بی‌دی‌اس‌ام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک زن برده جنسی در نمایشگاه خیابان فولسوم برهنه می‌شود. او یک قلاده دارد که یک انتهای آن توسط مسترش نگهداری می‌شود.

بی‌دی‌اس‌ام (به انگلیسی: BDSM) به رفتارهای سادیستی (دگرآزاری) و مازوخیستی (آزارخواهی) می‌گویند که طی آن، یک‌نفر با علایق سادیستی (Dom/) با یک‌نفر که علایق مازوخیستی دارد، (Sub/) قرار می‌گذارد که در طول رابطه، فرد سلطه‌گر سلطه‌پذیر را مورد تحقیر و آزار جسمی و روانی قرار دهد. این رابطه‌ای کاملاً توافقی بوده و هر دو طرف (سلطه‌گر از تحقیر کردن و آزار دادن، و سلطه‌پذیر از تحقیر شدن و آزار دیدن) لذت می‌برند و راضی به این کارها هستند.

رضایت هردو طرف برای بودن در این نوع رابطه، در گرو رعایت قوانین سلطه‌گر و رعایت محدودیت‌های سلطه‌پذیر می‌باشد.

نقش‌هایی که در بی‌دی‌اس‌ام ایفا می‌شود مکمل یکدیگر، ولی نابرابر هستند. معمولاً فردی نقش غالب و تسلط دارد و دیگری نقش فرد مغلوب و ضعیف را بازی می‌کند. در هر صورت رضایت هر دو یک پیش شرط ضروری است.

BDSM acronym.svg
توضیحات سرواژه‌ها
SM DS BD
Sadism & Masochism Domination & Submission Bondage & Discipline
سادیسم و مازوخیسم سلطه‌گری و سلطه‌پذیری بانداج و نظم دهی
گرایش‌ها
Top/Dominant Bottom/Submissive Switch
غالب (فاعل)/سلطه گر مغلوب (مفعول)/سلطه پذیر سویچ
علاقه به آزار دادن یا تحقیر کردن دارد علاقه به آزار دیدن یا تحقیر شدن دارد هم می‌تواند در مقام سلطه گر باشد، هم می‌تواند سلطه پذیر باشد

اصول SSC

نماد اصولSSC، به دلیل این که این اصول از اصول اولیه BDSM بوده‌است این نماد به عنوان خود نماد BDSM نیز شناخته می‌شود.

این سرواژه تشکیل شده از سه کلمهٔ (Safe & Sane & Consensual):

Safe: به معنای «امنیت»: باید سعی کنیم ریسک‌هایی را که سلامت را تهدید می‌کنند، مشخص کرده و از آن‌ها بپرهیزیم.

Sane: به معنای «عاقلانه»: فعالیت‌ها باید در چهارچوب معقول و عقل سلیم انجام بپذیرند.

Consensual: به معنای «مبنی بر رضایت طرفین»: تمامی فعالیت‌ها باید شامل رضایت کامل تمامی افراد درگیر باشد.

اصول RaCK

این سرواژه تشکیل شده از سه کلمهٔ (Risk-aware & Consensual & Kink):

Risk-aware: به معنای «هشدار ریسک»: تمامی افرادی که در فعالیت مشخصی حضور دارند باید به خوبی راجع به خطرات و ریسک‌های آن آگاهی بیابند.

Consensual: به معنای «مبنی بر رضایت طرفین»: در پرتو این ریسک‌ها، همه افراد دخیل، که دارای عقل سلیم نیز هستند، رضایت اولیه خود را برای شرکت در این فعالیت تأیید کنند.

Kink: به معنای «رفتارهای غیرمعمول جنسی»: فعالیت مذکور می‌تواند به عنوان سکس آلترناتیو طبقه‌بندی شود.

روان‌شناسی

ادعا می‌شود که بی دی اس ام از سوءاستفاده جنسی در کودکی نشات می‌گیرد؛ هرچند تحقیقات نشان می‌دهند که هیچ شاهدی بر تأیید این ادعا وجود ندارد.[۱]

یک اسلیو با چشم و دهان بسته در حال شکنجه

در عرف، چندین دلیل برای این سؤال وجود دارد که چرا برای یک سادومازوخیست، تمرین‌های سادیسم و مازوخیسمی لذت‌آور است. این جواب‌ها عمدتاً به افراد وابسته است. برای عده ای، تسلیم شدن یا درماندگی به منزله یک راه گریز درمانی است؛ گریز از استرس‌های زندگی، مسئولیت یا احساس گناه. برای عده‌ای دیگر، بودن تحت تسلط یک شخص قوی احتمالاً باعث ایجاد احساس امنیت و حفاظت می‌شود. ممکن است این افراد با کسب تأیید و موافقیت شخص دیگر، به رضایت می‌رسند. از طرف دیگر، یک سادیست با با داشتن قدرت و تسلط در نقش سرور یا با آزار دادن مازوخیست لذت می‌برد. اگرچه درک این موضوع سخت است که سرانجام چه چیزی این تجریه‌های احساسی را به لذت جنسی متصل می‌کند یا از ابتدا چگونه این ارتباط به وجود می‌آید.[نیازمند منبع] جوزف مرلینو، نویسنده و روان پزشک در مصاحبه‌ای گفت که یک رابطه سادومازوخیست، مادامی که با رضایت دوطرف باشد، یک مشکل روانی نیست:

تنها درصورتی که یکی از طرفین دچار سختی شود و بابت این مسئله راضی نباشد یا باعث خللی در زندگی شخصی یا حرفه‌ای آنان شود، یک مشکل می‌باشد. درغیر اینصورت، من این قضیه را یک مشکل نمی‌دانم؛ ولی اگر باشد، من به این فکر می‌کنم که چه چیزی در بیولوژی آن فرد باعث شده به این مشکل سوق پیدا کند و این فرد چه تجاربی داشته که او را به این سو کشانده‌است.

— جوزف مرلینو.، [۲]

عده‌ای از روان شناسان عقیده دارند که تجاربی در اوایل رشد جنسی می‌تواند تأثیری عمیق روی شخصیت جنسی فرد در دوره‌های بعدی زندگی بگذارد. درهرحال امیال سادومازوخیستی ظاهراً در سنین مختلف شکل می‌گیرد. بعضی افراد گزارش کرده‌اند که قبل از بلوغ چنین امیالی داشتند، درحالیکه بقیه تا قبل از بلوغ آن‌ها را کشف نکرده بودند. طبق یک مطالعه، اکثر سادومازوخیستهای مرد (۵۳درصد) قبل از ۱۵سالگی به این موضوع علاقه پیدا کردند درحالیکه اکثر زنان (۷۸درصد) بعد از این سن چنین احساساتی پیدا کردند. (بریسلو، ایوانز و لنگلی ۱۹۸۵). شیوع سادومازوخیست در بین جنسیت نامعلوم است. علی‌رغم اینکه سادیستهای مؤنث کمتر از مردها آشکار هستند، بعضی مطالعات بیان می‌کنند که میزان داشتن فانتزی‌های سادیستی بین مردان و زنان برابر است.[۳] نتایج چنین تحقیقاتی ثابت می‌کند که رابطه جنسی فرد، رجحان او به سادیسم را تعیین نمی‌کند.[۴]

طبق یک مطالعه پدیدار شناختی بر روی افرادی که درگیر جلسات مازوخیستی جنسی بودند،[۵] مازوخیسم جنسی به عنوان یک میل اعتیاد گونه توصیف شده‌است. چندین ویژگی آن مانند اعتیاد به مواد است: هوس، سکر، رواداری و پس کشیدن.

بر پایهٔ یک مطالعه در سال ۲۰۱۳، افرادی که گرایش‌های بی‌دی‌اس‌ام دارند، نسبت به گروه شاهد، دارای ویژگی‌های شخصیتی مطلوب‌تری بودند. در این افراد روان‌نژندی کمتری دیده می‌شود، برون‌گراتر هستند، آمادگی بیشتری برای تجربه‌های تازه دارند، احساس بهزیستی بیشتری می‌کنند، وظیفه‌شناس‌ترند و به پس‌زده‌شدن حساسیت کمتری دارند؛ با این وجود سخت‌تر می‌توان با آن‌ها به توافق رسید. در این مطالعه کسانی که نقش مافوق را بازی می‌کردند نسبت به افراد مطیع نتایج بهتری کسب کردند. این مطالعه پیشنهاد می‌کند به این نوع فعالیت‌ها بیشتر به چشم یک فعالیت تفریحی نگاه شود تا بروز فرایندهای روانشناختی.[۶]

انواع فعالیت‌ها

مچ‌کشی: مچ دست‌های فردی را بر پشت او بستن، آویختن وی از طناب و باز نگهداشتن پاها با میله پاگشا.

جستارهای وابسته

منابع

  1. Richters, Juliet; De Visser, Richard O. ; Rissel, Chris E. ; Grulich, Andrew E. ; Smith, Anthony M.A. (2008-07-01). "Demographic and Psychosocial Features of Participants in Bondage and Discipline, "Sadomasochism" or Dominance and Submission (BDSM): Data from a National Survey". The Journal of Sexual Medicine 5 (7): 1660–1668. doi:10.1111/j.1743-6109.2008.00795.x. ISSN 1743-6109. PMID 18331257.
  2. Interview with Dr. Joseph Merlino, David Shankbone, Wikinews, October 5, 2007.
  3. Fedoroff 2008, p. 640: "...surveys have found no difference in frequency of sadistic fantasies in men and women."
  4. Fedoroff 2008, p. 644: "This review indicates that sexual sadism, as currently defined, is a heterogeneous phenomenon."
  5. Kurt, H. , & Ronel, N. (in print). Addicted to Pain. International Journal of Offender Therapy and Comparative Criminology.
  6. Andreas A.J. Wismeijer and Marcel A.L.M. van Assen (2013-05-16). "Psychological Characteristics of BDSM Practitioners". John Wiley & Sons, Inc. Retrieved 2021-09-07.

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «BDSM». در [[ویکی‌پدیای انگلیسی|دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی]]، بازبینی‌شده در ۳ فوریه ۲۰۱۱.