نعوظ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شق‌شدگی
نعوظ
Figure 28 01 06.jpg
سه ستون از بافت آلت مردی درحال نعوظ، بیشتر حجم آلت را تشکیل می‌دهند.
شناسه‌ها
MeSHD010410
TEE1.0.0.0.0.0.8
Erection blood vessels
شناسه‌ها
MeSHD010410
TEE1.0.0.0.0.0.8

راست‌شدگی، شق یا نعوظ (به انگلیسی: Erection) (از نظر بالینی: شق شدگی آلت تناسلی یا تورم آلت تناسلی) یک پدیده فیزیولوژیکی است که در آن آلت تناسلی مرد سفت، متورم و بزرگ می‌شود. نعوظ آلت تناسلی نتیجه برهم‌کنش پیچیده عوامل روانی، عصبی، عروقی و غدد درون‌ریز است و اغلب با برانگیختگی جنسی یا کشش جنسی همراه است، اگرچه شق‌شدگی می‌تواند خود به خود باشد. شکل، زاویه و جهت نعوظ در انسان به‌طور قابل توجهی متفاوت است.

از نظر فیزیولوژیکی، شق‌شدگی توسط تقسیم پاراسمپاتیک دستگاه عصبی خودمختار تحریک می‌شود و باعث می‌شود که سطح نیتریک اکسید (یک گشادکننده عروق) در شریان‌های ترابکولار و ماهیچه صاف آلت تناسلی افزایش یابد. شریان‌ها گشاد می‌شوند و باعث پر شدن جسم غاری آلت تناسلی (و تا حدی کمتر جسم اسفنجی) از خون می‌شوند. به‌طور همزمان ماهیچه‌های ایسکیوکاورنوز و پیازی‌اسفنجی وریدهای جسم غاری را فشرده می‌کنند و خروج و گردش این خون را محدود می‌کنند. هنگامی که فعالیت پاراسمپاتیک به سطح پایه کاهش می‌یابد، نعوظ فروکش می‌کند.

به عنوان یک پاسخ سیستم عصبی خودمختار، شق‌شدگی کاملاً تحت کنترل آگاهانه نیست. شق‌شدگی در هنگام خواب یا پس از بیدار شدن به عنوان نعوظ صبحگاهی (NPT) شناخته می‌شود که به عنوان "morning wood" نیز معروف است. فقدان شق‌شدگی شبانه معمولاً برای تمایز بین علل فیزیکی و روانی اختلال نعوظ و ناتوانی جنسی استفاده می‌شود.

فیزیولوژی[ویرایش]

مردان[ویرایش]

تصویر ترکیبی که شش مرحله افزایشی از افزایش تومسانس را نشان می‌دهد که در ایجاد شق‌شدگی آلت تناسلی دخیل است

شق‌شدگی زمانی رخ می‌دهد که دو ساختار لوله‌ای به نام اجسام حفره‌ای که در طول آلت تناسلی قرار دارند، با خون سیاهرگی آغشته می‌شوند. این ممکن است ناشی از هر یک از محرک‌های فیزیولوژیکی مختلف باشد که به عنوان تحریک جنسی و برانگیختگی جنسی نیز شناخته می‌شود. جسم اسفنجی یک ساختار لوله‌ای منفرد است که درست در زیر اجسام غاری قرار دارد که حاوی پیشاب‌راه است که ادرار و منی به ترتیب در هنگام ادرار و انزال از آن عبور می‌کنند. این نیز ممکن است کمی با خون همراه شود.

کیسه بیضه ممکن است، اما نه همیشه، در حین شق‌شدگی سفت شود. به‌طور کلی، در مردان ختنه نشده، پوست ختنه‌گاه به‌طور خودکار و به تدریج جمع می‌شود و سرنره ظاهر می‌شود، اگرچه برخی از مردان ممکن است مجبور باشند پوست ختنه‌گاه خود را به صورت دستی جمع کنند.

زنان[ویرایش]

کلیتورال[ویرایش]

شق‌شدگی کلیتورال یک پدیده فیزیولوژیکی است که در آن کلیتوریس بزرگ و سفت می‌شود. شق‌شدگی کلیتورال نتیجه تعامل پیچیده عوامل روانی، عصبی، عروقی و غدد درون ریز است و معمولاً، اگرچه نه منحصراً، با برانگیختگی جنسی مرتبط است.

جنبه‌های اجتماعی-جنسی[ویرایش]

اجتماعی[ویرایش]

شق‌شدگی یک شاخص رایج از تحریک جنسی است و برای یک مرد لازم است تا عمل دخول به واژن یا آمیزش جنسی را انجام دهد. شق‌شدگی برای درشسرش و همچنین برای برداشت اسپرم برای درون‌کاشت مصنوعی ضروری است.

شق‌شدگی در کودکان و نوزادان رایج است و حتی قبل از تولد نیز اتفاق می‌افتد.[۱] پس از رسیدن به بلوغ، شق‌شدگی بسیار بیشتر رخ می‌دهد. پلتیسموگرافی آلت تناسلی که میزان شق‌شدگی را اندازه‌گیری می‌کند، توسط برخی از دولت‌ها و دادگاه‌ها برای اندازه‌گیری گرایش جنسی استفاده شده‌است. بیزاری غیرعادی نسبت به آلت تناسلی در حالت شق‌شدگی گاهی اوقات به عنوان فالوفوبیا شناخته می‌شود.

شرایط پزشکی[ویرایش]

اختلال در شق‌شدگی[ویرایش]

اختلال شق‌شدگی که همچنین به عنوان ED یا "ناتوانی جنسی مردانه نیز شناخته می‌شود یک ناکارآمدی جنسی است که با ناتوانی در ایجاد و/یا حفظ شق‌شدگی مشخص می‌شود.[۲][۳] مطالعه اختلال شق‌شدگی در پزشکی به عنوان آندرولوژی شناخته می‌شود، که یک رشته فرعی در اورولوژی است.[۴]

پریاپیسم[ویرایش]

پریاپیسم یک وضعیت دردناک است که در آن آلت تناسلی علیرغم عدم وجود تحریکات فیزیکی و روانی به حالت شل خود بازنمی‌گردد. پریاپیسم که بیش از چهار ساعت طول بکشد یک اورژانس پزشکی است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. erections in babies retrieved 11 February 2012
  2. Milsten, Richard (et al.), The Sexual Male. Problems And Solutions. London, 2000. (شابک ‎۰−۳۹۳−۳۲۱۲۷−۴)
  3. Sadeghipour H, Ghasemi M, Ebrahimi F, Dehpour AR (2007). "Effect of lithium on endothelium-dependent and neurogenic relaxation of rat corpus cavernosum: role of nitric oxide pathway". Nitric Oxide. 16 (1): 54–63. doi:10.1016/j.niox.2006.05.004. PMID 16828320.
  4. Williams, Warwick, It's Up To You: Overcoming Erection Problems. London, 1989. (شابک ‎۰−۷۲۲۵−۱۹۱۵-X)