پسر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پسری در اسپانیا

به انسان نر در سنین پایین پسر گفته می‌شود. همچنین به فرزند نر نیز پسر گفته می‌شود حتی اگر ازدواج کرده و متأهل باشد. واژهٔ پسر به عنوان دربرابر واژهٔ دختر به کار می‌رود.

پسران بزرگسال در اتیوپی

نهادن نام «پسر» به یک فرد، می‌تواند اشاره به جنسیت واقعی او یا نقش اجتماعی او داشته باشد. ممکن است واژهٔ پسر یا مرد در توصیف فردی به کار برود که اگرچه از دید بیرونی و اجتماعی مانند یک مرد است، از نظر ژنتیکی زن باشد.

واژهٔ پسر در زبان‌های دیگر[ویرایش]

در زبان‌های به جز پارسی، بیشتر دو واژهٔ جدا به عنوان برابر واژهٔ پسر به کار می‌رود. برای نمونه، در زبان انگلیسی واژهٔ boy به معنی «انسان نر جوان» به کار می‌رود و واژهٔ son به معنی «فرزند پسر» (حتی اگر جوان نباشد) به کار می‌رود.

چنانچه در پارسی به «انسان نر» تا زمانی که ازدواج نکرده باشد پسر گفته می‌شود و پس از ازدواج به او مرد می‌گویند. هرچند پسر به عنوان «فرزند پسر»، همواره به او گفته می‌شود اما واژه دقیق تر برای این معنی (پور) است.

پسران در اجتماع[ویرایش]

در گذر تاریخ نقشی که برای پسران (به عنوان مردان آینده) پیش بینی می‌شده، با دختران تفاوت‌های بنیادین داشته‌است. برای نمونه، پسران بیشتر آموزش‌های جنگی و ارتشی می‌دیدند و کمتر برای آشپزی آموزش می‌دیده‌اند.[نیازمند منبع]ناگفته نماند که پسرها به دلیل داشتن روحیهٔ مبارزه ای و غرور و هورمون مردانگی قادر به ابراز احساسات درونیشان نیستند و بیشتر با اعمال خود احساسات خود را نشان می‌دهند.[۱]

پسران و هنر[ویرایش]

پسران قبل از سن بلوغ صدایی زنانه دارند (از دید موسیقی صدای سوپرانو دارند) و به همین خاطر، در برخی موارد که امکان استفاده از خوانندهٔ زن وجود نداشته (مانند گروه‌های کُر در کلیساها) از پسران برای ایفای نقش خوانندهٔ سوپرانو استفاده می‌شده‌است.[نیازمند منبع]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]