هر کسی اتفاق افتد. در صورت وقوع این پدیده به خود سخت نگیرید و در صورت امکان هر دو به این قضیه بخندید تا احساس بهتری داشته باشید اگر واقعا احساس می کنید برای مقاربت جنسی آماده اید، لیاقت زندگی جنسی لذت بخش را دارید.


یکی از دلایل این امر این است که این افراد در تخلیه کامل مثانه یا تشخیص پر بودن آن دچار مشکل می شوند؛ زیرا قدرت حسی مثانه در اثر بیماری کاهش می یابد.


این پدیده می تواند سبب حفظ ادرار در مثانه به مدت طولانی شده و محیط را برای رشد باکتری ها فراهم کند. علاوه بر این این بیماری می تواند سبب وارد آمدن آسیب به عصب شده و کنترل ادرار را بسیار دشوار کند.


در نظر گرفتن توصیه های زیر برای جلوگیری از عفونت های دستگاه ادراری و کنترل مثانه می تواند برای شما راه گشا باشد . روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید. مصرف بیشتر آب و ادرار مکرر باکتری های موجود در مثانه را کمتر خواهد کرد.


در صورت امکان یک برنامه زمانی برای دفع ادرار در نظر بگیرید به طور مرتب به دستشویی بروید حتی زمانی که احساس پر بودن مثانه را ندارید. در هر مرتبه از تخلیه تمامی ادرار موجود درون مثانه اطمینان حاصل کنید.


روده خود را نیز مورد بررسی قرار دهید روده پر می تواند به مثانه فشار وارد کرده و تخلیه کامل را دشوار سازد پس از دفع مدفوع، یک بار دیگر برای دفع ادرار تلاش کنید تا مثانه کاملا خالی شود.


عمل تمیز کردن را همیشه از جلو به عقب انجام دهید تا باکتری ها را از ورودی مجاری ادرار و مهبل دور نگه دارید. برخی از پزشکان ممکن است آنتی بیوتیکهایی با دوز پایین را به عنوان روش پیشگیری کننده عفونت تجویز نمایند با پزشک خود در این مورد مشورت کنید.


همسر شما نیز می تواند به شما کمک کند از او بخواهید پیش از شروع رابطه جنسی آلت تناسلی دستان دهان و سایر بخش های بدن را برای به حداقل رساندن احتمال عفونت وارده به مجاری ادراری به طور کامل بشوید.

اختلالات دفع ادرار[ویرایش]

با تخریب فیبرهای عصبی (نوع حسی) که از مثانه به نخاع می‌روند، در روند پیام رسانی اختلال به وجود آمده و دیگر پیام کششی از مثانه به نخاع نمی‌رسد و رفلکس دفع ادرار رخ نمی‌دهد، در این صورت کنترل دفع ادرار از فرد سلب می‌شود؛ در این مورد مثانه تا ظرفیت نهایی خود پر شده و بر اثر فشار وارده بر اثر افزایش حجم، چند قطره ادرار هر چند ثانیه به پیشابراه جاری می‌شود که به آن بی‌اختیاری ناشی از لبریز شدن می‌گویند.

ایستاده ادرار کردن[ویرایش]

بر خلاف دفع مدفوع( عامیانه:ریدن) که انسان آن را بصورت نشسته انجام می‌دهد، ادرار کردن می‌تواند بصورت ایستاده هم انجام شود، اما به سبب تفاوت مجرای خروج شاش در زنان و مردان این کار برای زنان مشکل است. برای ادرار کردن بصورت ایستاده توالت سرپایی خاصی ساخته شده‌است.

ایستاده ادرار کردن در اسلام مکروه است.[۱]

نگرش اجتماعی[ویرایش]

ادرار کردن در مکان‌های عمومی از مظاهر بی‌نزاکتی است. گربه‌ها نیز همچون انسان‌ها از ادرار و مدفوع در محل‌های عمومی خودداری می‌کنند. در این کاریکاتور یک گربه با تعجب به زنی می‌نگرد که در خیابان ادرار می‌کند.

ادرار کردن معمولاً در دستشویی -مکانی که اختصاصاً برای این کار ساخته شده‌است- صورت می‌پذیرد. پذیرش اجتماعی ادرار کردن در مکان‌های عمومی -به‌جز توالت‌های عمومی- با توجه به وضعیت مکان و عرف هر جامعه متغیر است. مردان بیشتر به‌صورت ایستاده و زنان به شکل چمباتمه این کار را انجام می‌دهند. ایراداتی که بر ادرار کردن در خارج از دستشویی وارد است شامل کثافت‌کاری ناشی از بوی ادرار و ترشحات آن و کشف عورت می‌شود. نمایان شدن آلت تناسلی هم برای شخصی که در حال ادرار کردن است و هم برای کسی که آن را مشاهده می‌کند ممکن است ناخوشایند باشد. برای اجتناب یا کاهش احتمال این وضعیت ممکن است این کار در محل‌های خلوت یا کنار درختان، دیوار یا بوته‌ها صورت گیرد. هر قدر محل ادرار کردن شلوغ‌تر و توسعه‌یافته‌تر باشد این عمل ناپذیرفتنی‌تر است. برای مثال انجام این عمل در حومهٔ شهر نسبت به خیابان‌های وسط شهر پذیرفتنی‌تر است. این وضعیت بسیاری از اوقات پس از مصرف مشروبات الکلی پدید می‌آید. الکل تولید ادرار را افزایش و کفِّ نفس را کاهش می‌دهد. در بیشتر مکان‌ها ادرار در مکان‌های عمومی قابل مجازات با جزای نقدی است، هرچند نوع نگرش به این موضوع در هر کشور متفاوت است.

مشاهده ادرار کردن مردان و زنان در مکان‌های عمومی در آفریقا، ویتنام،[۲] لائوس و کامبوج[۳][۴][۵][۶] با توجه به کمبود دستشویی‌های عمومی کاملاً طبیعی است. در هند زنان معمولاً ادرار خود را کنترل می‌کنند در حالی‌که مردان از هر سنی در مکان‌های عمومی ادرار می‌کنند.[۷][پیوند مرده]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

فیزیولوژی گایتون

  • Williams PI,Warwick R,Dyson M and Bannister LH.Grays Anatomy