صفحه نیمه‌حفاظت‌شده

مقعدلیسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مقعد لیسی
Wiki-anilingus.png
نگاره‌ای از عمل جنسی مقعد لیسی دو زن
ویژگی‌ها
اعضا مرتبط مقعد و زبان
زمان انجام قبل از انگشت کردن و سکس مقعدی یا به عنوان عشق بازی قبل از آمیزش جنسی
تحریک
تحریک در زن‌ها مقعد
سلامت و ایمنی
بیماری محتمل در صورت آلودگی انتقال انواع بیماریهای ویروسی - عفونی و باکتری
روش ایمن روش ایمن نمی‌باشد
دیدگاه علم پزشکی خطرناک
ادیان
پانویس

مقعدلیسی[۱] یا کون‌لیسی (به انگلیسی: Anilingus) نام عملی جنسی و نوعی سکس دهانی است که میان دو فرد انجام می‌گیرد. در این عمل فردی به‌وسیلهٔ دهان، لب، زبان و دندان خود مقعد فرد دیگری را تحریک می‌کند. مقعدلیسی می‌تواند در هر گرایش جنسی برای لذت شخصی یا تحقیر جنسی مورد استفاده قرار گیرد. لذت‌بخش بودن مقعد لیسی به‌علت وجود میزان زیاد پایانه‌های عصبی در بخش مقعد است. این عمل می‌تواند قبل از انگشت کردن و سکس مقعدی یا به‌عنوان عشق‌بازی قبل از نزدیکی جنسی انجام شود. اگر این عمل توسط زن برای مرد انجام شود Rimjob نامیده می‌شود.

مقعد لیسی دو زن در حالت سگی

نحوهٔ انجام

مقعدلیسی شامل انواع مختلفی از تکنیک‌ها مانند بوسیدن، حرکت زبان روی باسن و بین شکاف آن و لیسیدن بیرون و داخل مقعد است. مقعدلیسی را می‌توان در پوزیشن‌های زیر انجام داد:

  • فردی در شیوه سگی بی‌حرکت قرار گرفته‌باشد و شریکش مقعد او را بلیسد.
  • فرد به پشت دراز کشیده و پاهای خود را بالا می‌دهد و شریک وی مقعد او را می‌لیسد.
  • در حالت ۶۹ (فردِ زیرین، مقعد فردِ رویی را می‌لیسد).
  • فرد ایستاده و شریکش پشت او زانو می‌زند و مقعد او را می‌لیسد.

خطرات بهداشتی

عمل مقعدلیسی دارای خطرات بهداشتی بالقوهٔ ناشی از تماس مستقیم دهان با مدفوع است. بیماری‌هایی که ممکن است از طریق تماس زبان با مدفوع منتقل شود عبارت‌اند از:

و انگل روده و سایر بیماری‌های مقاربتی است.

یک کار تحقیقی جدید بیانگر رابطهٔ بین سکس دهانی و سرطان گلو است، و دلیل آن انتقال ویروس HPV است، زیرا این ویروس در اکثر سرطان‌های مربوط به گردن دیده شده‌است. این تحقیق نتیجه‌گیری می‌کند که افرادی که یک تا ۵ شریک جنسی برای سکس دهانی در زندگی‌شان داشته باشند، احتمال سرطان گلو را نسبت به کسانی که هرگز چنین عملی را انجام نداده‌اند، دوبرابر کرده‌اند. آن‌هایی که بیش از ۵ شریک جنسی دهانی داشته‌اند، ۲۵۰ درصد احتمال ابتلا به سرطان را افزایش داده‌اند.[۲]

به‌عنوان مجازات

مقعد لیسی از زمان بسیار قدیم به‌عنوان شکلی از تحقیر و تنبیه، به‌خصوص بر روی زندانیان، مورد استفاده قرار می‌گرفت. در جنگ سی ساله نیز از این عمل به‌عنوان شکنجه استفاده می‌شده‌است.[۳]

جستارهای وابسته

منابع

  1. «مقعدلیسی» [علوم سلامت] هم‌ارزِ واژهٔ اصلی؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر پانزدهم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی (ذیل سرواژهٔ anilingus)
  2. MARK WAGHORN (21 JAN 2016). "Oral sex CAUSES throat cancer, new research reveals after Michael Douglas blames HPV for illness". The Daily Mirror. Check date values in: |تاریخ= (help)
  3. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Anilingus». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۰۳/۰۵/۲۰۱۳.

پیوند به بیرون