طبق‌زنی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
طبق‌زنیِ رو در رو دو زن و مالش الت‌تناسلی(فرج) یکدیگر به‌هم. یکی از موقعیت‌های مختلفی که در آن زن به منظور لذت جنسی فرج خود را به بدن شریک‌جنسی خود می‌مالد.

طَبَق‌زَنی (به انگلیسی: Tribadism)[الف]، نوعی رفتار همجنس گرایانه در بین زنان همجنس‌گرا است که در آن دو زن روبه‌روی هم به‌طور موازی نشسته، پاها را به‌طور ضربدری به‌صورتی قرار می‌دهند که سطح خارجی آلت‌تناسلی‌شان با هم تماس پیدا کرده و سپس با حرکت، پایین‌تنهٔ آن‌ها را به یکدیگر تکان داده و می‌مالند و از این کار احساس لذت می‌کنند و به ارگاسم می‌رسند. این کار برای تحریک‌جنسی به ویژه تحریک کلیتوریس با مالش فرج به فرج یا فرج با ران، باسن، بازو یا قسمت‌های دیگر بدن شریک‌جنسی (به استثنای دهان) انجام می‌شود.

این لغت امروزه به نُدرت مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما خود عمل در این روزها بین همجنس‌گرایان زن به‌شدت رواج دارد.[۱][۲][۳]

در میان جانوران، این‌گونه آمیزش تنها در جانوران ماده از شامپانزه بونوبو دیده می‌شود. بونوبوها در جمهوری دموکراتیک کونگو ساکن هستند.[۴]

خاقانی، شاعر فارسی‌زبان قرن ششم هجری، در هجویه‌ای دربارهٔ مردم بغداد، با دقت و با جزئیات طبق‌زنی را شرح داده‌است.[۵][۶]

یادداشت‌ها[ویرایش]

  1. معادل انگلیسی این واژه، Tribadism و عمل آن Tribbing نام دارد که هردو با ریشهٔ یونانی tribo (به‌معنای مالش و دنبال داشتن حرارت) می‌باشند. (مانند روش باردار کردن الکتریکی یک جسم به‌روش تریبو الکتریک) ولی در زبان محاوره‌ای قیچی کردن، واژهٔ بسیار معمول‌تر و گویاتری است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. http://www.rawstory.com/2012/07/sarah-silverman-offers-to-scissor-sheldon-adelson-for-obama/
  2. http://www.afterellen.com/all-lesbians-are-good-at-sports-and-other-misconceptions/12/2009/
  3. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۳۰ نوامبر ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۹ ژانویه ۲۰۱۶.
  4. Bonobo Sex and Society، بازدید: اکتبر ۲۰۰۸.
  5. محمود فرجامی. «هزل، طبقزنی، مچاچنگ و باقی قضایا». تریبون رادیو زمانه. دریافت‌شده در ۱۳ آبان ۱۳۹۲.
  6. خاقانی - هجو مردم بغداد - وبگاه گنجور