لثه‌درمانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو


پریودانتیکس که تخصص جراحی لثه هم نامیده می‌شود، شاخه‌ای از دندان‌پزشکی است که به تشخیص و درمان بیماری‌های بافت نرم و سخت (بجز دندان) در حفره دهان می‌پردازد. درمان بیماری‌های لثه، جراحی‌های ماینور و میکروسکوپی دهانی، اعمال زیبایی، مهندسی بافت، بازسازی و پیوند استخوان و بافت نرم دهان و کاشت دندان (ایمپلنت) از کارهای تخصصی این رشته می‌باشد.

پریودانشیم periodontium مجموعه‌ای از بافت‌های نگهدارندهٔ دندان‌ها است که پیرامون آنها را احاطه کرده و شامل لثه و استخوان آلوئول alveolar bone و سمان دندان cementum و رُباط‍های اطراف دندان pdl است.

دندانپزشکی که موفق به گذراندن دوره تخصصی جراحی لثه می‌شود به عنوان پریودنتیست (متخصص جراح لثه) شناخته می‌شود.

بیماری‌های پریودنتال[ویرایش]

بیماری‌های پریودنتال اشکال متفاوتی دارد ولی معمولاً نتیجهٔ پیوستن پلاک‌های باکتریایی و انباشته شدن روی دندان و لثه، همراه با سازوکارهای ایمنی - التهابی و بقیهٔ عوامل خطر که باعث آسیب رساندن به استخوان‌های فک و لثه‌ها در اطراف دندان‌های طبیعی می‌شود. اگر این بیماری‌ها درمان نشود، به تخرب لثه و از دست دادن دندان می‌انجامد.

آموزش[ویرایش]

پیش از یادگیری این تخصص، شخص باید مدرک دندانپزشکی عمومی خود را دریافت کند.

آمریکا[ویرایش]

طبق انجمن دندانپزشکان آمریکا (CODA)، تکمیل این دورهٔ تخصص به‌طور میانگین سه سال طول می‌کشد. براساس انجمن آمریکایی لثه‌پزشکی، این تخصص مربوط به پیشگیری، تشخیص و درمان بیماریهای پریو و بیماری‌هایی که باعث تورم در دهان می‌شود. همچنین این تخصص، کاشت ایمپلنت را نیز آموزش می‌دهد.

استرالیا[ویرایش]

براساس انجمن دندانپزشکان استرالیا (ADC)، این تخصص سه سال به طول می‌انجامد. پس از اتمام این دوره، فرد مدرک تخصص یا مدرک دندانپزشکی بالینی((DclinDent دریافت می‌کند و بعداً می‌تواند مدرک فلوشیپ پریو (FRACDS (Perio را از کالج سلطنتی جراحان دندانپزشک استرالیا دریافت کنند.

کانادا[ویرایش]

انجمن دندانپزشکان کانادا (CDAC) اعلام کرده که این دوره در کانادا به‌طور متوسط دو سال است. دانش‌آموختگان پس از آن می‌توانند در امتحانات فلوشیپ کالج سلطنتی دندانپزشکان کانادا (FRCD (C)) شرکت کنند.

هند[ویرایش]

پریودنتیکس یک رشتهٔ تخصصی در هند است. پریودنتیست‌ها باید در کنار این رشته، تخصص جراحی دندانپزشکی (M.D.S) نیز دریافت کنند.

بریتانیای کبیر[ویرایش]

جامعهٔ بریتانیایی پریودنتولوژی در زمینهٔ پیشرفت هنر و علم این رشته فعالیت می‌کند. اعضای این انجمن شامل متخصصان، پریودنتیست‌ها، دندانپزشکان عمومی، دندان‌پزشکی بازسازی، آکادمیی بالینی، بهداشت کاران دهان و دندان و بسیاری دیگر است.

منابع[ویرایش]

* مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Periodontology». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۶ فوریهٔ ۲۰۱۱.

پیوند به بیرون[ویرایش]