برانگیختگی جنسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مراحل تحریک جنسی در زنان و مردان

برانگیختگی جنسی[۱] فرایند و حالتی است که در آن شخص آماده برای آمیزش جنسی می‌گردد یا مشتاق رابطه جنسی است.

در انسان[ویرایش]

برانگیختگی جنسی در زن منجر به افزایش جریان خون به درون کُس (کلیتوریس) و فرج و همچنین تراوش مایع روان‌کننده می‌شود (این مایع از دیواره‌های واژن جاری می‌شود که در حین عمل جنسی به عنوان روان‌کننده عمل می‌کند)؛ نوک پستان برجسته می‌شود و لب‌های بزرگ و کوچک تغییر شکل و تغییر رنگ می‌دهند.[۲]

همگام با انگیزش جنسی در بدن مرد فشار خون در اندام تناسلی افزایش یافته و به شق شدن آلت تناسلی منجر می‌شود، ممکن است مایعات قبل از انزال هم ترشح شود، و بیضه‌ها نیز باد کرده و به سمت بالا حرکت می‌کنند، علاوه بر این پوست بیضه‌ها کشیده شده و محکم‌تر می‌گردد.

یکی از تفاوت‌های مهم انسان‌ها و جانوران در روابط جنسی این است که در انسان زمان‌بندی مشخصی برای انگیزش جنسی وجود ندارد و هر مرد و زن در تمام طول سال امکان انگیزش جنسی را دارند.

در جانوران[ویرایش]

در بیشتر جانوران آمیزش جنسی فقط به منظور تولیدمثل انجام می‌شود، اما برخی میمون‌ها از جمله شامپانزه و نیز دلفین‌ها جانورانی هستند که رفتارهای جنسی را به دلایلی دیگر نیز انجام می‌دهند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «برانگیختگی جنسی» [علوم سلامت] هم‌ارزِ «sexual arousal» مترادفِ: «تهییج جنسی» هم‌ارزِ واژهٔ بیگانه‌ای دیگر (sexual excitement)؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر سیزدهم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی (ذیل سرواژهٔ برانگیختگی جنسی)
  2. «Human Sexuality - MSN Encarta». بایگانی‌شده از اصلی در ۶ دسامبر ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۳۰ اوت ۲۰۰۸.

پیوند به بیرون[ویرایش]